ponedeljek, 13. januar 2025 leto 30 / št. 013
Irski premier spomnil Trumpa, da je bil tudi Sv. Patrick imigrant
Irski premier Enda Kenny je med četrtkovim obiskom Bele hiše v tradicionalno počastitev nacionalnega praznika dan svetega Patricka predsednika ZDA Donalda Trumpa in zbrane goste spomnil, da je bil svetnik Irske priseljenec. To je letelo na Trumpove poskuse blokade prihoda muslimanskih priseljencev in beguncev v ZDA.
Ameriški predsedniki od Harryja Trumana naprej okoli dneva svetega Patricka vabijo v Belo hišo irske premierje v počastitev pomena, ki so ga imeli irski priseljenci za ZDA. Danes se okoli 35 milijonov Američanov ponaša z irskim poreklom, na dan svetega Patricka pa se najde še kakšen milijon več, saj se parad in proslavljanja po irskih barih ne brani veliko ljudi.
Zato velja rek, da so na dan svetega Patricka vsi Irci. Na ta dan je v ZDA vse zeleno in v Chicagu zaradi praznika istoimensko reko pobarvajo v to barvo. Ena največjih parad je kot vedno v New Yorku, od koder prihaja tudi Trump, ki je mešanega nemško-škotskega izvora. "Dobro poznam Irce. Radi se tepejo," se je pošalil predsednik ZDA in pohvalil sodelovanje Ircev v državljanski vojni ZDA na strani severa in njihov prispevek med drugo svetovno vojno.
Kenny je junija lani v parlamentu obsojal Trumpove izjave med predvolilno kampanjo, tokrat pa je bil bolj diplomatski. Spomnil je, da je sveti Patrick svetnik Irske, ampak za številne po svetu tudi simbol in svetnik imigrantov. Letošnje praznovanje sovpada z drugim Trumpovim izvršnim ukazom proti priseljencem iz šestih muslimanskih držav in beguncem, ki pa ga je pred uveljavitvijo blokiral zvezni sodnik na Havajih.
Trump redno grozi, da bo iz ZDA pregnal vse nezakonite priseljence in tiste, ki so prekršili zakon, zaradi česar je Kenny vsem sodobnim irskim priseljencem svetoval naj uredijo probleme, ki jih imajo z neplačanimi parkirninami ali prometnimi prekrški, da jih ne bodo izgnali.
Med govorom v Beli hiši je trdil, da so Irci prihajali v ZDA, ker doma niso imeli svobode, gospodarskih priložnosti, varnosti in hrane. Prišli so z vero v sočutno zavetje Amerike, kjer bodo imeli več priložnosti. Uvodoma sicer ni bilo tako, saj je bil odnos Američanov do irskih priseljencev precej slabši, kot je danes odnos do muslimanskih in tistih iz Latinske Amerike.
Zaradi lakote je prihajalo do velikih imigrantskih valov in domačini so se počutili ogrožene. Nizale so se obtožbe zaradi irske drhali, ki prihaja in jemlje delovna mesta Američanom. Irci so v mestih živeli v svojih getih in napisi, da je Ircem in psom vstop prepovedan, so "krasili" številne zasebne in javne zgradbe.
Nezaupanje do Ircev je bilo veliko vse do sredine prejšnjega stoletja, ko je moral katoliški kandidat za predsednika ZDA John F. Kennedy obljubiti, da ne bo poslušal papeža v Rimu. Irci so danes v ZDA vir ponosa, tarča nasprotovanja pa so postali priseljenci iz muslimanskih držav in juga.