sreda, 14. maj 2025 leto 30 / št. 134
Trump zahteva »preklete parne katapulte« namesto – »digitalnih«

Ko se je pogovarjal z novinarjem časnika Time je glede nove opreme letalonosilk Trump odkritosrčno rekel naslednje. »Zvenelo mi je slabo. Digitalno. Kaj je digitalno? In to je zelo zapleteno, biti morate Albert Einstein, da bi to razumeli. In kot sem dejal – zdaj hočejo upiti še več letalonosilk. Vprašal sem jih, kakšen sistem bodo imeli na njih, oni pa so rekli;' gospod, ostali bomo pri digitalnih.' Jaz pa sem jim rekel 'ne, ne boste.' Šli boste na prekleto paro, digitalni stanejo na stotine milijonov dolarjev več denarja in to ni dobro.«
Šlo je za to, da si je predsednik ZDA in vrhovni poveljnik zaželel opremiti nove letalonosilke z katapulti ki delujejo na pritisk pare ne pa novejše, »digitalne« kot jih je imenoval. Katapulti so ob tem seveda najpomembnejša zadeva na vsaki letalonosilki. Ruske in kitajske letalonosilke se na primer ne morejo ponašati s temi dosežki, pomanjkanje katapultov pa nadomeščajo z navzgor ukrivljenimi vzletnimi stezami. Vendar to pomeni, da letala ne morejo nositi toliko orožja in goriva kot ameriška.
Ameriške letalonosilke pa so opremljene z parnimi (starejše) ter elektromagnetnimi (EMALS - novejše) katapulti. In ne z »digitalnimi.« Spletna stran USNI News, ki jo upravlja Pomorski inštitut ZDA je zato zapisala v svoj naslov da si »predsednik Trump želi na letalonosilkah Gerald Ford 'preklete parne' katapulte namesto 'slabih' elektromagnetnih katapultov.
Na spletni strani so tudi pojasnili, da bi bila vrnitev na že zastarelo tehnologijo precej težka. »Mk 15, parni katapulti, ki jih uporabljajo letalonosilke iz razreda Nimitz,se več ne proizvajajo in če bi se morali vrniti k pari, bi bilo verjetno potrebno narediti povsem nov sistem, kar bi pomenilo povsem nove stroške za mornarico.«
Nov sistem (EMALS) je res sicer imel nekaj težav pri začetku svojega delovanja, vendar predstavlja naprednejši sistem lansiranja letal z letalonosilk, podjetja, ki za ameriško mornarico izdelujejo letalonosilko Gerald Ford pa so za ta razvoj že porabila ogromna sredstva. Ni tudi povsem jasno, ali predsednik ZDA sploh lahko ustavi ali prepreči izvajanje že podpisanih pogodb.
Vsekakor pa tudi ta podrobnost zelo dobro razkriva, da ameriški predsednik in vrhovni poveljnik ameriške vojske v resnici sploh ne razume dobro niti delovanja osnovnih sredstev, s katerimi po volji ameriškega ljudstva upravlja ter jih pošilja v različne intervencije po vsem svetu.