nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Poslanci SDS za javno predstavitev mnenj o domnevnem pranju denarja v NLB
Poslanska skupina SDS je predlagala, da se v DZ opravi javna predstavitev mnenj o problematiki domnevnega pranja denarja in financiranja terorizma v NLB. Na javni predstavitvi mnenj si želijo med drugim slišati tudi predstavnike ministrstev in številnih institucij, ki so bili v letih 2009 in 2010 pristojni za omenjeno problematiko.
Preiskovalna komisija o ugotavljanju zlorab v slovenskem bančnem sistemu ter ugotavljanju vzrokov in odgovornosti za že drugo sanacijo bančnega sistema v samostojni Sloveniji je pri svojem delu odkrila primer domnevnega pranja denarja in financiranja terorizma v NLB, v katero je bil vpleten iranski državljan, so navedli v SDS.
Pri tem so šle transakcije na nekaj več kot 9000 naslovov, poleg tega pa so bile te transakcije še oproščene plačila za prilive na račune.
V največji opozicijski stranki so opozorili, da vse do danes zaradi domnevnega pranja denarja in financiranja terorizma v NLB ni bil še nihče preganjan ali ovaden. Zadevo se je, kot so dodali, skušalo celo prikriti, čeprav so bili o njej obveščeni takratni vodilni v upravi banke in njenem nadzornem svetu, politični vrh ter vodilni organi nadzora in pregona.
V okviru javne predstavitve mnenj želijo v poslanski skupini SDS pridobiti mnenja, stališča in odgovore glede ocene učinkovitosti obstoječe ureditve in sistema odkrivanja in preprečevanja pranja denarja in financiranja terorizma.
Zato predlagajo, da se na javno predstavitev mnenj poleg poslancev DZ povabi tako sedanje odgovorne osebe oz. funkcionarje kot tudi odgovorne osebe in funkcionarje, ki so svoje delo opravljali v letih 2009 in 2010.
Tako želijo povabiti predstavnike takratne vlade oziroma ministrstva za pravosodje, ministrstva za notranje zadeve, ministrstva za finance, policije, vrhovnega državnega tožilstva, Slovensko obveščevalno-varnostne agencije, urada za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma, Banke Slovenije, Komisije za preprečevanje korupcije ter člane uprave in nadzornega sveta NLB.
Poleg tega predlagajo, da se na javno predstavitev povabi tudi predstavnike Evropske komisije, Evropske centralne banke, Interpola, Egmont Group, Združenje bank Slovenije, računskega sodišča, nosilce predmetov, ki se ukvarjajo s problematiko pranja denarja in financiranja terorizma na fakulteti za varnostne vede, pravni fakulteti in ekonomski fakulteti oz. predstavnike strokovne javnosti ter predstavnike zainteresirane javnosti, ki želijo o tej pomembni temi izraziti svoje mnenje.