REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Sloveniji neurejeno področje uporabe slovenščine v delovnem okolju

V Sloveniji neurejeno področje uporabe slovenščine v delovnem okolju

V Sloveniji, kjer je uradni jezik slovenščina (ter italijanščina in madžarščina na področjih teh dveh narodnih manjšin), je neurejeno področje uporabe slovenščine v delovnem okolju. Pri tem ta zakonska pomanjkljivost še najbolj ogroža tuje delavce, ki ne znajo slovenščine (in tako tudi niso seznanjeni s slovensko zakonodajo), zaradi česar lahko postanejo žrtve novodobnega suženjstva.

Pri tem nastane veliko pravna luknja, ko morajo tujci za delo v Sloveniji podpisati pogodbe, pri čemer se lahko zgodi, da sploh ne vedo, kaj točno so podpisali (oz. privolili k).

»To vprašanje na normativni ravni ni urejeno«

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti tako sporoča, da trenutna zakonodaja s področja zaposlovanja tujcev ne predvideva oz. narekuje (funcionalno) znanje slovenskega jezika za njih, a hkrati zahteva, da so vse pogodbe o zaposlitvi napisane v slovenščini.
Pri tem nastane veliko pravna luknja, ko morajo tujci za delo v Sloveniji podpisati pogodbe, pri čemer se lahko zgodi, da sploh ne vedo, kaj točno so podpisali (oz. privolili k). Dalje je ministrstvo na vprašanje, kdo (in kako) mora poskrbeti, da so tujci seznanjeni s svojimi pravicami in dolžnosti, odgovori sledeče: »To vprašanje na normativni ravni ni urejeno. Vsekakor pa skrbijo za zaščito pravic in informiranost tujcev glede svojih obveznosti različni subjekti (nevladne organizacije, Zavod RS za zaposlovanje, ipd). ZRSZ ima vse relevantne informacije objavljene na svoji spletni strani (tudi v tujih jezikih), Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pa je vzposatvilo spletno stran namenjeno informiranju na področju napotenih delavcev (www.napotenidelavci.si).«

Število izdanih in veljavnih delovnih dovoljenj (vir: ZRSZ)
  2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Izdana delovna dovoljenja 27.010 20.519 21.033 17.457 14.811 7.033 591
Veljavna delovna dovoljenja 34.266 32.734 27.124 22.853 22.805 16.993 16.892

Izdana delovna dovoljenja za zaposlitev po državljanstvu, 2010-2017 (vir: ZRSZ)

Veljavna delovna dovoljenja za zaposlitev tujcev po državljanstvu, 2010-2017 (vir: ZRSZ)

Delavec


Število ugotovljenih kršitev na tem področju z leti upada. V letu 2016 so tako inšpektorji ugotovili skupno le 25 kršitev navedenega zakona.

Število ugotovljenih kršitev pada

Dalje nas je zanimalo, koliko uradnih postopkov je glede tujih delavcev v Sloveniji opravil Inšpektorat RS za delo (IRSD), ki je del ministrstva. IRSD je najprej poudaril, da »tujce obravnava zgolj z vidika zaposlovanja in dela. V okviru svojih pristojnosti pa nadzor glede tujcev opravlja tudi Policija, nekaj tudi FURS - s področja nadzora zaposlovanja na črno (ker so za tujce posebne določbe).« Kot tudi, da ne vodijo »podatkov o delavcih, zaposlenih pri delodajalcih, pri katerih opravljamo nadzore, zato tudi nimamo podatkov o tem, koliko nadzorov na splošno je bilo opravljenih pri delodajalcih, ki zaposlujejo tudi tujce. Nadzor glede izplačevanja plač, regresa na primer in morebitne ugotovljene kršitve glede tega se obravnavajo enako ne glede na to, kakšno je državljanstvo delavcev, katerim so bile kršene pravice iz zakonodaje.«

