sobota, 18. januar 2025 leto 30 / št. 018
Druga programska konferenca SMC bo bolj socialno obarvana
Stranka SMC bo na drugi programski konferenci v soboto pozornost namenila predvsem socialnim temam. Med drugim se bodo osredotočili na projekta skrajševanja čakalnih dob v zdravstvu in zadružne platforme za prekarne delavce, vprašanju otrok s posebnimi potrebami in dolgotrajni oskrbi. Vse te projekte nameravajo izpeljati do konca leta.
Predsednik programske konference SMC Aleksandar Kešeljević je na novinarski konferenci dejal, da ne pristajajo na tezo, da leto pred volitvami praktično nobenega ukrepa ne morejo več izpeljati oz. zanj več ni mogoče dobiti političnega soglasja. Tako se bodo na sobotni programski konferenci, ki bo potekala pod geslom Naprej, osredotočili predvsem na šest projektov, ki jih nameravajo izpeljati do konca leta.
Do konca leta načrtujejo sprejetje zakona o spodbujanju investicij, ki so za Slovenijo strateškega pomena. Osnovni namen je, da se opredeli, kaj je strateška investicija, da se poenostavijo postopki pri podeljevanju subvencij podjetjem, ki jih država označi za strateške partnerje, in da se izenači pogoj med domačimi in tujimi investitorji, je povedal.
Osredotočili se bodo tudi na projekt skrajševanja čakalnih dob v zdravstvu, pri čemer bo ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc predstavila ukrepe na tem področju do konca leta.
SMC namerava tudi predlagati dodatno uro športne vzgoje na dan v šolah. Ta predlog je posledica tega, da se psihofizična kondicija Slovencev v srednjih letih in starejših izboljšuje, medtem ko se pri mladih slabša. Na ta način želijo spodbuditi več gibanja pri mladih in obrniti trend prekomerne telesne teže pri mladih.
Na pobudo podmladka stranke bodo govorili tudi o vprašanju stanovanjskih zadrug za mlade. Obravnavali pa bodo tudi pilotni projekt zadružne platforme za prekarne delavce, pri čemer bi ustvarili informacijsko platformo, da bi se lahko ti delavci združevali in koristili skupne storitve, ki jih sicer sedaj morajo kriti sami. Po Kešeljevićevih navedbah ta projekt zahteva majhna sredstva, a je prepričan, da bo ta ideja naletela na širši odziv.
Prav tako se bodo dotaknili skrbi za ranljive skupine, to je zakona o otrocih s posebnimi potrebami in zakona o dolgotrajni oskrbi.
Kot je dodal, so zadovoljni z realizacijo ciljev, ki so jih zastavili na prvi programski konferenci prejšnje leto. Ocenjuje, da je eden prvih dosežkov SMC in te vlade politična stabilnost. Tako so Sloveniji uspeli povrnili ugled v mednarodni skupnosti in se o nas ponovno govori kot o zgodba o uspehu, je dejal.
Kritičen pa je do dela ministrice, pristojne za delo in socialo, Anje Kopač Mrak (SD) in ministra za kulturo Antona Peršaka (DeSUS), saj da se na teh področjih dosega najslabši napredek.
"Čeprav se je SMC dolgo očitalo, da je brez vonja, barve in okusa, pa dela pomembne strukturne spremembe," je dejal in pri tem izpostavil področje infrastrukture in drugi tir, privabljanje tujih investitorjev in Magno, pripravili pa so tudi sklop zakonov na področju gradbeništva in zdravstveno zakonodajo.
Po njegovem mnenju se je projekt Magna zlorabilo kot zgodbo o le lakirnici. Zemljišče, predvideno za Magno, je tako veliko, saj se pričakuje druga in tretja faza projekta. Sicer pa je opozoril, da z Magno prihajajo tudi njeni dobavitelji.
Glede drugega tira je dejal, da ga podpira več zalednih držav. Po njihovem mnenju pa je prav, da izgradnja ne bremeni slovenskih davkoplačevalcev, ampak predvsem tiste, ki bodo imeli največje koristi od izgradnje drugega tira, torej Luko Koper in zaledne države. Če bi v partnerstvo vstopil Madžari, bi to postal meddržavni projekt, kar bi omogočalo višja sredstva na evropskih razpisih, prav tako bi tudi na račun slabših hrvaško-madžarskih odnosov lahko tovor z reškega pristanišča preusmerili na Koper.
O morebitnem referendumu je dejal, da bo to bolj referendum proti Sloveniji kot proti drugemu tiru.
Dotaknil se je tudi vprašanja prodaje NLB, o čemer danes odloča vlada. Opozoril je, da je zavezo o prodaji banke sprejela prejšnja vlada, in če bi bila SMC v podobnem položaju, bi se drugače postavila nasproti Evropske komisije. Slovenija je namreč sanirala banke z lastnim denarjem. Opozoril je še, da tudi če se NLB ne proda, to ne pomeni, da Slovenija ne izpolnjuje zavez do komisije, pač pa da ima Evropska komisija pravico, da prodaja banke, ki jih ima NLB v drugih državah, pri čemer pa ne sme pod določeno ceno. "SMC ne beži od zavez predhodnih vlad, bomo pa poskušali narediti najbolje z vidika davkoplačevalcev," je dejal.
Glede zdravstvene reforme je ocenil, da bodo s koalicijskimi partnerji dosegli dogovor in uspeli reformo tudi izpeljati. Po njegovih besedah pa je ključno, da se reforma izpelje tako, kot je zamišljena. Če reforme ne bodo izpeljali, pa bo vlada oz. SMC morala za to prevzeti politično odgovornost.
Glede na zadnje ankete javnega mnenja, ki SMC kažejo petodstotno podporo, pa je izrazil upanje, da bodo za vse strukturne premike na političnem trgu tudi nagrajeni. Ob tem je opozoril, da je edina merodajna anketa na volilni dan in da njihove interne analize kažejo na večjo podporo SMC. Dejal je še, da v SMC politike ne razumejo kot neizprosnega boja na političnem trgu, ampak zasledovanje javnega dobra. "Tukaj se politika novih obrazov loči od politike starih obrazov," je povedal in pristavil, da v tem smislu ne želijo postati stari obrazi.