ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Danes 24. Pohod po Jurčičevi poti
Na 15-kilometrsko pešpot od Višnje Gore do Muljave in tamkajšnje domačije pisca prvega slovenskega romana Josipa Jurčiča bo med 7. in 10. uro krenilo več tisoč udeležencev tradicionalnega, 24. Pohoda po Jurčičevi poti. Osrednja tema letošnjega pohoda je Jurčičeva Kozlovska sodba v Višnji gori, pohodniki bodo lahko sodelovali na literarnem kvizu.
Predstavnik prirediteljev Franc Fritz Murgelj je za STA povedal, da glede na vremensko napoved pričakujejo od 4000 do 5000 pohodnikov, ki si bodo med pešpotjo ogledali številne krajinske in zgodovinske zanimivosti, ki so navdihnile Jurčičeva dela.
Pohodniki se bodo hkrati na nekoliko spremenjeni poti seznanili s turističnimi zanimivostmi občine Ivančna Gorica, pot z Muljave pa bodo lahko podaljšali s šolsko potjo do vasi Krka, ki jo je prehodil Jurčič. Tam jim bodo odprli vrata Krške jame, je dodal.
Pohodniki si bodo lahko spomin na pisatelja osvežili tudi s podatki z informativnih tabel ob poti, prireditelji pa bodo za otroke pripravili brezplačne Jurčičeve ure pravljic s karikaturistom. Na ogled bo tudi razstava likovnih del Damijane Bijek na temo Jurčičeva pot, ivanška enota javnega sklada za kulturne dejavnosti bo predstavila prevod Jurčičeve Kozlovske sodbe v madžarski jezik.
Zaključna slovesnost se bo na izteku poti začela ob 11.30, pohodnike pa bo v okviru priložnostnega program pozdravil tudi "Josip Jurčič".
Pohodniki, ki se bodo lahko do Višnje Gore iz Ljubljane ali Novega mesta pripeljali tudi s posebnim brezplačnim vlakom, bodo morali na začetku poti plačati startnino v znesku treh evrov, ki jim bo med 11. in 16. uro omogočila avtobusni povratek v Ivančno Gorico ali Višnjo Goro.
Pohod bo potekal ob vsakem vremenu, pohodniki pa naj se na pot odpravijo primerno obuti in opremljeni, je opozoril Murgelj in še dodal, da pri pripravi in izvedbi Jurčičevega pohoda sodeluje 150 višnjanskih ter ivanških prostovoljcev. Pripravljata ga Občina Ivančna Gorica in višnjansko Planinsko društvo Polž. Jurčičeva pot je tudi del krožne poti Prijetno domače, s katero je ivanška občina povezala svojo turistično ponudbo.
Josip Jurčič (1844-1881) je s prvim slovenskim romanom Deseti brat (1866) postavil temelje slovenske pripovedne proze, deloval je tudi kot urednik, založnik, dramatik in časnikar. Njegova dela so prevedena v več kot 50 jezikov, med katerimi prednjačijo slovanski.
Jurčič se je rodil na Muljavi na Dolenjskem, njegov oče pa je prišel iz Jablanc pri Kostanjevici na Krki. Jurčičeva domačija na Muljavi je obnovljena in sodi med spomenike slovenskega kmečkega stavbarstva, tamkajšnje Kulturno društvo Josip Jurčič pa v letnem gledališču ob njej vsako leto uprizarja Jurčičeva dela.