Glede kršenja delovne zakonodaje, ki se nanaša izključno na tujce, so lahko poslali natančne podatke: »Takšen je na primer Zakon o zaposlovanju, samozaposlovanju in delu tujcev (ZZSDT), kjer pa IRSD nadzira predvsem postopke, ki so potrebni pri zaposlovanju in delu tujcev. Število ugotovljenih kršitev na tem področju z leti upada. V letu 2016 so tako inšpektorji ugotovili skupno le 25 kršitev navedenega zakona.«
V lanskem letu je bilo največ ugotovljenih kršitev ZZDT in ZZSDT glede prepovedi opravljanja ali omogočanja opravljanja drugega dela kot tistega, za katerega je bilo dano soglasje ali izdano dovoljenje za sezonsko delo, ali zaradi dela zunaj registrirane dejavnsoti delodajalca ali poslovnega subjekta, ter na na vrnitev delovnega dovoljenja, kar je bila najpogostejša kršitev v preteklih letih. Dalje so delovni inšpektorji naleteli na štiri kršitve ZZSDT, »ki se nanašajo na obveznost delodajalcev in naročnikov dela, ki zagotavljajo nastanitev tujcem v Republiki Sloveniji, da jim pri tem zagotovijo minimalne bivanjske in higienske standarde«.

Dalje so lani ugotovili tudi 31 kršitev določb Zakona o delovnih razmerjih, ki opredeljujejo izjeme, na podlagi katerih je mogoče skleniti pogodbo o zaposlitvi za določen čas posebej za tujce ali osebe brez državljanstva.
Kaj se je zgodilo s kršitelji? Lahko rečemo, da niso izgubili, kaj preveč spanca: »Na podlagi ugotovljenih kršitev so inšpektorji delodajalcev izdali večinoma upravne odločbe, s katerimi so jim naložili odpravo ugotovljenih nepravilnosti, nekaj odločb o prekršku in nekaj odločb, s katerimi so delodajalcu prepovedali opravljanje dela delavcev ali delovnega procesa do odprave nepravilnosti.«

Škodljivi sporazumi, soglavja, izjave

O problematiki neznanja slovenščine s strani tujih delavcev ter posledicah le-tega smo se obrnili tudi na Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), od koder nam je odgovor poslal Marko Tanasić, strokovni delavec ZSSS za migracije, delovna razmerja in projektno delo. Njegov odgovor objavljamo v nadaljevanju v celoti.


Tuji delavci, predvsem delavci iz tretjih držav niso direktno oškodovani ali diskriminirani prav zaradi nepoznavanja slovenskega jezika, razen če je to znanje odločilni pogoj za zasedbo nekega delovnega mesta. Vendar pa, nepoznavanje jezika v kombinaciji s splošno neinformiranostjo, funkcionalno nepismenostjo in navsezadnje podrejenim položajem takega delavca pogosto ima za posledico podpisovanje zanj škodljivih sporazumov, soglasij, izjav, dogovorov ali pogodb, ki jih ta podpiše dobesedno na slepo, celo z bianco datumi ali zneski. Kljub temu, da je pri nastajanju takšnih dokumentov v večini primerih odsotna volja delavca, je to izredno težko dokazati v morebitnem sodnem sporu. Konkreten primer, ki sem ga imel ta teden, je tak, da so trije tuji delavci že ob podpisu pogodbe o zaposlitvi podpisali bianco sporazume o prenehanju le-teh. Delodajalec je pred kratkim le vpisal poljubne datume na prazne črtice, na podlagi takega sporazuma pridobil potrdilo o razveljavitvi delovnih dovoljenj teh delavcev in jih potem odjavil iz obveznega zavarovanja. So pa tudi pogosti primeri, ko tuji delavec zavestno podpiše sporazum o prenehanju pogodbe o zaposlitvi ne zavedajoč se, da delodajalci določbam o prenehanju pogodbe praviloma dodajo še določbo, s katero se zavarujejo proti morebitni tožbi delavca za kakršnekoli terjatve iz delovnega razmerja. Imel sem primere dolžniških pogodb delavca do delodajalca v primeru, če ga ta zapusti preden poteče določeno obdobje zaposlitve, soglasij za bremenitev plače za neke sumljive zneske itd.

NASVET:

  • NIČESAR TI NI TREBA PODPISATI TAKOJ IN ZDAJ. ZA PODPIS PONUJENE POGODBE O ZAPOSLITVI IMAŠ TRI DNI NA VOLJO.
  • TVOJA OBVEZNOST JE, DA PREJMEŠ DOKUMENT, KI SE TI GA VROČA, TODA NIHČE TE NE MORE IN NE SME PRISILITI, DA KARKOLI PODPIŠEŠ!
  • POSTANITE ČLANI SINDIKATA IN SI TAKO PRISKRBITE BREZPLAČNO STROKOVNO IN PRAVNO POMOČ.

Raven znanja in uporabo slovenskega jezika urejata Zakon o javni rabi slovenščine in Uredba o potrebnem znanju slovenščine za posamezne poklice oziroma delovna mesta v državnih organih in organih samoupravnih lokalnih skupnosti ter pri izvajalcih javnih služb in nosilcih javnih pooblastil.

