REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Vlada za zaščito Mercatorja s predlogom zakona

Vlada za zaščito Mercatorja s predlogom zakonaKoliko Mercatorjev je v Nemčiji?

Vlada je v luči krize hrvaškega Agrokorja in potencialnih učinkov na Mercator sprejela predlog zakona o pogojih imenovanja izrednega člana uprave v družbah sistemskega pomena za Slovenijo. Namen je zaščititi družbo sistemskega pomena pred izčrpavanjem večinskega lastnika, ki je v insolvenčnem postopku.

Kot je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, bo zakon veljal za gospodarske družbe sistemskega pomena, ki s svojim delovanjem bistveno vplivajo na gospodarsko, socialno in finančno stabilnost države.

"Veljal bo za podjetja, ki v Sloveniji zaposlujejo vsaj 6000 ljudi in imajo več kot milijardo evrov čistih prihodkov od prodaje," je povedal.

Če bo večinski lastnik takšnega podjetja v insolvenčnem postopku, bo lahko vlada sodišču predlagala imenovanje začasnega izrednega člana uprave.

Ta bi bil pristojen le za posle, ki so povezani z večinskim lastnikom, in ne bi imel pristojnosti pri vodenju rednih poslov. Tako po ministrovih tudi ne bi kršili načela zasebne gospodarske pobude.

Kot izhaja iz predloga zakona, objavljenega na spletnih straneh vlade, se bi za večinskega lastnika štela oseba, ki ima skupaj s povezanimi družbami v družbi sistemskega pomena več kot 50-odstotni delež v osnovnem kapitalu ali večino glasovalnih pravic. Zakon ne bi veljal za kreditne institucije in zavarovalnice.

Pri predlaganju izrednega člana uprave bi vlada s sklepom ugotovila, da je večinski lastnik družbe sistemskega pomena v postopku zaradi insolventnosti ter da utegne to ogroziti to družbo in s tem gospodarsko, socialno ali finančno stabilnost države. O imenovanju bi v treh dneh od prejema predloga vlade odločalo Okrožno sodišče v Ljubljani. Plačilo izrednega člana uprave bi zagotovila družba, višino plačila bi določil nadzorni svet te družbe, pri čemer bi moral upoštevati veljavno politiko prejemkov za člane uprave.

V času mandata izrednega člana uprave družba ne bi smela večinskemu lastniku ali z njim povezanim družbam dodeliti nobenih poroštev, garancij, posojil in predujma ali jim plačati dodatnih storitev, razen če bi s tem soglašal izredni član uprave. V tem času družba tudi ne bi smela prevzeti dolga ali izvesti plačil namesto večinskega lastnika ali z njim povezanih družb.

Družba bi morala v tem času vsake tri mesece pripraviti poročilo o vseh poslih, sklenjenimi z večinskim lastnikom ali z njim povezanimi družbami, pred objavo poročila pa se bi moral z njim seznaniti nadzorni svet družbe, zatem bi ga morali predstaviti ministroma za gospodarstvo in finance.

Izrednega člana uprave bi na predlog vlade razrešilo omenjeno sodišče, nadzorni svet ga ne bi smel odpoklicati. Vlada bi lahko predlagala razrešitev, ko bi se zaključili insolvenčni postopki večinskega lastnika, družba ne bi bila več povezana s tem lastnikom ali izredni član uprave ne bi več izpolnjeval pogojev ali bi kršil svoje obveznosti.

Predlog zakona bo v DZ poslan za obravnavo po nujnem postopku. Vlada bo lahko zakon aktivirala kadarkoli po njegovi uveljavitvi, je povedal minister.

"Poslovanje Mercatorja je trenutno stabilno. S tem ne želimo ustvariti nikakršne vznemirjenosti ali ustvarjati vtisa, da so ogrožena delovna mesta v Sloveniji," je dejal minister.

Na vprašanje, koga bo vlada imenovala na to mesto, je Počivalšek odgovoril, da bodo v obdobju do uveljavitve zakona "predlagali za to strokovno usposobljenega človeka". Po njegovih besedah bodo morale biti kvalifikacije izbranega enake tistim, ki so sicer potrebne za opravljanje funkcije člana uprave.

Pogoje za družbo sistemskega pomena, ki bi jo država zaščitila po zakonu, izpolnjujeta Mercator in Gorenje, pri čemer ima Gorenje razpršeno lastniško strukturo, tako da nobeden od lastnikov ne presega 50 odstotkov.

Počivalšek je v torek, ko je razkril, da imajo pripravljen predlog zakona, dejal, da je cilj zaščititi poslovanje Mercatorja in delovna mesta v Sloveniji, če bo to potrebno.

Ministrova izjava je sledila sklicu izredne seje nadzornega sveta Mercatorja, ki bo v petek in na kateri naj bi nadzorniki razpravljali o poslovanju Mercatorja in odvisnih družb ter pregledali pogodbe na področjih nabave, trženja in svetovanja, da bi ugotovil, ali večinski lastnik, hrvaški Agrokor, družbo izčrpava.

Mercatorjeva uprava je napovedala, da bo nadzornikom predstavila "vse potrebne argumente, pogodbe in druge dokumente, da se ovržejo vsi dvomi na področju poslovanja in sklepanja pogodb".

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek