nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Moody's zvišal bonitetno oceno za NLB
Bonitetna agencija Moody's je po napovedih zvišala dolgoročno kreditno oceno za NLB z Ba3 na Ba1. Oceno prihodnjih izgledov je spremenila v stabilno z bonitetno oceno v pregledu, so danes prek spletne strani Ljubljanske borze sporočili iz banke.
Zvišanje bonitetne ocene po ocenah agencije temelji na izboljšanju poslovnega okolja v Sloveniji in nadaljnjem napredku pri upravljanju kreditnega portfelja banke. Moody's je ob tem izpostavil njegovo izboljšanje, pa tudi dobičkonosnost banke in ohranjanje visoke kapitalske ustreznosti.
NLB beleži dobre poslovne rezultate. Za drugo letošnje četrtletje je pričakovati, da bo to 14. zaporedno pozitivno četrtletje, saj banka od izgube v letu 2013 posluje z dobičkom. V prvem četrtletju sta tako banka kot skupina poslovali zelo dobro, ob nadaljevanju podobnih gibanj bi lahko letošnje leto bilo rekordno.
V prvem četrtletju je namreč skupina ustvarila 81,6 milijona evrov čistega dobička, kar je 56 odstotkov več kot v enakem obdobju lani in več kot dve tretjini celotnega lanskega. NLB pa je beležila 58,9 milijona evrov čistega dobička, kar je 39 odstotkov več kot v enakem obdobju lani in skoraj toliko, kot je znašal lanski dobiček.
Kapitalska ustreznost skupine, znižana za dividende za lani, je konec prvega četrtletja znašala 16,7 odstotka. Skupina je nadaljevala z zmanjševanjem obsega slabih posojil. Njihov delež je nazadoval s 13,8 odstotka ob koncu 2016 na 12,7 odstotka, medtem ko je po širši definiciji nedonosnih terjatev Evropskega bančnega organa zdrsnil z 10 odstotkov na 9,3 odstotka.
Bonitetna hiša Moody's je zvišanje ocene za NLB, pa tudi za Novo KBM in Abanko, napovedala v začetku maja. Takrat je ocenila, da se bo to v roku dveh mesecev v primeru NLB in Abanke zgodilo za do dve stopnji, za Novo KBM pa za do dve ali tri stopnje.
Medtem se je za NLB ustavila napovedana privatizacija. Vlada je namreč v začetku meseca sklenila, da ne soglaša s ponujeno ceno za delnico NLB, ki jo je znižalo tveganje zaradi prenesenih deviznih vlog na Hrvaškem. Vlada, ki je bila pri Evropski komisiji zavezana, da vsaj polovico banke proda do konca tega leta, je komisiji pojasnila, da gre zato za specifičen primer in da takšno vprašanje ne bremeni nobene druge banke v evropskem prostoru.
Sedaj na tehnični ravni potekajo usklajevanja in iskanje alternativnih rešitev, kompromis oz. dogovor o njem pa je morda pričakovati v začetku jeseni. Na ministrstvu za finance so ocenili, da je treba morebiten ukrep prodaje hčerinskih bank NLB po Balkanu preprečiti in poiskati druge omejevalne ukrepe, ki bodo manj boleči.