Tako ta zakon med drugim določa, da je »dolžnost zasebnega delodajalca ali delodajalke, da glede na predvidljivo pogostnost in zahtevnost jezikovnih stikov s strankami:

  • določi za posamezno delovno mesto potrebno zahtevnostno stopnjo znanja slovenščine;
  • pri objavi prostih delovnih mest, na katerih se predvidevajo jezikovni stiki s strankami, kot pogoj izrecno navede zahtevnostno stopnjo znanja slovenščine.«
Kot vidimo, je delodajalcem v zasebnem sektorju prepuščeno, da sami določijo potrebno raven znanja slovenščine glede na specifičnosti posameznega delovnega mesta, če pa gre za delovno mesto, pri katerem prihaja do stikov s strankami, je obvezna določena raven znanje slovenščine.

Prav tako pa je v 16. členu tega zakona predpisano da mora v slovenščini potekati tudi notranje poslovanje fizičnih in pravnih oseb, »ki se nanaša na urejanje pravic in dolžnosti iz delovnega razmerja, na dajanje navodil in obveščanje delavcev ali delavk ter na varstvo pri delu. Če gre za delovno razmerje s tujcem, ki opravlja sezonska dela, je pri tem dopustna souporaba tujega jezika.«

Kot vidimo, je delodajalcem v zasebnem sektorju prepuščeno, da sami določijo potrebno raven znanja slovenščine glede na specifičnosti posameznega delovnega mesta, če pa gre za delovno mesto, pri katerem prihaja do stikov s strankami, je obvezna določena raven znanje slovenščine.
Za nadzor izvajanja zgoraj omenjenih določb zakona je pristojen Inšpektorat Republike Slovenije za delo in vam svetujem, da se za morebitne informacije in ugotovitve v zvezi s tem obrnete tudi na njih.

Tudi sam se sprašujem, ali bi se Slovenija lahko zgledovala po nekaterih drugih državah EU in kot pogoj za zaposlitev tujca, predvsem iz tretjih držav, določila obvezno raven znanja uradnega jezika, torej slovenščine. Ob tem je treba biti zelo previden in pretehtati vse morebitne tako dobre kot tudi slabe posledice, ki jih vsaka taka omejitev zagotovo prinaša. Taka obveznost bi dolgoročno imela določene pozitivne učinke na pospešeno vključevanje teh tujcev v slovensko družbo, vendar le v kombinaciji z nekaterimi drugimi tako objektivnimi kot tudi subjektivnimi dejavniki. Sama obveznost znanja slovenščine na recimo osnovni ravni, pa ne verjamem, da bi v veliki meri prispevala k ozaveščenosti o pravicah in obveznostih tujih delavcev.

Zakon o delovnih razmerjih v 7. odstavku 28. člena določa obveznost delodajalca, da pred sklenitvijo pogodbe o zaposlitvi med drugim seznani kandidata tako o pravicah in obveznostih delavca kot tudi o svojih obveznostih do delavca. To je nekaj povsem logičnega, če gre za poštenega delodajalca, ki z delavcem želi izgraditi odnos, ki bo temeljil na medsebojnem razumevanju in zaupanju in ki bo takoj na začetku tega odnosa razložil pravila igre in jih potem spoštoval.
Problem se pojavi pri tistih delodajalcih, za katere delovno razmerje kot tako ne obstaja in jim je malo mar tako za pravice delavca kot tudi za svoje obveznosti iz tega razmerja. Čeprav IRSD lahko izreče tudi globo za neupoštevanje določb omenjenega člena zakona, dvomim, da je bil kdorkoli oglobljen za neupoštevanje prav te določbe o obvezni seznanitvi kandidata o pravicah.

Kar se pa tiče seznanitve tujih kandidatov, ki povečini ne poznajo niti jezika, niti sistema in še marsikaj drugega ne, je situacija zagotovo precej slabša kot pa pri domačih kandidatih. Zato bi bila po mojem dobrodošla pozitivna diskriminacija tujih kandidatov v tem smislu, da bi se določila obvezna udeležba na recimo enodnevnem inicialnem integracijskem seminarju (bodisi na stroške delodajalca, ali s sofinanciranjem preko določenih programov), kjer bi se delavce pred zaposlitvijo ali takoj po zaposlitvi seznanilo z vsem tem, kar bi ga že moral seznaniti delodajalec in s še drugimi vsebinami, ki so pomembne za njegovo življenje in delo v Sloveniji in EU. Nosilec enega takega programa bi lahko bil MDDSZ oz. ZRSZ v sodelovanju z drugimi organi vendar z obvezno participacijo socialnih partnerjev.

