REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Potrošniki se vedno bolj zavedajo svojih pravic, tudi pravice vedeti

Potrošniki se vedno bolj zavedajo svojih pravic, tudi pravice vedetiKmetijski minister Dejan Židan

Potrošniki se vedno bolj zavedajo svojih pravic in ena od teh pravic je po besedah ministra za kmetijstvo Dejana Židana tudi pravica vedeti. "Ne le to, kje je bil izdelek proizveden, ampak tudi od kod je surovina, po kakšnih kriterijih se je pripravila in kakšna je kakovost izdelka," je dejal ob današnjem odprtju konference v Mariboru.

Podobno je ob odprtju konference, ki jo je ministrstvo priredilo ob robu 54. mednarodnega kmetijstvo-živilskega sejma Agra, povedal tudi državni sekretar Slovaške Jozef Kamenicky, ki trenutno predseduje Svetu EU za kmetijstvo.

"Družba se razvija in razvija se tudi potrošnik. Zadeve, ki potrošnika pred nekaj leti še niso zanimale, danes postajajo izredno pomembne. Zato je obveščanje potrošnika zelo aktualna tema. Potrošnik hoče vedeti vse: kdo, kdaj, kje in kako je bil pridelan ali predelan izdelek," je dejal Kamenicky.

Raziskave po besedah Andraža Zorka iz družbe Valicon kažejo na velike spremembe pri potrošnikih v zadnjih desetih letih. Potrošnik je postal pri svojih nakupih preudarnejši, več pozornosti namenja zdravju, hkrati pa je zaradi tehnološkega razvoja več možnosti vplivanja nanj, na primer prek medijev ali spletnih družbenih omrežij. "Že imamo opravka z modrim potrošnikom," je dejal.

Medtem ko so v preteklosti glavno vlogo pri izbiri prehrambenih izdelkov igrali okus, cena in priročnost, danes vedno bolj prihajajo v ospredje njihovi učinki na zdravje in okolje. Tudi zaradi poplave informacij, ki lahko potrošnika tudi zmedejo, vedno pogosteje nakupujejo z vnaprej določenimi kriteriji izbire, torej je manj impulzivnega nakupovanja, v najbolj skrajnih oblikah pa sploh več ne kupujejo, ampak si poskušajo hrano pridelati sami, kažejo javnomnenjske raziskave.

Namen današnje konference je ugotoviti, ali obstoječi zakonodajni okvirji na ravni EU v zadostni meri odgovarjajo na te spremenjene navade potrošnikov oziroma kakšne spremembe bi bile zaradi tega potrebne. Udeleženci naj bi na koncu podpisali tudi skupno izjavo.

Na podlagi evropskih predpisov je označevanje porekla že sedaj obvezno za številne kmetijske proizvode, podobno so uveljavljene tudi različne sheme kakovosti, med katerimi so proizvodi z geografskimi označbami med najbolj prepoznavnimi. Nekatere države so na nacionalni ravni sprejele še dodatne predpise. A izkušnje kažejo, da so lahko te oznake zavajajoče, ker na primer ne ločijo med poreklom živila in izvorom osnovnih surovin.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek