petek, 17. januar 2025 leto 30 / št. 017
Hrvaška še ni formalno sprožila postopka za razveljavitev arbitražnega sporazuma
Hrvaška vlada je potrdila, da generalnemu sekretarju ZN niso poslali zahteve za sprožitev postopka za razveljavitev arbitražnega sporazuma s Slovenijo, potem ko je sabor 29. julija 2015 odločil, da bo Hrvaška izstopila iz arbitražnega postopka zaradi slovenske kršitve sporazuma v primeru Sekolec-Drenikova, danes piše reški časnik Novi list.
Hrvaški sabor je z odločitvijo o izstopu Hrvaške iz arbitražnega sporazuma obvezal hrvaško vlado, da sproži tudi postopek za njegovo razveljavitev, a vlada tega ni storila. V največji hrvaški opozicijski stranki SDP ocenjujejo, da se bo Hrvaška znašla v zelo težkem položaju, ko bo arbitražno sodišče objavilo svojo odločitev, kar se bo po napovedih zgodilo kmalu.
Hrvaška vlada je v odgovoru na nedavno poslansko vprašanje socialdemokratov, kaj je storila za razveljavitev arbitražnega sporazuma s Slovenijo, zapisala, da postopka pred ZN zaenkrat ni sprožila.
Časnik ob tem spomni, da 65. člen dunajske konvencije določa, da država, ki želi kakega od mednarodnih sporazumov razglasiti za ničnega, "o svoji zahtevi notificira ostale strani". V notifikaciji je treba navesti tudi pojasnitve in ukrepe, ki jih predlagajo glede sporazuma.
Hrvaška diplomacija je konec julija 2015, v času levosredinske hrvaške vlade, obvestila Slovenijo, generalnega sekretarja ZN in sekretarja arbitražnega sodišča o odločitvi hrvaškega sabora.
"Slovensko zunanje ministrstvo je 5. avgusta 2015 z diplomatsko noto ugovarjalo hrvaški notifikaciji ter tako sprožilo 3. alinejo 65. člena dunajske konvencije o pravu mednarodnih pogodb, ki Hrvaški in Sloveniji svetuje, naj spor o prekinitvi sporazuma o arbitraži rešujeta z mirnimi sredstvi, kot določa 33. člen listine ZN (pogajanja, posredovanje, sprava, nova arbitraža, postopek pred meddržavnim sodiščem v Haagu ali s pomočjo nekega drugega skupno dogovorjenega sredstva mirnega reševanja sporov)," je vlada zapisala v odgovoru poslancem SDP, ki ga je podpisal hrvaški premier Andrej Plenković.
Vlada je dodala, da so 16. marca 2016, v času vlade premierja Tihomirja Oreškovića, vsem članicam ZN poslali diplomatsko noto, v kateri so predstavili hrvaška stališča o "kompromitiranem arbitražnem postopku".
V SDP so prepričani, da bi morala Oreškovićeva vlada avgusta lani, leto dni po slovenskem ugovoru, sprožiti postopek pred ZN na podlagi dunajske konvencije in listine ZN. Vlada je v odgovoru soglašala, da se je takrat odprla možnost za pošiljanje ustrezne zahteve generalnemu sekretarju ZN, a so dodali, da "sprožitev tega mehanizma ni časovno omejena in da ga zaenkrat niso uporabili".
V SDP so prepričani, da sta vladi premierjev Oreškovića in Plenkovića naredili "škandalozno" napako, ki bi Hrvaško lahko drago stala. Menijo, da je zaradi tega arbitražni sporazum še zmeraj veljaven ter da bo Hrvaška po objavi odločitve arbitražnega sodišča izjemno težko pojasnila mednarodni javnosti in svojim zaveznicam, zakaj ne spoštuje odločitve sodišča.
Poudarili so, da brez postopka državi podpisnici sporazuma ni dovoljeno prekiniti sporazuma, arbitražno sodišče pa ne more objaviti odločitve, medtem ko poteka postopek.