Število kršitev Zakona o zaposlovanju in delu tujcev (ZZDT) in ZZZSDT v letih 2007-2016 (vir: IRSD)
LETO 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Število ugotovljenih kršitev 339 229 260 163 83 74 51 32 47 25

Delavec

»K nam prihajajo ljudje, ki jih tukaj izkoriščajo«

O problematiki zlorab tujih delavcev v okviru novodobnega suženjstva (oz. trgovine z ljudmi) smo se pogovarjali tudi z Ajdo Vodlan, ki je na ljubljanski Fakulteti za družbene vede magistrirala s področja trgovine z ljudmi v Sloveniji.

Žrtve trgovine z ljudmi, ki ne znajo slovensko, se težko obrnejo na pristojne organe in jim razložijo, kaj se dogaja. Niti ne vedo, na koga se obrniti. Prav tako pa ne poznajo naših zakonov in včasih sploh ne vedo, da se njihove pravice kršijo.

1) Kako neznanje jezika delovnega okolja lahko privede delavca, da postane žrtev sodobnega suženjstva?
Neznanje jezika lahko privede do več različnih negativnih scenarijev, ki pa bi jih lahko razvrstili v dva sklopa. Prvi je torej ta, da delavec ne razume delodajalca in torej bodisi podpiše pogodbo, ki je ni razumel, bodisi je na drugačen način zavajan in izkoriščan. Vendar pa samo nerazumevanje jezika ni tisti glavni primer v teh scenarijih, saj bi zavajanje obstajalo v vsakem primeru. Problem neznanja jezika je predvsem zaradi drugega sklopa primerov - to pa je neznanje jezika in posledično nepoznavanje zakonov. Žrtve trgovine z ljudmi, ki ne znajo slovensko, se težko obrnejo na pristojne organe in jim razložijo, kaj se dogaja. Niti ne vedo, na koga se obrniti. Prav tako pa ne poznajo naših zakonov in včasih sploh ne vedo, da se njihove pravice kršijo. Trgovci z ljudmi izkoriščajo ravno ta vidik - žrtev odpeljejo v okolje, ki ji je nepoznano, ne ve, na koga se obrniti, po možnosti je bila celo ilegalno pripeljana v državo in jo je strah, da bi organi oblasti to izvedeli, ona pa ne bi znala obrazložiti, kaj se je zgodilo. Vsekakor pa moramo poudariti, da so v Sloveniji zaznali to problematiko nepoznavanja jezika, tako da obstaja več brošur v različnih jezikih, prav tako so na policijskih postajah izobešeni plakati o trgovini z ljudmi v tujih jezikih.

2) V kakšnem obsegu je trgovina z ljudmi prisotna v Sloveniji, še posebej glede delavcev?
Slovenija je izvorna, tranzitna in ciljna država trgovine z ljudmi. To pomeni, da so v tujini našli slovenske državljane, ki so jih izkoriščali za različne oblike trgovine z ljudmi. Prav tako vsako leto v Sloveniji najdejo nekaj primerov ljudi, ki so jih izkoriščali, predvsem za prisilno prostitucijo in prisilno delo pa tudi prisilno beračenje. Predvsem pa je Slovenija tranzitna država in torej ljudi iz juga vozijo proti severu z namenom izkoriščanja - sploh tukaj težko govorimo o številkah, ker predvidevamo, da veliko teh primerov ni bilo odkritih. Kot sem omenila, naši policisti vsako leto odkrijejo nekaj primerov izkoriščanja, ki ga lahko razumemo v okviru trgovine z ljudmi, vendar pa to niso visoke številke. Vsekakor pa je vsak primer odveč, saj takšno izkoriščanje kot je trgovina z ljudmi oz. novodobno suženjstvo pusti izjemne posledice na posamezniku in le redkokater človek lahko potem normalno živi svoje življenje naprej. Najhujše pri tem pa je, da mnogokrat prihaja do ponovitve primerov - torej da so ti izkoriščani posamezniki vrnjeni v domače okolje in potem ponovno prodani (sploh pri primerih ko dekleta in ženske družinski člani prodajo v prisilno prostitucijo ali prisilno poroko) naprej oz. izkoriščani na drugačen način. Žrtve trgovine z ljudmi namreč velikokrat izhajajo iz revnih predelov sveta in trgovina z ljudmi je tako zgolj posledica - vrnitev domov ne spremeni izvirnih razlogov za izkoriščanje. V Sloveniji je bilo največ žrtev prisilne prostitucije - vendar pa v slovenskem zakonu obstaja razlikovanje med prisilno prostitucijo in trgovino z ljudmi (ki je razumljena kot hujša oblika izkoriščanja in tako tudi hujša kršitev). Kot ste vprašali glede delavcev - tukaj težko govorimo o konkretnih kršitvah, kajti izjemno tanka je lončnica med trgovino z ljudmi za prisilno delo in kršenjem delovnega prava. V praksi namreč težko določimo, kje se za delavca končajo slabi pogoji in prične pravo izkoriščanje. Velikokrat pa se zgodi, da delavci ne prijavijo izkoriščanja bodisi ker jih je strah, bodisi ker so preponosni, bodisi imajo upanje, da se bo spremenilo in da bodo plačani. Kot sem omenila, mnogokrat žrtve prihajajo iz revnega okolja in tako nimajo veliko izbire za zaslužek ter tako sprejmejo tudi zelo slabe pogoje.

