nedelja, 12. januar 2025 leto 30 / št. 012
Podružnične šole pomembne tudi za lokalno skupnost
Na Polšniku pri Litiji je danes potekalo srečanje sedmih podružničnih šol, ki se ga je udeležil tudi predsednik republike Borut Pahor. Ob tem je poudaril pomen podružničnih šol, ki jih potrebujemo, saj so pomembne tako za otroke, kot za učitelje, starše in lokalno skupnost.
Predsedniku republike so vabilo na srečanje posredovali učenci Podružnične šole Darinke Ribič Polšnik, ki sodi pod okrilje Osnovne šole Litija, obiskuje pa jo 26 učencev od prvega do četrtega razreda. Poleg šole imajo tudi vrtec, ki ga obiskuje 19 malčkov.
Pred sedmimi leti so se spoprijateljili s tremi šolami v njihovi bližini in nastalo je vsakoletno srečanje podružničnih šol. Lani sta se jim pridružili še dve takšni šoli, letos še ena. "Tako se male podružnične šole vsako leto srečujemo v drugem kraju," so v vabilu predsedniku republike zapisali učenci.
Današnjega srečanja se je udeležilo 175 otrok in njihovih učiteljev iz sedmih šol, ki delujejo v krajih Svibno, Podkum, Dole, Dobovec, Čemšenik, Sava in Polšnik.
Po besedah ravnatelja OŠ Litija Petra Strleta je dogodek namenjen predvsem sproščenemu druženju in strokovnemu povezovanju. Gre namreč za šole s specifičnimi pristopi k delu, med drugim te za razliko od ostalih šol delajo v manjših oddelkih, z različnimi starostnimi skupinami hkrati in na podeželju. "Dobro je, da izmenjavajo mnenja in da tudi otroci spoznavajo druga okolja, druge pristope k delu," je dejal za STA.
V spomin na današnji dogodek so ob šoli zasadili osem dreves. "Naša majhna šola je velika šola. Šola, v kateri rastejo korenine, iz katerih bodo zrasla trdna debla z vejami, ki bodo segale visoko v nebo," je dejala vodja Podružnične šole Darinke Ribič Katarina Juvan.
Kot so sporočili iz predsednikovega urada, je Pahor vsem prisotnim zaželel lep dan in nepozabno srečanje v tem lepem kraju. Poudaril je pomen podružničnih šol, ki jih potrebujemo, saj tam, kjer delujejo, ohranjajo duhovno, kulturno in radovedno življenje. Po njegovih ocenah manj otrok na šoli morda daje možnost bolj kakovostnega učenja, a tudi boljšega sobivanja, "saj šola ni samo prostor, kjer se nabira znanje, ampak je kraj, kjer odraščajo ustvarjalne osebnosti".
Na dogodku so se s plesi, glasbo in pesmimi predstavili učenci šole gostiteljice, za konec pa so vsi zapeli pesem Življenje je lepo. Vseh sedem podružničnih šol je po navedbah urada predsednika republike podpisalo resolucijo, s katero so se zavezale, da bodo ob zavedanju pomena podružničnih šol za podeželje in za vseživljenjsko učenje ter medgeneracijsko druženje s skupnimi močmi ohranjale in razvijale delo podružničnih šol v vseh pogledih trajnostnega razvoja.