petek, 17. januar 2025 leto 30 / št. 017
Župani pozivajo k odpravi finančne podhranjenosti lokalne samouprave
Župani in županje občin, ki so članice Združenja občin Slovenije (ZOS), po redni letni skupščini združenja v Razkrižju pozivajo predsednika vlade Mira Cerarja in ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja k spremembi strategije razvoja lokalne samouprave in odpravi finančne podhranjenosti lokalne samouprave.
Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je bila strategija razvoja lokalne samouprave do leta 2020 lani sprejeta kljub nasprotovanju treh združenj občin. Župani menijo, da je treba dokument popraviti in na novo določiti cilje. Med drugim je treba zasledovati cilj, da se javna sredstva bolj enakomerno porazdelijo po celotni državi. Šele po spremembi strategije pa naj se pristopi k pripravi popravkov ostale zakonodaje s področja lokalne samouprave.
Župani in županje so opozorili tudi na finančno podhranjenost občin in pozivajo predsednika vlade z ekipo, da država začne spoštovati veljavno zakonodajo in zagotovi potrebna sredstva za normalno življenje vseh občanov in občank.
Predlagajo, naj vlada sedanjih 12 odstotkov BDP t. i. primerne porabe, kolikor država za lokalno skupnost nameni iz proračuna, to v prihodnjih letih poveča vsaj na 25 odstotkov, saj nekatere razvite evropske države za lokalno raven namenjajo tudi do 40 odstotkov.
Kot je za STA pojasnil predsednik ZOS in župan občine Pivka Robert Smrdelj, so imeli veliko pomislekov pri financiranju občin, kjer veljata dva zakona, zakon o izvrševanju proračuna, ki začasno opredeljuje višino povprečnine, in zakon o financiranju občin, med katerima je precej velik razkorak pri financah.
"Glede na to, da je seveda bilo razumevanje v času krize, da tudi občine prispevajo sorazmeren del oziroma se zanje zmanjšajo finance, je zdaj čas, da najdemo način in se dogovorimo za pot, kako bomo te finance izravnali, ker je tak položaj za občine nevzdržen," je dejal Smrdelj.
ZOS, v katerem je 144 občin, pa posebej vznemirja strategija lokalne samouprave, ki jo je po Smrdeljevih besedah vlada oziroma minister Koprivnikar v lepi tiskani obliki poslal po občinah in zraven napisal, da naj bi zdaj določene korekcije zakonodaje delali na podlagi strategije, ker se s strategijo niso strinjali.
"Čisto konceptualno ne in tudi strategija iz našega zornega kota ni nikakršna podlaga za spremembo zakonodaje, zato smo sprejeli sklep, da predlagamo ministru Koprivnikarju in predsedniku vlade, da pristopijo k reviziji strategije in jo uskladijo z združenji, ker je nam nelogično, nenormalno, da je lokalna strategija sprejeta brez soglasja ali vsaj neke kompromisne rešitve z združenji. Dali smo celo apel proti tej strategiji, a jo je vlada vseeno sprejela," je še povedal Smrdelj.
Po besedah gostitelja srečanja, razkriškega župana Stanka Ivanušiča, so se dogovorili tudi za osnovo delovanja vseh treh združenj občin, s tem da za zdaj niso za združitev v enotno skupnost, ker male občine nekoč, ko je bila ena sama, v njej niso imele besede. So pa sprejeli sklep, da se bodo dogovarjali o skupnem interesu in strateških temeljih, sklenili o tem sporazum in šele nato o skupnem združenju.
Sicer pa so na skupščini župani in županje med drugim pregledali delo in dosežke združenja v letu 2016 ter v tem okviru sprejeli poročilo o delu in zaključni račun za leto 2016. Na skupščini je bil sprejet tudi program in finančni načrt za leto 2017, skozi katerega so župani določili smernice in politiko delovanja Združenja občin Slovenije v prihodnjem obdobju.