sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
Putin kritičen do novih ameriških sankcij
Ruski predsednik Vladimir Putin je danes v odgovorih na vprašanja državljanov kritiziral nove ameriške sankcije proti Rusiji kot povsem neutemeljene in dokaz iskanja krivca za svoje notranje spore v tujini. Zagotovil pa je, da ZDA niso sovražnik Rusije ter izrazil pripravljenost bivšemu direktorju FBI Jamesu Comeyju ponuditi azil v Rusiji.
"Nič posebnega se ni zgodilo," je dejal Putin, ki ne vidi podlage za nove sankcije, ki jih je v sredo skoraj soglasno sprejel ameriški senat zaradi suma ruskega vpletanja v lanske ameriške volitve. Potrditi jih sicer mora še predstavniški dom in podpisati predsednik ZDA Donald Trump.
"Seveda je to dokaz notranjega političnega boja v ZDA, a je prišel od nikoder. Če ne bi bilo Krima, bi si izmislili druge razloge za brzdanje Rusije," je dodal.
Rusko priključitev ukrajinskega polotoka Krim leta 2014 je označil za izgovor Zahoda, ko želi prizadeti svojo gospodarsko tekmico Rusijo. Poudaril je, da se to Moskvi dogaja že skozi vso zgodovino.
Glede sankcij, ki jih je v odgovor proti večini zahodnih držav sprejela Rusija, je dejal, da jih bodo odpravili, ko bodo to storile zahodne države.
Putin je ob tem poudaril, da Rusija nima ZDA za svojo sovražnico. Na vprašanje Američana preko video povezave, kako naj ravna zaradi rusofobije med Američani, je še odgovoril, da nima posebnega nasveta. Težave med državama v zadnjem času je pripisal notranjepolitičnim trenjem v ZDA. "Vemo, da imamo mnoge prijatelje v Ameriki," je dodal.
Po poročanju AFP je nato v šali odstavljenemu direktorju FBI Jamesu Comeyju ponudil politični azil v Rusiji.
Putin, nekdanji obveščevalec ruske KGB, je sicer ravnanje Comeyja označil kot nenavadno za preiskovalca, ker je, kot je povedal Comey na nedavnem zaslišanju, beležil vsebino pogovorov s Trumpom in jo nato preko prijatelja posredoval medijem.
"Če vodja preiskovalne službe beleži pogovore z vrhovnim poveljnikom vojske in nato to posreduje medijem (...) po čem se direktor FBI razlikuje od Snowdna," se je vprašal Putin. "Potem ni vodja obveščevalne agencije, je aktivist za človekove pravice, ki brani določeno stališče. Če smo že pri tem, če ga bodo preganjali, bi mu bili pripravljeni ponuditi azil v Rusiji. To mora vedeti," je dejal.
Putin je mislil na žvižgača Edwarda Snowdna, ki ima že leta v Rusiji politični azil, potem ko je ta bivši sodelavec ameriške varnostne agencije NSA v javnost dal več tisoč tajnih dokumentov in razkril ameriški program nadzora.
Putin je znova zanikal vpletanje v lanske ameriške volitve in Washington obtožil, da to sam počne po svetu.
V odgovoru na vprašanja, ki jih podaja v televizijski oddaji z imenom Direktna linija z Vladimirjem Putinom, v živo pa jo prenašajo številni ruski mediji, je Putin tudi dejal, da je ruska "gospodarska recesija zgodovina". Izrazil pa je zaskrbljenost, ker se je v zadnjih letih povečalo število ljudi, ki živijo v revščini. Šlo naj bi za kar 13,5 odstotka prebivalstva, poročajo ruske tiskovne agencije.
Po navedbah Kremlja je Putin letos prejel okoli 1,8 milijona vprašanj. Letne odgovore na vprašanja državljanov pripravlja že od leta 2001. Odgovarja na vprašanja občinstva, kot tudi na vprašanja, ki jih prejme preko telefona, sms sporočil ali elektronske pošte. Odgovarja praviloma več ur, vprašanja pa se večinoma nanašajo na notranjepolitične in gospodarske teme, poroča nemška tiskovna agencija dpa.