četrtek, 15. maj 2025 leto 30 / št. 135
Odpustitev direktorja FBI postaja Trumpov "Watergate"

Zapiski odpuščenega direktorja FBI-ja Jamesa Comeya dokazujejo, da je predsednik ZDA 14. februarja letos in samo dan po odstopu Michaela Flynna s položaja svetovalca za nacionalno varnost zahteval, da naj konča preiskavo o ruskem vpletanju v ameriške volitve. Po poročanju NY Timesa je imel Trump februarja sestanek s svetovalci, med katerima sta bila tudi pravosodni minister Jeff Sessions in James Comey. Trump je ob koncu sestanka vse ostale prosil, naj zapustijo sobo, saj se mora pogovoriti še s Comeyjem. Nato mu je za zaprtimi vrati povedal, da je general Flynn dober človek in izrazil upanje, da lahko Comey odstopi od preiskave. Direktor FBI Trumpu odgovoril, da se strinja, da je Flynn dober človek, ni pa mu obljubil, da bo končal preiskavo.
Comey naredil uradni zaznamek, ker Trumpu ni zaupal
Comey naj bi takoj po koncu tega nenavadnega sestanka naredil poseben uradni zaznamek oziroma "memorandum", menda zato, ker je šlo za zelo nenavadno zahtevo in tudi zato, ker Donaldu Trumpu ni več zaupal. V tem uradnem zaznamku je še na položaju direktorja FBI po spominu zapisal vse, kar mu je Donald Trump dejal. Takšnih uradnih zapiskov pa bi lahko bilo še nekaj. Comey jih menda ni pisal pogosto, samo v izjemnih okoliščinah, da ne bi pozabil kaj pomembnega in tedaj, ko sogovornikom ni zaupal. O tem naj bi bil Comey pripravljen pričati tudi pred pristojnimi odbori ali pa javno, v intervjujih. Ne pa za zaprtimi vrati. S tem pa Donald Trump kljub republikanski podpori vse bolj stopa po poti nekdanjega ameriškega predsednika Richarda Nixona.
Zadnji teden je bil zanj že skoraj usoden in nič ne kaže, da se bo serija napak in škandalov hitro končala. Trump je Flynna še posebej podpiral menda zato, ker se mu je pridružil že zgodaj v kampanji, odpustiti pa ga je moral potem, ko je postalo znano, da je podpredsedniku ZDA lagal o svojih stikih ruskim veleposlanikom v ZDA. FBI je tudi ugotovil, da je od ruske televizije RT prejel plačilo 35 000 dolarjev za en sam govor, s tem pa je po oceni preiskovalcev postal lahka tarča za izsiljevanje.
Trump je nato Comeyja odpustil prejšnji teden na podlagi nekoliko zmedenih razlogov - sam je trdil, da je Comeyja odpustil, ker se rad "postavlja" in ker v FBI-ju vladajo slabe razmere pa tudi zato, ker je "ta zadeva z Rusi in Trumpom izmišljena", medtem ko je Bela hiša trdila, da je bil Comey odpuščen zaradi ocen državnega tožilca in njegovega namestnika, da je Comey v predvolilni kampanji nastopal pristransko in ni ravnal prav, ko glede pisem Hillary Clinton na zasebnih strežnikih ni predlagal vložitve obtožnice.
Vendar so komentatorji ocenili, da je takšen razlog nelogičen, saj je Trump pozneje sam pohvalil Comeyja zaradi nadaljevanja preiskave proti Clintonovi. Ob tem je pred odpustitvijo Comeyja Trump sam poklical tožilca in namestnika in jima naročil oceno dela Comeyja, ki naj bi mu nato služila kot razlog za odpustitev. Toda v pogovoru za NBC se takoj zatem ameriški predsednik ni mogel zadržati in je dejal, da bi Comeyja odpustil ne glede na (po njegovem nareku napisanem) priporočilu državnega tožilca in tudi zaradi preiskave stikov Trumpovih podpornikov s predstavniki Rusije. Ko so novinarji ugotovili kontradiktornost uradnih razlag Bele hiše in izjav predsednika ZDA pa je Donald Trump "tvitnil", da je pač "zelo delaven predsednik" in da mu sodelavci preprosto ne morejo več slediti in da so zato napake pri njihovem poročanju pričakovane ter da bo zato razmislil, ali naj popolnoma ukine posredovanje informacij novinarjem. Skoraj istočasno je Trump Comeyja s 'tvitom' posvaril, da naj samo upa, da ne obstajajo 'trakovi' oziroma posnetki pogovorov med njim in Trumpom, predno Comey prične "izdajati novinarjem." To je sprožilo val zahtev novinarjev in kongresnikov, ki so zahtevali odgovor na vprašanje, ali je Trump res (verjetno nezakonito) snemal Jamesa Comeyja ali ne ? Bela hiša se je nato znova zavila v molk, Trumpove afere pa so tako postale še bolj podobne aferi "Watergate." razen če Trumpovi 'trakovi' - morda na precej sumljivi zakonski podlagi skrivoma posneti kar na njegov mobilni telefon, tako kot je Trump menda pogosto delal tudi ob raznih svojih preteklih pogajanjih s prodajalci nepremičnin, kar je v nekaterih zveznih državah ZDA celo legalno - ne razkrijejo česa novega.
