petek, 17. januar 2025 leto 30 / št. 017
Tuje tiskovne agencije o Sloveniji
Tuje tiskovne agencije so med drugim poročale o podpori vladi premiera Mira Cerarja v anketi časnika Delo, o tem, da je vrhovno sodišče zavrnilo zahtevo za varstvo zakonitosti v zvezi s sojenji v kočevskem procesu in o nagovoru predsednika republike Boruta Pahorja na konferenci Soočanje s preteklostjo: Izzivi spravnega procesa.
Hrvaška tiskovna agencija Hina je povzela poročanje slovenskih medijev o anketi Dela, ki kaže, da je število tistih, ki delo vlade premiera Mira Cerarja ocenjujejo negativno, trikrat večje od števila takih, ki so ji dali pozitivno oceno. Priljubljenost Cerarjeve Stranke modernega centra (SMC) pa je od njene ustanovitve najnižja.
Hina je poročala tudi, da je vrhovno sodišče zavrnilo zahtevo za varstvo zakonitosti, s katero je hči obsojenega v kočevskem procesu želela dokazati, da je leta 1943 tedanje izredno vojaško sodišče kršilo načela poštenega sojenja. Po poročanju medijev je senat vrhovnih sodnikov odločitev sprejel že pred dvema letoma, sodba pa je bila podpisana šele v teh dneh. Tako imenovani kočevski proces je sprožil ostre polemike med zgodovinarji in pravniki, saj je bilo na omenjenem sojenju pred več kot 70 leti izrečenih 16 smrtnih kazni, ki so bile izvršene, je še poročala Hina.
Hina je pisala tudi, da je slovenski predsednik Borut Pahor v ponedeljek na konferenci Soočanje s preteklostjo: Izzivi spravnega procesa ocenil, da razkol naroda zaradi kontroverznih tem iz preteklosti ni dober, cilj sprave v Sloveniji bi moralo biti tolerantno sobivanje ljudi z različnimi stališči za dobro naroda in cele skupnosti. Konferenco sta v Ljubljani organizirala nemška fundacija Fridericha Eberta in Muzej novejše zgodovine Slovenije.
Hina je pisala, da je slovenska profesorica organske kemije in vodja nacionalnega laboratorija za ocenjevanje kakovosti oljčnega olja pohvalila potezo istrskih in slovenskih oljarjev, da v Bruslju zahtevajo skupno zaščito za istrsko deviško oljčno olje.
Italijanska tiskovna agencija Ansa je poročala, da se bodo sindikati iz devetih držav v sredo sestali na meji med Slovenijo in Hrvaško, na Obrežju, da rečejo ne zidovom in bodeči žici ter se zavzamejo za pravično in solidarno Evropo. Sestali se bodo na pobudo italijanskega sindikata upokojencev SPI - CGIL, pridružili pa se jim bo 13 sindikatov upokojencev iz Slovenije, Hrvaške, Avstrije, Črne gore, Kosova, Makedonije, Bosne in Hercegovine in Srbije.