REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Unicef: Številni otroci še vedno brez osnovnega izobraževanja

Unicef: Številni otroci še vedno brez osnovnega izobraževanja

V desetih državah z najvišjim odstotkom otrok, ki niso deležni osnovnega izobraževanja, skoraj dva od petih oziroma 18 milijonov otrok ne obiskuje pouka. Najvišji odstotek otrok, ki ne obiskujejo šole na osnovni stopnji, ima Liberija, izobraževanje pa ostaja eno od finančno najbolj podhranjenih področij humanitarne pomoči, so sporočili iz Unicefa.

V Liberiji pouka ne obiskujeta skoraj dve tretjini otrok. Drugi najvišji odstotek ima Južni Sudan, kjer se ne izobražuje 59 odstotkov otrok, ena od treh šol pa je zaprta zaradi konfliktov, je v sporočilu za javnost zapisal Sklad ZN za otroke (Unicef).

Med desetimi državami z najvišjim odstotkom otrok, ki ne obiskujejo pouka na osnovni stopnji, so tudi Afganistan (46 odstotkov), Sudan (45 odstotkov), Niger (38 odstotkov) in Nigerija (34 odstotkov), kar priča o tem, da krize otrokom onemogočajo izobraževanje, so poudaril pri Unicefu.

V času, ko se na milijone otrok po svetu vrača v šolske klopi, Unicefovi podatki po njihovih besedah razkrivajo razsežnosti krize izobraževanja, ki vlada v državah, prizadetih zaradi konfliktov, suš, poplav, potresov ali visoke stopnje revščine.

Unicef je zaskrbljen, da bo v teh državah brez izobraževanja odrasla cela generacija otrok. "Odrasli bodo brez spretnosti, ki jih potrebujejo, da bi lahko v prihodnosti pomagali svojim državam in gospodarstvu, kar bi lahko poslabšalo že tako obupne pogoje za življenje milijonov otrok in njihovih družin," so opozorili.

Izobraževanje po navedbah Unicefa ostaja eno od finančno najbolj podhranjenih področij humanitarne pomoči. V letu 2015 so humanitarne agencije prejele le 31 odstotkov sredstev za nudenje pomoči na področju izobraževanja. Kljub temu, da so se potrebe po izobraževanju od leta 2005 povečale za 126 odstotkov, se je financiranje povečalo za le štiri odstotke.

Poleg tega izobraževalni sistemi, ki delujejo v daljših obdobjih kriz, ne morejo temeljiti na kratkoročnih in nepredvidljivih načinih financiranja. Na svetovnem humanitarnem vrhu v Istanbulu maja letos so zato ustanovili sklad za izobraževanje v kriznih razmerah z imenom Izobraževanje ne more čakati. Sklad je namenjen premostitvi vrzeli, ki obstaja med humanitarno pomočjo med krizo in dolgoročnim razvojem po krizi, s pomočjo načrtovanega financiranja.

Kot je dejala vodja Unicefovih globalnih programov za izobraževanje Jo Bourne, v državah, ki so jih prizadeli konflikti, šola otroke opremi z znanjem in spretnostmi, ki jih potrebujejo za ponovno vzpostavitev skupnosti v času po krizi. "Kratkoročno pa šola zagotavlja občutek stabilnosti in strukture, ki jo otroci potrebujejo za premagovanje travm. Šola lahko otroke zaščiti pred travmami in fizičnimi nevarnostmi v okolici. Za otroke, ki ne obiskujejo pouka, namreč obstaja povečana nevarnost za zlorabe, izkoriščanja in rekrutacije v oborožene skupine," je še poudarila po navedbah Unicefa.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek