REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Panasonic končuje skrbni pregled v Gorenju

Panasonic končuje skrbni pregled v Gorenju

Japonski Panasonic danes končuje skrbni pregled v Gorenju, ki ga je začel julija. Ali se bo Panasonic odločil za povečanje nekaj manj kot 11-odstotnega lastniškega deleža v Gorenju, kar bi lahko bila ena največjih tujih naložb v zgodovini Slovenije, pa še ni znano.

Dogovor med Gorenjevo upravo in japonskim koncernom o izvedbi skrbnega pregleda je sicer v zadnjih tednih močno odmeval v javnosti.

Informacijo o tem je Gorenje objavilo 25. julija, a se je kmalu po tem izkazalo, da je uprava objavo odložila. Dogovor je bil namreč podpisan 13. julija, v okviru njega pa sta se Gorenje in Panasonic dogovorila tudi o strateških usmeritvah glede prihodnje vloge Gorenja v okviru japonske skupine, če bi Panasonic na podlagi skrbnega pregleda pozneje pridobil kontrolni delež v Gorenju.

Predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac je tedaj dejal, da odlog objave notranje informacije v določenih primerih dopušča zakon o trgu finančnih instrumentov, zanj pa so se v Velenju po Bobinčevih besedah odločili po skrbnem premisleku. Družbi bi namreč, tako Bobinac, lahko nastala škoda, če po izvedenem skrbnem pregledu ne bi prišlo do nadaljnjih aktivnosti. S tem je bila po navedbah iz Gorenja seznanjena tudi Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP).

A kljub temu je v nekaterih medijih in v delu javnosti odločitev za odloženo objavo te informacije naletela na negativen odziv. Tik zatem je prišlo v javnost, da je Bobinac o Panasonicovem skrbnem pregledu pet dni pred javno objavo obvestil predsednika vlade Mira Cerarja. Bobinac je pozneje pojasnil, da je informacijo razkril z opozorilom, da gre za poslovno skrivnost in varovano informacijo.

V nekaterih medijih je to vzbudilo vprašanja, kdo vse je to notranjo informacijo poznal in ali se je kdo zaradi nje okoristil. V dneh in tednih pred objavo informacije o skrbnem pregledu je namreč Gorenjeva delnica občutno pridobila na vrednosti.

Uhajanje notranjih informacij iz Gorenja je pod drobnogled sicer vzel tudi Nacionalni preiskovalni urad, potem ko naj bi ovadbo proti Gorenju in Bobincu vložila ATVP, in to domnevno zaradi izdaje notranjih informacij nepoklicani osebi.

V Gorenju so neuradne informacije o vsebini ovadbe ocenili kot neutemeljene in brez pravne osnove, saj premier po njihovem prepričanju ni nepoklicana oseba in je prav, da je seznanjen o tako pomembnih vidikih razvoja Gorenja kot ene najpomembnejših gospodarskih družb v državi.

Za skrbni pregled so sicer po Bobinčevih besedah vedeli uprava, nadzorni svet in še nekaj strokovnjakov, prvi mož Gorenja pa verjame, da nihče od tistih, ki jih je uprava obvestila o skrbnem pregledu, te informacije ni izkoristil.

Morebitni prevzem Gorenja bi bil sicer ena največjih tujih naložb v zgodovini Slovenije, Bobinac pa je prepričan, da je dogovor s Panasonicom za razvoj velenjske družbe dober.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek