REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Bo Obama zaradi govora zgubil pokojnino?

Bo Obama zaradi govora zgubil pokojnino?

Ameriški zakonodajalci znova pripravljajo lani razveljavljen načrt zakona, ki bi nekdanjim ameriškim predsednikom bistveno znižal ali pa celo ukinil visoke pokojnine v primeru visokih dodatnih zaslužkov. Tako bi lahko tudi nekdanji predsednik Barack Obama, ki bo z napovedanim govorom za Wall Street zaslužil kar 400 000 dolarjev, kar je dvakrat več od njegove letne pokojnine – izgubil velik del svoje z različnimi »dodatki« dopolnjene državne pokojnine. Pobudniki zakona so namreč prepričani, da bodo s svojo pobudo tokrat uspeli in da bo novi ameriški predsednik Donald Trump podpisal zakon, ki je bil leta 2016 že sprejet in ga je Barack Obama razveljavil s svojim vetom.  
Hipokrizija Baracka Obame

Nekdanji ameriški predsednik je namreč še lani s svojim vetom preprečil sprejem zakona, ki bi nekdanjim predsednikom ZDA bistveno omejile dodatne zaslužke. Zanimivo je, da je Barack Obama v svojih dveh mandatih vložil le 12 vetov na že prejete zakone, enajsti pa se je prav na koncu njegovega mandata nanašal prav na zaslužke nekdanjih ameriških predsednikov in torej še posebej na prihodnjo vlogo nekdanjega predsednika ZDA. Kritiki so zato Baracka Obamo že v času spornega veta in pozneje kritizirali zaradi dvojnih kriterijev, konflikta interesov in hipokrizije. »Obamina hipokrizija v tem primeru je očitna. Njegov veto je služil predvsem njemu samemu,« je dejal republikanski senator Jason Chaffetz iz zvezne države Utah, ki predseduje senatnemu komiteju za nadzor in reformo vlade in je bil leta med pobudniki omenjenega zakona. 

Skupaj s senatorko Joni Ernst iz Iowe bosta še ta mesec poslala v zakonodajno proceduro »zakon o modernizaciji predsedniških dodatkov«, ki bo pokojnine nekdanjih predsednikov omejila na največ 200 000 dolarjev letno in nekdanjim predsednikom omogočila še porabo 200 000 dolarjev letno za druge stroške. Vendar bodo ti stroški nato zmanjšani za točno toliko dolarjev, kolikor bodo nekdanji predsedniki zaslužili s svojim »dodatnim delom« oziroma dodatnimi prihodki, ki presegajo 400 000 dolarjev. Gre za vprašanje, okoli katerega so tako republikanci kot demokrati že lani dosegli načelno soglasje, saj je zakon v predstavniškem domu in v senatu že lani dobil veliko podporo. Ko je lani v mesecu juliju, na prav zadnji dan, ko je z vetom še lahko zaustavil ta zakona tedanji predsednik Barack Obama vložil svoj veto in zakon na ta način razveljavil, so bili tako v senatu kot v predstavniškem domu nad to sporno potezo Obame zelo presenečeni. Barack Obama se je sicer skliceval na to, da bi zakon lahko imel »nenamerne posledice« ter bi lahko vsilil »napačne in nerazumne zahteve« nekdanjim predsednikom, ki bi bili morda prisiljeni, da takoj odpuščajo svoje sodelavce in si poiščejo nove prostore za urade. Vendar večine kongresnikov in senatorjev ni prepričal v utemeljenost svojih razlogov. 

Ameriški predsednik Donald Trump se sicer še ni javno izrekel o predlogu zakona, vendar je že v času predsedniške kampanje večkrat poudaril potrebo po zmanjšanju sredstev namenjenih predsednikom in nekdanjim predsednikom ZDA. »Prva stvar, ki jo bom naredil, k bom izvoljen za predsednika bo, da se bom odrekel plači. V redu?« je dejal že leta 2015. O ameriških predsednikih pa je dejal, da »dobivajo dodatke, na katere si nihče drug ne upa niti pomisliti« in da nimajo radi, »da se o tem govori«, da pa bodo Trump in njegovi pristaši »delali na tem.«

Za bivše predsednike 3,7 milijona dolarjev

Po sedanji zakonodaji imajo namreč pet še živečih predsednikov ZDA pokojnine v enaki višini, kot jih prejema jo kabinetni državni sekretarji, kar za leto 2017 pomeni 207,800 dolarjev. Ob tem dobijo tudi 150 000 dolarjev za plačilo osebja ter plačilo »primernega pisarniškega prostora, ki je primerno  opremljen s pohištvom in opremo.« Leta 2015 je država za te stroške porabila od 430 000 dolarjev za nekdanjega predsednika Jimmya Carterja do 1,1 milijona dolarjev za predsednika Georga W. Busha. Ko se je temu »klubu nekdanjih predsednikov« 20. januarja letos pridružil še Barack Obama pa je strošek za nekdanje predsednike v novem proračunu ZDA narasel na 3,9 milijona dolarjev, ker je za 588 000 dolarjev več kot doslej. 

Barack Obama s soprogo Michelle

Pri tem je nekdanji ameriški predsednik Barack Obama že pokazal, da ima »potencial za pridobivanje denarja« v svoji »popredsedniški karieri.«  Skupaj s soprogo Michelle sta namreč že podpisala avtorsko pogodbo za objavo dveh knjig spominov, ki jima bosta na račune, po poročanju po poročanju Financial Timesa prinesli 65 milijonov dolarjev.  Na naslednjem govoru v finančnem središču Wall Street – konferenci o javnem zdravstvu, ki jo septembra letos načrtuje investicijsko podjetje Cantor Fitzgerald - pa naj bi samo Barack Obama zgolj za en govor dobil 400 000 dolarjev, torej več denarja, kot znaša njegova letna pokojnina skupaj z dodatnimi stroški. 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek