nedelja, 26. januar 2025 leto 30 / št. 026
Hrvaški sabor danes o nezaupnici ministru za finance
Poslanci v hrvaškem saboru bodo danes razpravljali o nezaupnici ministru za finance Zdravku Mariću zaradi njegovega domnevnega konflikta interesov pri vladnih potezah glede reševanja koncerna Agrokor in morebitne odgovornosti pri spornih poročilih o poslovanju skupine, ko je bil njen direktor za strategijo in kapitalski trg.
Razpravo o nezaupnici je zahtevala največja opozicijska stranka SDP, kar je povzročilo tudi krizo vlade. Hrvaški premier in predsednik HDZ Andrej Plenković je prejšnji teden razrešil vse štiri ministre in državne sekretarje stranke Most neodvisnih list, ker niso soglašali z vladno podporo finančnem ministru.
Razrešitev Mostovih ministrov je povzročila razpad že druge hrvaške desnosredinske vlade HDZ in Mosta, ki je bila oblikovana oktobra lani po izredni parlamentarnih volitvah septembra 2016.
Kljub negotovosti, ali ima vlada podporo večine izmed 151 saborskih poslancev, ni jasno niti ali bo opozicija uspela zbrati najmanj 76 glasov za odstop Marića, ki zavrača trditve o svojih ministrskih povezavah s poslovanjem Agrokorja. Na Hrvaškem pričakujejo razburljivo celodnevno saborsko razpravo. Ni izključeno, da bo glasovanje o finančnem ministru v četrtek.
Marić ni član nobene politične stranke. Finančno ministrstvo je prevzel na predlog HDZ v prejšnji vladi HDZ in Mosta v času premierja Tihomirja Oreškovića. Državne finance je še naprej vodil tudi v Plenkovićevi vladi, ki je, med drugim, soočena s krizo v Agrokorju in morebitnimi posledicami na hrvaško gospodarstvo.
Po glasovanju o nezaupnici Mariću, je pričakovati tudi razpravo o nezaupnici predsedniku sabora Božu Petrovu, ki se zaveda, da bo kmalu odšel s svojega položaja, potem ko je HDZ ob podpori opozicije nabrala 79 podpisov saborskih poslancev za njegov odpoklic. Na dnevnem redu saborske seje do konca tedna je tudi razprava o nezaupnici trem podpredsednikom sabora iz vrst HDZ, ki jo je zahtevala SDP.
Levosredinska opozicija vztraja naj HDZ čim pred dokaže, da ima zadostno število poslancev za oblikovanje nove parlamentarne večine, ki bo lahko potrdila novega predsednika sabora in nove ministre. Plenković je prejšnji četrtek trdil, da imajo podporo večine saborskih poslancev, a te ni še javno predstavil.
Položaj tako vse bolj spominja na dogodke iz lanske pomladi, ko se je tudi zaradi medsebojnih razprtij zrušila prejšnja vlada HDZ in Mosta ter so sledile izredne parlamentarne volitve.