sobota, 16. november 2024 leto 29 / št. 321
Starši naj z otrokom prehodijo šolsko pot
Učenci in dijaki po dolgih počitnicah potrebujejo nekaj časa, da se znova navadijo na običajne šolske poti, prvošolci pa se z njimi srečujejo sploh prvič, zato na agenciji za varnost prometa v prvih šolskih dneh svetujejo posebno previdnost. Mateja Markelj staršem svetuje, naj z otrokom prehodijo šolsko pot in ga opozorijo na nevarnosti.
Mateja Markelj iz agencije za varnost prometa voznikom svetuje, da v prvih šolskih dneh svojo vožnjo v naseljih, posebej v bližini osnovnih šol in vrtcev prilagodijo ter naj bodo dodatno pozorni na otroke v prometu. Tudi na prehodih za pešce in zavijanju naj prednost odstopijo ranljivejšim udeležencem v prometu.
Staršem Markljeva svetuje, naj z otrokom še pred začetkom novega šolskega leta (in še kdaj potem) prehodijo šolsko pot in jih opozorijo na nevarna mesta ter jim svetujejo, kako naj ravnajo. Prav tako je treba poskrbeti, da so otroci pri prevozu na poti v šolo ustrezno pripeti.
Po zakonu otroci do sedmega leta starosti na šolski poti potrebujejo spremstvo odrasle osebe. Za prvošolce in drugošolce je obvezna tudi rumena rutica, "ki označuje začetnike v prometu". "Na ta način drugim udeležencem v prometu jasno sporočajo, da je potrebna posebna skrb zanje," je ta STA dejala Markljeva.
Podatkov o tem, ali je v prvih šolskih dneh kaj več prometnih nesreč z udeležbo otrok kot običajno, na agenciji za varnost prometa nimajo. "Zadnjih šest ali sedem let pa na poti v ali iz šole ni umrl ali pa bil huje poškodovan noben otrok. Zato lahko rečemo, da je Slovenija na tem področju med varnejšimi državami," dodaja.
So pa otroci v Sloveniji po njenih besedah na splošno pogosto udeleženi v prometnih nesrečah. "Predšolski otroci so najbolj izpostavljeni kot potniki, starejši otroci pa kot pešci in kolesarji," pravi Markljeva.
Na agenciji so sicer v letošnjem letu pripravili kar nekaj aktivnosti, s katerimi želijo zagotoviti varnost otrok in mladostnikov v prometu ter slediti cilju Vizije 0: nič umrlih in hudo poškodovanih otrok na šolskih poteh.
Z uveljavitvijo novega prometnega znaka Šolska pot bodo med drugim zagotovili 30 triopan znakov, ki bodo na izpostavljenih mestih opozarjali voznike na otroke na šolski poti. Prav tako so podelili v brezplačno uporabo za eno leto 15 prikazovalnikov hitrosti "Vi vozite", ki bodo na lokalni ravni opozarjali voznike na hitrost vožnje.
Pomena varnosti se zavedajo tudi na Avto-moto zvezi Slovenije (AMZS), kjer so v sodelovanju z avto-moto društvi in policijo v preteklih dneh začeli preventivno akcijo, v kateri maskoti Anja in Zdravko opozarjala na varnost otrok na poti v šolo.
Maskoti tako v teh dneh po različnih krajih v Sloveniji v križiščih ob šolah voznike opozarjata, čez koliko dni se otroci vračajo v šolo. 1. septembra bosta nosili sporočilo Še 365 dni!, s čimer želijo na AMZS izpostaviti in pozvati pristojne institucije, naj prometno varnost za najbolj ranljive udeležence v prometu zagotavljajo vse dni v letu.
Kot običajno bodo ob letošnjem šolskem letu za varnost šolarjev poskrbeli številni prostovoljci, ki bodo stali na najnevarnejših delih šolskih poti. Ključna pa bo seveda prisotnost policije, ki napoveduje, da bo te dni pogosteje preverjala hitrost vozil, prevoz otrok v šolo in uporabo varnostnih pasov.