REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rusija na poti k prehranski samozadostnosti

Rusija na poti k prehranski samozadostnostiFoto: Vitalij Timkiv/RIA Novosti

Ruski minister za kmetijstvo Aleksander Tkačov je predstavil uspehe ruskega kmetijsko-industrijskega sektorja in ambiciozne načrte za prihodnost. Rusija namerava v sedmih letih doseči skoraj popolno prehransko samooskrbo.

Prispevek je skrajšana oblika članka, ki je bil prvotno objavljen v ruščini v časopisu Rossijskaja gazeta.

Rusija namerava v naslednjih sedmih letih postati popolnoma samozadostna proizvajalka vseh kmetijskih izdelkov razen eksotičnega sadja in zelenjave, je napovedal minister za kmetijstvo Aleksander Tkačov med pogovorom s poslanci, ki je potekal v Državni dumi konec lanskega leta. Tkačova je slovenski minister za kmetijstvo Dejan Židan med zadnjim obiskom v Rusiji povabil tudi v Slovenijo (op. RBTH Slovenija).

“Prepričan sem, da bomo v obdobju naslednjih 7 let dosegli popolno samozadostnost, z izjemo tropskega sadja, ki pri nas ne raste,” je izjavil minister.

“Seveda ne bomo uspeli vrniti vseh izgubljenih kmetijskih zemljišč, sem pa prepričan, da lahko v obdelavo vrnemo 10 - 12 milijonov hektarjev. Naša naloga je vrniti v promet kmetijska zemljišča,“ je izjavil ruski minister za kmetijstvo.

Tkačov se je med drugim pohvalil, da je pridelek žita dosegel 117 milijonov ton, kar je v sodobni Rusiji absolutni rekord. “Več smo pridelali samo leta 1978, ko so naša polja rodila 127 milijona ton žitaric,” je pojasnil. Če bi imeli v Rusiji danes toliko polj, posejanih s pšenico, kot takrat – 78 milijonov hektarjev (danes le 47 milijonov hektarjev), bi pridelali kar 200 milijonov ton žitaric, ocenjuje Tkačov.
Od vseh pridelanih žitaric kar 72 milijonov ton predstavlja pšenica, kar je prav tako absolutni rekord. “Popolnoma samozadostni smo v proizvodnji kvalitetne pšenice, v izvozu pšenice smo ohranili vodstvo v svetovnem merilu,“ se je pohvalil. Leta 2016 je Rusija izvozila 35 milijonov ton pšenice.

Vir: Reuters

Kar se tiče mesa, lahko Rusija do leta 2020 izvoz mesa poveča do milijona ton. Da bi to uresničili, je potrebno ruskemu mesu še naprej odpirati vrata na azijska tržišča, tržišča držav Perzijskega zaliva in v druge regije.

Velik potencial pri nadomeščanju uvoza ima tudi mlečna industrija. “Za prehod na popolno samozadostnost pri proizvodnji mleka je potrebno povečati proizvodnjo mleka do 5-7 milijona ton. To pomeni, da bi morali do leta 2020 zgraditi več kot 800 mlečnih farm – 160 farm na leto,“ je pojasnil Tkačov. Zaenkrat tempo rasti proizvodnje mleka v kmetijskih podjetjih ter kmetijah ostaja na ravni 3 odstotkov. Po besedah ruskega ministra za kmetijstvo je Rusija v devetih mesecih lanskega leta izvozila 150 tisoč ton mesa, kar je 60 % več kot v enakem obdobju leta 2015. Proizvodnja svinjine je v lanskem letu narasla za 10 % - na 4,4 milijona ton, perutnine za 3 % - na 6,3 milijona ton, proizvodnja govedine pa je dosegla 2,9 milijona ton, kar je enako kot leta 2015.

Da bi se situacija izboljšala, namerava ministrstvo povečati podporo za kmete, ki se ukvarjajo z mesno in mlečno govedorejo. Načrtujejo tudi intervencije države na področju mlečne proizvodnje in zaščito domačih proizvajalcev pred nelojalno konkurenco proizvajalcev ponaredkov.
Za nadomeščanje uvoza morajo do leta 2020 zagotoviti tudi 72 000 hektarjev vrtov, kar pomeni 14 000 hektarjev na leto. “To pomeni, da moramo na leto zagotoviti 300 vrtov,“ je pojasnil minister.

Razkril je tudi načrte o drugih obetavnih kmetijskih proizvodih. Po njegovih navedbah bo Rusija letos povečala proizvodnjo toplogredne zelenjave za 25 odstotkov, na 840.000 ton letno. V zadnjih štirih letih se je proizvodnja že povečala za polovico. "Vendar smo še vedno daleč od zagotavljanja popolne samooskrbe pri proizvodnji. V naslednjih petih letih je treba vsako leto ustvariti približno 400 hektarjev, kar pomeni, da moramo zgraditi 80 rastlinjakov na leto. Skupaj moramo zgraditi 400 rastlinjakov s skupno površino 2000 hektarjev," je dejal.
Ko je predstavljal načrte glede razvoja vinogradništva, je minister dejal, da je treba do leta 2020 zagotoviti 50.000 hektarjev novih vinogradov, kar pomeni ne manj kot 10 000 hektarjev na leto.

Članek omogoča: RUSSIA BEYOND THE HEADLINES, RBTH

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek