REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

ZL z novelo zakona v rešitev položaja drugega tira

ZL z novelo zakona v rešitev položaja drugega tiraDrugi tir. Vir: STAfoto

V ZL so pripravili novelo zakona o drugem tiru, za katero verjamejo, da bi lahko prinesla rešitev položaja, v katerem se je znašel projekt. Vladni zakon sicer še ni v veljavi, kot kaže, pa bodo volivci o njem odločali na referendumu. Ta bi moral biti po oceni Mateja T. Vatovca iz ZL zadnja možnost za zaščito državljanov pred aroganco oblasti.

Vatovec je na današnji novinarski konferenci dejal, da smo se z drugim tirom znašli v zapletenem položaju, trenutno pa se zdi, da nimamo izhoda. Ocenil je, da nas je sem pripeljala trmoglavost vlade Mira Cerarja in dejstvo, da vlada ni poslušala kritik. Dopoldne so namreč pobudniki referenduma o zakonu o drugem tiru sporočili, da so zbrali dovolj podpisov.

Referendum bi moral biti po mnenju Vatovca zadnja možnost za zaščito državljanov pred aroganco oblasti, ki jo je v zadnjem času pokazala veliko. Vladni predlog gradnje druga tira je dražji, v zakonu pa je zastavljen tako, da odpira možnosti za korupcijska tveganja, je prepričan Vatovec, ob čemer je dodal, da tudi pobudniki referenduma odpirajo drugačne pasti in tveganja.

V ZL so pripravili novelo zakona, ki bi po njihovem mnenju lahko prinesla razrešitev položaja, v katerem smo se znašli. Kot je pojasnil Vatovec, novela zakona po eni strani ustreza zahtevam pobudnikov referenduma, zlasti tistim, ki so vezane na visoke stroške projekta, deloma pa tudi pomirja strahove o izgubi suverenosti pri upravljanju z železniško infrastrukturo.

Dodal je, da novela ureja tisto kar sicer trdi minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, a ne drži, in sicer, da bo železniška infrastruktura v naših rokah in da zagotavlja nadzorne mehanizme za transparentno izvedbo projekta.

Novela, ki so jo pripravili v ZL, izključuje možnost sodelovanja tuje zaledne države v projektnem podjetju 2TDK. Vemo, da je v zakonu jasno opredeljeno, da bo šlo za dolgoročno upravljanje in solastništvo tujega kapitala v 2TDK, pri čemer pa bo kapital, ki ga bo zaledna država vložila, obrestovan, je dejal.

Druga stvar, ki je problematična, je po besedah Vatovca nadzor. Trenutni model v zakonu predlaga, da bo tega opravljal petčlanski projektno finančni svet, ki ga bo imenoval minister za infrastrukturo, eden od članov pa bo predstavnik civilne družbe.

Vemo, da če nekdo predlaga nadzornike, nadzorniki verjetno ne bodo opravljali pravega nadzornega dela, je izpostavil poslanec. V ZL predlagajo nekoliko spremenjen projektno finančni svet, ki bi vključeval strokovnjake s področja gradbeništva, imenoval in razreševal pa bi jih DZ.

V ZL upajo, da bosta koalicija in pobudniki referenduma novelo videli kot rešitev, ki bi lahko odpravila pomisleke obeh smeri. Koalicija po oceni ZL s podporo noveli lahko dokaže, da je pripravljena podpreti rešitev, s tem pa po oceni Vatovca lahko pride do dogovora, da bi tudi pobudniki umaknili zahtevo za referendum. To sicer ni verjetno, saj se pobudniki zavzemajo predvsem za spremembo same trase drugega tira.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek