nedelja, 22. december 2024 leto 29 / št. 357
Zaradi neplačanih storitev šempetrska bolnišnica s tremi milijoni evrov izgube
Tako kot v preteklih letih je splošna bolnišnica iz Šempetra pri Gorici tudi lani pridelala izgubo v višini dobrih treh milijonov evrov. Vse od leta 2013 so se vlekli neplačani dolgovi iz opravljenih storitev akutnih bolnišničnih obravnav po dogovoru z zdravstveno zavarovalnico, je po seji sveta zavoda povedala direktorica Nataša Fikfak.
"Vrednosti so se gibale med 2,8 milijona in sedanjih 3,5 milijona evrov," je pojasnila Fikfakova.
Razlika med lanskim in prejšnjimi leti je v tem, da je bila lani boljša likvidnost in so zato lažje poravnavali sprotne obveznosti in nakupili tudi nekaj potrebne opreme. Letos pa so tudi zaradi poslovanja v prihodnje želeli pripraviti bolj realno poročilo o poslovanju.
"Poleg dolga, ki ga naredimo zaradi tega, ker poskrbimo za naše zavarovance, za katere ni vsaka storitev plačana. Kar naredimo več, kot je bilo dogovorjeno med ministrstvom za zdravje, združenjem zdravstvenih zavodov in Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), tega ne dobimo plačanega in ta dolg konec vsakega leta znaša okrog tri milijone," je še povedala Fikfakova.
Prav tako šempetrska bolnišnica nima posebej plačane urgentne dejavnosti, ki pomeni precejšnjo obremenitev. Prav tako so morali več denarja nameniti za plače zaposlenih, ki jih je v bolnišnici že več kot tisoč, zaradi sproščenih napredovanj in številnih novih zaposlitev.
"V tem paketu izgube je skoraj desetodstotni letni proračun bolnišnice," je povedala direktorica.
Letni proračun šempetrske bolnišnice znaša med 44 in 46 milijoni evrov, zato izguba ob koncu ni tako majhna. Zato so po besedah Fikfakove predstavili ta problem predstojnikom oddelkov bolnišnice, saj bi lahko s pridobitvijo novih programov ali s prerazporeditvijo sredstev to izgubo nekoliko omilili.
"Rešitev za to, če bi bili v popolnoma kapitalistični družbi, bi bila, da ob izpolnitvi programa dejavnost ustaviš ali ne sprejemaš bolnikov iz drugih regij, ki ne gravitirajo v našo bolnišnico. Vendar smo javni zavod, ki je enako dostopen vsem. Tako je edina rešitev v tem, da budni bdimo nad izvajanjem programov in jih predvidimo vnaprej in tudi pripravimo načrt, v kolikor dejavnosti ne bodo ustrezno ovrednotene," je še povedala Fikfakova.
To pomeni, da bodo morali opravljanje dejavnosti ustrezno razporediti preko celega leta, če pa ne bodo ustrezno plačane jih bo potrebno preložiti na naslednje leto. Tako se bodo podaljševale čakalne dobe in povečevanje števila čakajočih, česar pa si po besedah direktorice v šempetrski bolnišnici ne želijo.