REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

V Tacnu danes prisega 1. generacije pomožnih policistov

V telovadnici Policijske akademije v Tacnu v Ljubljani bodo danes pred generalnim direktorjem policije Marjanom Fankom zaprisegli pomožni policisti 1. generacije. Po zaprisegi bodo razporejeni v matične enote, kjer bodo ob morebitnem vpoklicu ob izrednih dogodkih izvajali policijska pooblastila.

Gre za pomožne policiste, ki so se prijavili na javni razpis, objavljen februarja lani. Takrat je namreč policija zaradi povečanih migracij iskala 600 novih pomožnih policistov, ki bi se pridružili 265 pomožnim policistom, kolikor jih je imela Slovenija tedaj.

Na razpis se je prijavilo okoli 600 kandidatov, od katerih jih je vse pogoje izpolnjevalo okoli 100. 280-urnega osnovnega usposabljanja, ki je sledilo, se je udeležilo 57 kandidatov, od tega 17 žensk in 39 moških. Tako je bila oblikovana 1. generacija kandidatk in kandidatov pomožne policije, navajajo na policiji.

Prvi del usposabljanja je potekal od sredine novembra do sredine decembra lani na območju vadbenega centra Gotenica, drugi del pa na področnih policijskih enotah.

Pred današnjo zaprisego bodo pomožni policisti podpisali pogodbo o zaposlitvi, ki bo veljala pet let z možnostjo podaljšanja, nato pa bodo razporejeni na tisto policijsko upravo, na območju katere imajo stalno prebivališče. Vpoklicani bodo v primerih, ko bo zaradi nemotenega opravljanja nalog policije treba nadomestiti odsotnost večjega števila aktivnih policistov, ob naravnih in drugih nesrečah, v primerih, ko je huje ogrožena javna varnost, za zavarovanje državne meje in v primerih krize oziroma izrednega ali vojnega stanja.

Prvič je bila pomožna policija vpoklicana leta 1996 za potrebe obiska papeža Janeza Pavla II, drugič pa jeseni 2015 za potrebe obvladovanja migracijskega vala.

Pomožnemu policistu sicer med opravljanjem nalog pripada plačilo v višini 100 odstotkov osnovne plače javnega uslužbenca v 21. plačnem razredu. Ko ne opravlja nalog, pa mu pripada plačilo za pripravljenost, in sicer v višini 0,8 odstotka bruto minimalne plače oziroma okoli 6,3 evra na dan.

Slovenija se sicer že nekaj časa sooča s pomanjkanjem pomožnih policistov, zato je državni zbor novembra lani na predlog ministrstva dvignil starostno mejo za pomožne policiste s 50 na 60 let. Policija je oktobra lani objavila tudi še en razpis za pomožne policiste.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek