nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Vlada potrdila predlog novele zakona o zdravniški službi
Vlada je na današnji seji dala zeleno luč predlogu novele zakona o zdravniški službi. Novela med drugim predvideva prenos sredstev za pripravništva v zdravstvu in specializacije zdravnikov z ZZZS na proračun, še letos bi prenesli 23 milijonov evrov. Kot je tvitnila vlada, bo zakon tudi pripomogel k povečanju števila zdravnikov v Sloveniji.
S postopnim prenosom sredstev za financiranje pripravništev v zdravstvu in specializacij zdravnikov z Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) na državni proračun bi v proračunu ZZZS zagotovili sredstva za dodatne zdravstvene storitve, to je za skrajševanje čakalnih vrst. Zato sprejem novele tudi predlagajo po nujnem postopku, saj da je od tega odvisno skrajševanje čakalnih dob.
Tako bi letos na državni proračun prenesli 23 milijonov evrov, v prihodnjem letu 40 milijonov evrov, v letu 2019 60 milijonov evrov in v letu 2020 celotnih 80 milijonov evrov, je razvidno iz predloga zakona. Letni strošek financiranja pripravništva sicer znaša 22,9 milijona evrov, za financiranje specializacij zdravnikov in zobozdravnikov pa 56,7 milijona evrov.
Poleg tega pa v predlogu zakona ponovno uvajajo sekundariat, kar bi omogočilo, da mladi zdravniki po opravljenem pripravništvu do pridobitve možnosti specializacije ne preidejo v status brezposelnosti. Tako bi po končanem pripravništvu in opravljenem strokovnem izpitu ostali zaposleni še določeno obdobje kot sekundariji, ob izpolnjevanju določenih pogojev pa bi se jim ta čas potem vštel v obdobje specializacije.
Na novo določajo tudi pristojnosti glede načrtovanja števila zdravnikov in zobozdravnikov. Po novem bi bil za načrtovanje odgovoren petčlanski odbor, sestavljen iz predstavnikov ministrstva za zdravje, predstavnika zdravniške zbornice, predstavnika Nacionalnega inštituta za javno zdravje in predstavnika Združenja zdravstvenih zavodov Slovenije. Specializacije bi se podeljevale tako glede na potrebe države kot tudi za posamezne zdravstvene izvajalce.
Predlog novele tudi predvideva, da bi izbrani osebni zdravnik lahko postal tudi specializant s področja družinske medicine, ki opravlja četrto leto specializacije. Enako bi veljalo tudi za področje pediatrije in ginekologije na primarni ravni. To naj bi pripomoglo tudi k povečanju števila zdravnikov v Sloveniji.
Zdravnik se mora nemudoma po končani specializaciji za polni delovni čas zaposliti v mreži javne zdravstvene službe za obdobje, kolikor je trajala specializacija, predlaga ministrstvo. Če je bila specializacija odobrena za določenega izvajalca, se mora zaposliti pri tem izvajalcu. Če to odkloni, mora povrniti stroške specializacije z zakonitimi zamudnimi obrestmi.