ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Investitorji ob začetku podnebne konference voditelje pozvali k spoštovanju pariških zavez
V Bonnu se danes začenja podnebna konferenca držav, ki bodo skušale doseči napredek pri izvajanju pariškega sporazuma. Senco na srečanje mečejo izjave ameriškega predsednika Donalda Trumpa o podnebnih spremembah in njegovi pomisleki o sodelovanju ZDA v sporazumu. Skupina investitorjev je medtem voditelje držav pozvala, naj zaveze spoštujejo.
V nemškem Bonnu bodo do 18. maja zasedale tri delovne skupine - stalni delovni skupini Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja (UNFCCC) za znanstveni in tehnični del in za implementacijo konvencijskih določil ter ad hoc delovna skupina za pariški sporazum, poznana pod kratico APA. Ta mora pripraviti teren in vse tehnične elemente za začetek izvajanja pariškega sporazuma.
Pogajalci držav bodo morali na zasedanju napraviti korak naprej v oblikovanju ključnih pravil za podpisnice pariškega sporazuma. Dokončno bi ta pravila morali sprejeti do konca leta 2018, med drugim pa bodo na primer določala, katere informacije morajo države vključiti v svoja poročila o izpustih in kaj šteje kot prispevek k podnebnemu financiranju.
Strokovnjaki ocenjujejo, da je svet trenutno na poti k segrevanju ozračja za okoli tri stopinje Celzija. Po tem scenariju bi se moral svet pripraviti na katastrofalne posledice - suše, poplave, neurja in dvig morske gladine.
Nad tokratnim srečanjem bo sicer visela Trumpova senca, ki je podnebne spremembe označil za potegavščino, v predvolilnem boju pa je obljubljal, da bo ZDA umaknil iz pariškega sporazuma. Do sedaj je sprejel tudi več podnebju neprijaznih odločitev, glede usode pariškega sporazuma pa se še ni izjasnil - to naj bi storil najkasneje do naslednjega vrha G7, ki bo potekal 26. in 27. maja na Siciliji.
Skupina 200 večjih mednarodnih investitorjev, med njimi Calpers, Amundi in Schroders, je pred vrhom G7 najmočnejše voditelje pozvala, naj zaveze, h katerim so se zavezali v okviru pariškega sporazuma, spoštujejo. Podpisniki pisma po poročanju časnika Financial Times obvladujejo 15.000 milijard dolarjev sredstev.
Vodja investicij pri danskem pokojninskem skladu PKA, ki upravlja s sredstvi v višini 35 milijard evrov, Pelle Pedersen je za časnik poudaril, da bi bila Trumpova potencialna odločitev, da zapusti pariški sporazum, strup za napore, ki jih države vlagajo v obvladovanje klimatskih sprememb, obenem pa bi vlagatelje pustila v veliki negotovosti.
Podpisniki pisma so opozorili, da odstop Trumpa od sporazuma ne bi škodil samo gospodarstvu ZDA temveč bi prinesel izgube vsem. Nespoštovanje pariškega sporazuma bi bilo katastrofalno za prihodnje generacije, so investitorji še posvarili voditelje držav.