Nato je prišla na dan zgodba o tem, da je Donald Trump od Jamesa Comeyja ob ponovni razpravi o preiskavi FBI zahteval "lojalnost", ta pa mu je ponudil "poštenost" in menda pristal na "lojalno poštenost." Kmalu zatem pa je bil odpuščen. To pa bi lahko pomenilo, da je bil James Comey v resnici odpuščen prav zato, ker ni želel prekiniti preiskave o stikih članov Trumpovega volilnega štaba s predstavniki Rusije in ne na podlagi neprepričljivih in kontradiktornih razlogov, ki so jih navajali tiskovni predstavniki ameriške vlade in sam Donald Trump.
Takšno Trumpovo ravnanje bi bilo lahko opredeljeno kot oviranje preiskave in kot razlog za ustavno obtožbo oziroma "impeachment." Comey je ob tem že zavrnil zaslišanje v kongresu za zaprtimi vrati in dejal, da bo prišel povedat svojo zgodbo le javno. Republikanci ga doslej niso povabili, sedaj pa ga bodo morali, to pa bi lahko odprlo novo serijo obtožb.
Trump: "Zaprite novinarje!"
Ob tem je prišla na dan tudi novica, da je na prvem sestanku s Comeyjem Trump od njega zahteval, da naj preganja iz "zapre" ('jail') tudi novinarje, ki objavljajo državne skrivnosti. Ni seveda skrivnost, da je ameriški predsednik s praktično vsemi večjimi ameriškimi mediji "na bojni nogi." Pogosto jih obtožuje, da širijo "lažne novice" istočasno pa javnosti ponuja "alternativna dejstva." prizadeval si je tudi za spremembo ameriških zakonov o obrekovanju, da bi bil na ta način lažji pregon novinarjev, ki v ZDA uživajo precejšnjo zaščito.
Po poročanju CNN si ej Comey želel zapisati "vse dobro in slabo". "Ugotovite, da se je zgodilo nekaj odločilnega in se zavedate da bodo spomini zbledeli. In zato si je žele to takoj zapisati," je povedal eden od virov za CNN. V enem uradnem zapisku je Comey poročal o pogovoru, ki ga je imel s Trumpom o velikosti množice na Trumpovi inavguraciji. Vse kaže, da bodo preiskovalni odbori v kongresu in senatu sedaj zahtevali vplogled v te uradne zaznamke.
Predsednik odbora za nadzor obveščevalnih služb, republikanec Jason Chafftez že zahteva vpogled v vse dokumente FBI-ja o Comeyju. Samo nekaj ur potem, ko je bila objavljena najnovejša zgodba v New York Timesu je zahteval vpogled v vse dokumente FBI povezane z odpustitvijo direktorja Jamesa Comeyja. V pogovoru za NBC je dejal da v kolikor uradni zaznamki obstajajo in so točno zapisani "se to zdi kot uporaba posebnega vpliva zato, da bi se ustavila preiskava, ki jo vodi FBI" ter da je zato "njegovo pero za zahtevo vpogled že pripravljeno."
Ta film smo že videli: "Trumpu gre za preživetje"
Ameriški predsednik sicer še ima podporo republikancev, toda pod težo dokazov bi ta podpora lahko pričela zelo hitro kopneti. Republikanci že ocenjujejo, da gre Trumpu sedaj "za preživetje" saj so ga zadnja razkritja pripeljala v takšen pravni in ustaven položaj, da ga "uslužbenci Bele hiše in podporniki ne morejo več rešiti." "Še pred tednom dni smo se pogovarjali o tem, da te zadeve ustavimo. Zdaj pa gre vlak nazaj po hribu navzdol," je dejal eden od pomembnih republikancev.
To kažejo tudi izjave senatorja Johna McCaina, ki je bil že doslej zelo kritičen do ameriškega predsednika. V pogovoru za Daily Beast je ocenil, da so Trumpove afere že dobile "velikost in obseg afere Watergate." Njegov nasvet je enak, kot ga je dal predsedniku Richardu Nixonu, da naj "da vse ven." "Mislim. da smo ta film že videli Mislim da smo na točki ki ima velikost in obseg afere Watergate...čevlji padajo še kar naprej in vsakih nekaj dni izvemo kaj novega...in to se ne bo končalo, dokler si vsega tega ne bomo dobro ogledali in dokler ameriško ljudstvo ne bo podalo svoje presoje. In dalj časa, kot se s tem zavlačuje - dalj časa bo to trajalo. "
Trumpova vojna z mediji bi se zato lahko končala drugače, kot si jo je zamislil on sam, ne z zmago, pač pa - z njegovim porazom.
Vse to dogajanje pa bi lahko imelo svoje posledice tudi za Slovenijo. Če Trumpa ne bo že kmalu zaščitila njegova republikanska večina v predstavniškem domu in senatu, ki ima njegovih afer počasi že dovolj, potem bi bila lahko Trumpova predsedniška kariera kmalu končana.
Zato je ta trenutek zagotovo še zelo primeren in morda celo skrajni čas za obisk Sevnice, rojstnega mesta prve dame ZDA in priložnostni nakup Modre frankinje in salame "First Lady" ter raznih drugih izdelkov in predvsem tortic z imenom prve dame ZDA. Kajti povsem mogoče je, da že kmalu ne bodo več na voljo - in to verjetno še preden bo predsedniški par sploh lahko obiskal Slovenijo.