četrtek, 16. januar 2025 leto 30 / št. 016
Na Ptuju državno tekmovanje za varnost kolesarjev v prometu
Javna agencija za varnost prometa danes na Ptuju za zaključek nacionalne preventivne akcije za večjo varnost kolesarjev pripravlja že 26. državno tekmovanje Kaj veš o prometu? Kot poudarja predstavnik organizatorjev Bojan Oblak, ima omenjeno tekmovanje dolgoletno tradicijo in je pomembna nadgradnja usposabljanj za vožnjo kolesa v osnovnih šolah.
Osnovni namen tekmovanj je po njegovih besedah dodatna spodbuda za učenje prometnih pravil in varnega ravnanja na kolesu pri otrocih in mladostnikih ter razvijanje zdrave tekmovalnosti z vključenim velikim številom sodelujočih otrok.
Tekmovanje Kaj veš o prometu? je sestavljeno iz preverjanja teoretičnega znanja prometnih predpisov, spretnostne vožnje na poligonu ter praktične vožnje v dejanskem prometu. Na njem sodelujejo šolarji v dveh kategorijah; osnovnošolci višjih razredov s kolesi ter srednješolci po opravljenem izpitu s kolesi z motorjem.
Na predhodnih šolskih tekmovanjih je letos sodelovalo 141 osnovnih šol oziroma 1260 učencev in 923 osnovnošolskih učiteljev ter mentorjev prometne vzgoje. Izvedli so tudi 41 regijskih tekmovanj, na katerih je sodelovalo več kot 80 občin, samo najboljši tekmovalci pa so se lahko uvrstili na državno raven. Letošnjega zaključnega dogodka se bo tako udeležilo 55 kolesarjev in deset tekmovalcev na kolesih z motorjem.
Javna agencija za varnost prometa v sodelovanju z ministrstvom za izobraževanje, znanost in šport ob tem zagotavlja tudi spletni portal za usposabljanje in izvedbo kolesarskih izpitov na osnovnih šolah. V letošnjem šolskem letu je doslej kolesarske izpite preko spletnega sistema opravljalo več kot 26.472 učencev, večinoma petih razredov iz več kot 400 osnovnih šol.
Ob tem so letos pripravili tudi preventivno-izobraževalne filme s predstavitvijo ključnih dejavnikov za varno kolesarjenje, izdali so informativno zloženko Varno s kolesom v prometu, izvedli številne preventivne dogodke ter promovirali zaščitno kolesarsko čelado kot pomemben del opreme kolesarja.
Kot še poudarjajo na agenciji, analize kažejo, da čelado uporablja skoraj 70 odstotkov otrok, okoli 15 odstotkov odraslih ter samo štiri odstotke mladostnikov. Z novo zakonodajo je zaščitna čelada pri kolesarjenju obvezna za otroke in mladostnike ter za vse voznike mopedov, zato bodo letos podelili okoli 500 čelad.