Če bi slednji imeli boljše pogoje za delo in življenje doma, velikokrat ne bi odšli od doma oziroma bi lažje pobegnili nazaj.

3) Ali menite, da Slovenija naredi dovolj za preganjanje tega kriminala oz. ali različni državni uradi dovolj učinkovito sodelujejo?
V začetku tisočletja je bil podpisan protokol za boj proti trgovini z ljudmi v okviru OZN, ki je bil resnično pravi mejnik. Slovenija je protokol kmalu ratificirala in hitro pričela z delom - ustanovitev medresorske delovne skupine, imenovanje nacionalnega koordinatorja in tudi sprememba kazenskega zakonika na tem področju.Izjemno aktivno je tudi društvo Ključ, s tem področjem pa se ukvarja tudi Karitas. Na področju preventive, torej izobraževanja naših državljanov, je moja ocena, da naredimo kar veliko - sploh društvo Ključ s delavnicami po šolah. Vsekakor pa bi lahko naredili še več na področju izkoriščanja tujih državljanov v Sloveniji, predvsem delavcev in pa žensk za prostitucijo, in pa na področju tranzicije. V zadnjih letih j bilo tako opaženo tudi veliko primerov, ko so izkoriščali delavce iz nekdanjih jugoslovanskih držav v Nemčiji in Avstriji. Tam pa so bili zaposleni preko naših podjetij - nereševanje te problematiko je predvsem posledica naše neurejene zakonodaje na tem področju. Vsekakor pa se moramo zavedati, da je Slovenija razumljena kot razviti del sveta in zato k nam prihajajo ljudje, ki jih tukaj izkoriščajo. Če bi slednji imeli boljše pogoje za delo in življenje doma, velikokrat ne bi odšli od doma oziroma bi lažje pobegnili nazaj. Vsekakor pa ostaja problematika, za katero pa ocenjujem, da naredimo občutno premalo - prisilne poroke in otroške poroke (te niso nujno del trgovine z ljudmi) v Sloveniji. Tematika je zelo nepoznana, primerov pa niti ni tako malo, gre pa predvsem za romske deklice prodane v poroko ponavadi s strani staršev, v Sloveniji ali v tujino. Bilo je ugotovljeno, da tisti, ki take primere odkrijejo - največkrat učitelji opazijo odsotnost oz. spremembe, tudi socialne delavke in policisti, ne vedo, kako odreagirati, ker gre za "kulturne razlike". Potrebno bi bilo večje ozaveščene ljudi, da prisilne poroke niso nekaj dovoljenega v naši državi in motivirati ljudi, da bi prijavili sumljive okoliščine. Vendar pa se prevečkrat zgovarjamo ne zgolj an kulturne razlike, temveč tudi na to, kaj pomeni "prisila". Prisila ni samo, če ti grozijo, temveč so tudi drugi načini prisile - torej neka tradicionalna prisila (dogovorjena poroka mladih kot nekaj normalnega), ekonomska prisila (torej edini izhod za preživetje),... In pa še zadnje področje, ki je dokaj neurejeno v naši državi - namestitev žrtev, ki so mlajše od 18 let, trgovine z ljudmi.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek