REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Za preprečevanje spletne zlorabe otrok nujno sodelovanje različnih strokovnih služb

Za preprečevanje spletne zlorabe otrok nujno sodelovanje različnih strokovnih služb

V današnjem uvodnem nagovoru posveta o problematiki zlorab otrok na spletu so govorci izpostavili nujnost sodelovanja različnih strokovnih služb za učinkovito preventivno delovanje. Posvet že šesto leto prireja prijavna točka Spletno oko v sodelovanju z upravo kriminalistične policije Generalne policijske uprave in Gospodarsko zbornico Slovenije.

Vodja Centra za varnejši internet Vasja Vehovar je na posvetu poudaril, da je ena glavnih prednosti tovrstnih srečanj povezovanje različnih deležnikov na kompleksnem področju spletnih zlorab otrok. Zaskrbljujoč je tudi podatek, da po nekaterih raziskavah med 10 do 20 odstotkov odraslih poroča o spolni zlorabi v otroštvu. Da bi bilo takšnih dejanj čim manj, se morajo je med seboj povezati različne strokovne službe, ki se ukvarjajo s problematiko, je dejal.

Vehovar je še izpostavil, da lahko vsi, ki so naleteli na nezakonite vsebine na spletu, to prijavijo na Center za varnejši internet na prijavno točko Spletno oko. Na leto dobijo okoli 500 prijav, 10 odstotkov jih nato posredujejo policiji. Večina spornih vsebin se sicer nahaja na tujih strežnikih, nekaj pa jih je tudi na slovenskih. Te slovenska policija hitro odstrani.

Pomočnik direktorja uprave kriminalistične policije na Generalni policijski upravi Boštjan Lindav je dejal, da sodobna internetna tehnologija ob vrsti dobrih stvari skriva tudi temno plat. Osebam, ki internet uporabljajo za izvrševanje kaznivih dejanj, tehnologija nudi vsaj navidezno anonimnost, možnost spreminjanja identitete in prikrivanja dokazov, kar so po ocenah kriminalistov ugodni pogoji za kibernetski kriminal.

Hiter napredek tehnologije, lahka dostopnost in dinamičnost spleta predstavljajo velike izzive za družbo. Z njimi se srečuje tudi slovenska policija, ki poskuša biti čim bolj seznanjena z vsemi novostmi na področju spletne zlorabe otrok, je dejal Lindav. Tovrstni problem bo v prihodnje najverjetneje v porastu, Lindav pa je izrazil obžalovanje, da se v zadnje času srečujejo z neargumentiranimi stališči, da zloraba otrok na spletu ni mogoča. Poudaril je, da je to kaznivo dejanje, vredno obsojanja s strani celotne družbe.

Da se v preventivnih in izobraževalnih aktivnostih na področju preprečevanja spletne zlorabe otrok združujejo ponudniki spletnih storitev, policija, strokovna služba, laična in akademska javnost, Lindav ocenjuje kot pomemben napredek. Izpostavil je tudi nujnost odzivnosti vseh institucij pri obravnavi posnetkov spolne zlorabe otrok. Preventivne dejavnosti morajo biti besedah Lindava dolgoročne, sistematične in večplastne. Zajemati morajo otroke, starše, internetne ponudnike, organe pregona, medije in vse, ki delajo z otroki in mladostniki.

Zbrane na posvetu naj bi nagovoril tudi direktor Združenja za informatiko in telekomunikacije pri Gospodarski zbornici Slovenije Dušan Zupančič, ki pa se srečanja zaradi službenih obveznosti ni utegnil udeležiti, je pa sporočil, da ponudniki internetnih storitev podpirajo pobudo policije za blokiranje spletnih strani s posnetki spolnih zlorab otrok.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek