REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Cerar pošilja vojake v tujino, a ne poskrbi za njih

Cerar pošilja vojake v tujino, a ne poskrbi za njihSlovenska vojska, foto: Tomi Lombar

V mesecu maju naj bi 50-članska enota Slovenske vojske odšla v Latvijo, kjer se bodo pridružili drugim vojakom pri organizaciji enega od štirih bataljonov zveze Nato. Le-ti štirje bataljoni bodo nameščeni v vseh treh baltskih državah (Estonija, Litva in Latvija) ter na Poljskem, kot odvračilo za morebitno rusko agresijo.

Načrtovani skupen strošek za udeležbo v tej misiji je skoraj sedem milijonov evrov.

Za sodelovanje, kaj pa za vojake?

Sodelovanje Slovenske vojske (SV) v tej mednarodni operaciji ni vprašljivo, saj se je Slovenija s članstvom v zvezi Nato zavezala, da bo sodelovala v obrambi drugih članic. Prisotnost slovenskih vojakov so podprle tudi vse državnozborske poslanske skupine, razen Združene levice, ki smatra napotitev tujih vojakov v te vzhodnoevropske države kot provokacijo napram Rusije.

Naši vojaki prav tako gotovo nimajo kakih večjih pripomb na to sodelovanje, če ne drugega prav zaradi dodatkov za delo v tujini. S slednjimi dodatki si bodo lahko konkretno popravili svoje nizke plače in posledično svoj položaj.

Po podatkih slovenskega ministrstva za obrambo (MORS) bodo v Latvijo poslane štiri 50-članske enote (torej vod), ki bodo v Latviji delovale po šest mesecev »misiji v podporo celoviti in okrepljeni odvračalni in obrambni drži zavezništva«.

Načrtovani skupen strošek za udeležbo v tej misiji je skoraj sedem milijonov evrov

 

Načrtovani stroški za štiri rotacije SV v Latviji (vir: MORS/SV)
  FN 2017 FN 2018 FN 2019
OBDOBJE DELOVANJA JUN17–DEC17 DEC17–JUN18 JUN18–DEC18 DEC18–JUN19
PLAČE 1.393.624 1.370.636 978.480 962.260
DELOVANJE* 451.000 451.000 451.000 451.000
STRATEŠKI TRANSPORT ** 145.100 67.000 67.000 143.500
SKUPAJ eFP   1.888.636 1.496.480  
  1.989.724 3.385.116 1.556.760

 

* (prehrana in pitna voda, potrošni in pisarniški material, namestitev, komunalne storitve, druge infrastrukturne storitve, najem satelitskih terminalov za komunikacijo, gorivo za prevozna sredstva kontingenta na poti in v času delovanja na območju delovanja, stroški vzdrževanja MS …)
** (premik na območje delovanja za moštvo in osnovni tovor kontingenta, premik nazaj, vključno s premikom za koriščenje dopusta)

Za vse te tuje napotitve (vključno s Latvijo) so na MORS/SV namenili okoli 22.700.000 evrov.

Letos kar 11 mednarodnih operacij in misij

Trenutno slovenski vojaki delujejo v desetih operacijah in misijah v tujini, in sicer na Kosovu, v Afghanistanu, Libanonu, Siriji, Bosni in Hercegovini, Makedoniji, Srbiji, Maliju, v pomorski operaciji Evropske unije v Sredozemlju ter v Iraku.

Za vse te tuje napotitve (vključno s Latvijo) so na MORS/SV namenili okoli 22.700.000 evrov.

Baltske države
Da bi preprečili rusko agresijo, bodo druge članice zveze NATO poslale svoje vojake v obrambo in odvrnitev.

Cerarjevi vladi ni mar za vojake

Sindikat vojakov Slovenije je sredi letošnjega aprila objavil javno pismo predsedniku vlade Miru Cerarju, v katerim so mu očitali pomanjkanje politične volje za ureditev statusa vojakov. Njihovo pismo v nadaljevanju objavljamo v celoti.

Vlada Mira Cerarja
Cerarjeva vlada nima politične volje za ureditev statusa vojakov.

Obrambne zmožnosti Slovenije in varnost državljank in državljanov je odvisna od sindikatov javnega sektorja, pa še to ne tistih, ki zastopajo zaposlene na obrambnem področju. Za urejanje statusa posameznih poklicev ministrstva niso potrebna, saj se na ministrstvu za javno upravo spoznajo na vse, tudi na obrambno področje. Minister Koprivnikar celo ocenjuje, da delo policistov in vojakov ni primerljivo. Njegova izjava in sklenjena kolektivna pogodba za policiste po mnenju SVS predstavlja kršitev Kolektivne pogodbe za javni sektor, saj sta to po njej primerljiva poklica.

Status vojaka je le v Sloveniji slabše ovrednoten od policista.

Kljub večletni negativni oceni Slovenske vojske je še vedno enako stanje družbe, kot je v vlogi poslanke bivša obrambna ministrica dr. Ljubica Jelušič večkrat pojasnjevala v parlamentu, da še vedno ni politične volje za urejanje vojaškega poklica in izrednih razmer v Slovenski vojski. Ministrica za obrambo Andreja Katič je pri urejanju statusa vojaka odvisna od sindikatov javnega sektorja in dobre volje vladne koalicije, ki pa zaradi neškodljivosti zaposlenih v Slovenski vojski zaradi prepovedi stavke in splošnega miru ne vidi nobene potrebe po urejanju razmer v vojski. V SVS se bojimo, da se nam bo takšen odnos do slovenskih vojakov hitro vrnil kot bumerang, a takrat bo prepozno, saj Slovenska vojska že več let životari in odmira v jedru vojaške stroke. Status vojaka je le v Sloveniji slabše ovrednoten od policista.

Sindikat vojakov Slovenije predsednika vlade dr. Mira Cerarja javno sprašuje v kateri državi je policist plačan bolje od vojaka?

V SVS smo prepričani, da je volja državljank in državljanov ureditev razmer v Slovenski vojski, saj so to naši, slovenski vojaki, a politika gre svojo pot.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek