nedelja, 19. januar 2025 leto 30 / št. 019
Skupnost občin Slovenije nezadovoljna s črpanjem evropskih sredstev
Na današnji skupščini Skupnosti občin Slovenije so župani poleg rednim poročilom pozornost namenili tudi črpanju evropskih sredstev iz trenutne finančne perspektive, znova pa je bilo govora o financiranju lokalnih skupnosti. Na tem področju so sprejeli več sklepov ter poziv vladi, da ponovno odpre razpravo o strategiji razvoja lokalne samouprave.
Na skupščini so njeni člani potrdili delovne dokumente in razpravljali o možnih spremembah Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020. Županje in župani so v skupni izjavi zahtevali spoštovanje resolucije o normativni dejavnosti, torej sodelovalni odnos med vlado in občinami, oblikovanje pokrajin, predvsem pa, da vlada občinam zagotovi dostop do evropskih sredstev.
"Gre za to, da vlado pozivamo, da ponovno odpre razpravo o strategiji razvoja lokalne samouprave in na podlagi tega poskuša doseči čim širše soglasje, tudi lokalnih skupnosti, in da to postane neke vrste dokument, ki bi ga sprejel državni zbor. Ta ima namreč večjo veljavo, kot če to sprejme vlada," je ob koncu razprave povedal predsednik Skupnosti občin Slovenije (SOS) Bojan Kontič.
Ob tem predlagajo še, da se posamezni, delni ukrepi na posameznih področjih delovanja lokalne samouprave ne sprejemajo brez neke tehtne analize.
"Prav tako predlagamo političnim strankam, ko bodo razmišljale o programu za naslednje volitve, da upoštevajo pripombe lokalnih skupnosti, da to vnesejo v svoje programe in s tem omogočijo naš vpogled v prizadevanja morebitnih bodočih koalicij. Na podlagi tega se bodo ljudje tudi odločali za podporo posameznim strankam oziroma gibanjem," je še dejal Kontič.
Obenem si SOS želi neposredni kontakt in sogovornika s strani vlade, zato naj bi ponovno oblikovali ministrstvo za lokalno samoupravo, ki je pred leti že delovalo.
Skupščino so prisotni nadaljevali s predstavitvijo revizije financiranja primerne porabe občin v letih 2014 in 2015, ki jo je naredili računsko sodišče, ter revizijo učinkovitosti urejenosti postopka prostorskega načrtovanja občin.
SOS prav tako poziva vlado, da nemudoma ustavi tekoče finančno obremenjevanje lokalnih skupnosti ter pristopi k dogovoru, kako bo v naslednjih treh letih, glede na postopni dvig gospodarske rasti, nadoknadila ustvarjen primanjkljaj financiranja lokalnih skupnosti, da bodo te lahko zagotavljale nemoteno izvajanja tekočih nalog in razvoj lokalnega okolja, s tem pa skladni razvoj celotne države.
Od države zahtevajo, da ne zmanjšuje standardov dialoga med državo in občinami, in sicer tako na področju sistemske ureditve pogajanj za višino povprečnine kot drugod.