nedelja, 05. januar 2025 leto 30 / št. 005
Kljub različnim stališčem v koaliciji do enotne embalaže tobačnih izdelkov obveljal predlog ministrstva
Za nekaj vznemirjenja v koaliciji je v zadnjih dneh poskrbelo dopolnilo SD k vladnemu predlogu tobačnega zakona, po katerem bi iz zakona umaknili določbe o uvedbi enotne embalaže in jih prenesli v posebni zakon. V javnih odzivih je takšno rešitev podprla DeSUS, SMC je bila proti. Dopolnilo je danes zavrnil odbor DZ za zdravstvo, je pa podprl zakon.
Za dopolnilo k 18. členu zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov, s katerim je SD predlagala črtanje določb o enotni embalaži, je glasovalo pet članov parlamentarnega odbora, proti jih je bilo deset. Čeprav so v DeSUS pritrdili pomislekom SD v zvezi z uzakonitvijo enotne embalaže, pa na odboru dopolnila niso podprli.
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je po današnjem koalicijskem srečanju, ko še ni bila znana odločitev odbora za zdravstvo, izrazila presenečenje nad dopolnilom SD, saj je po njenih besedah koalicija v predhodnih fazah usklajevanj tobačnega zakona v celoti podprla, vključno z uzakonitvijo enotne embalaže. Enako je bilo tudi ob sprejetju na vladi.
Kolar Celarčeva je v izjavi za medije izpostavila, da so študije prav enotno embalažo prepoznale kot najučinkovitejši ukrep za odvračanje mladih od začetka kajenja. Opozorila je, da je Slovenija soočena prav s porastom kajenja med dekleti in mladimi materami. Zato je izrazila pričakovanje, da bosta na odboru prevladala razum in razsodnost.
Na ministrstvu so po njenih besedah preučili tuje izkušnje s tožbami tobačnih multinacionalk zoper uzakonitev enotne embalaže. Dejala je, da so bile v vseh primerih tožbe neuspešne, saj so sodišča dala prednost interesu zdravja pred komercialnim interesom. Spomnila je, da sta zakonodajno-pravni službi vlade in DZ ocenili, da poseben zakon o enotni embalaži ni potreben.
Ministrica je dejala, da sta vlada in ministrstvo za mnenje vprašala tudi tuje pravnike in naletela na enako mnenje. Dodala je, da ministrstvo za zdravje "verodostojno stoji za zakonskim predlogom".
Vodja poslanske skupine SD Matjaž Han pa je po koalicijskem srečanju v izjavi za medije izrazil razočaranje nad razlagami, da dopolnilo priča o podvrženosti SD tobačnim lobijem. Po njegovih besedah so jih pravni strokovnjaki opozorili, da bi se s posebnim zakonom o enotni embalaži izognili možnosti tožb multinacionalk. "Če pa ima kdo interes na takšen način spodbujati velike korporacije in firme k tožbam države, je pa veliko vprašanje," je dejal.
Han je še napovedal, da bo SD zakon v vsakem primeru podprla, po njegovih besedah pa "bomo videli, kdo je imel prav in kdo ne".
Odbor DZ za zdravstvo je sicer danes z 12 glasovi za in nobenim proti podprl vladni predlog zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Tako koalicijski kot opozicijski poslanci so kljub različnim pogledom na uzakonitev enotne embalaže izrekli podporo zakonu. Državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Nina Pirnat je izrazila prepričanje, da zakon prinaša dokazano učinkovite ukrepe.
Vprašala je, ali podatek o 3600 smrti na leto oz. desetih na dan v Sloveniji zaradi posledic kajenje ne pritrjuje tudi ukrepu enotne embalaže.