REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Predstavljamo Hyundai Ioniq EV in EHV

Predstavljamo Hyundai Ioniq EV in EHV

Hyundai in hčerinsko podjetje Kia tvorita izredno dinamično avtomobilsko podjetje. Z 8 milijoni prodanih vozil se uvrša na peto mesto na svetu. Do sedaj so bili Korejci bolj zadržani do vozil z alternativnim pogonom, ker pa se konkurenca vse bolj razvija tudi v tem segmentu so Korejci napovedali, da bodo do leta 2020 na trg poslali kar 22 vozi na električni in hibridni pogon ter vozila na gorivne celice.

Prvi korak je zagotovo 4,47 metra dolg model Ioniq na električni in hibridni pogon, kot tretji pa jeseni prihaja še priključni hibrid. Ionic je tako edini avtomobil na svetu, ki v eni karoserijski različici združuje tri povsem različne pogone. Električna izvedenka Ionica je tudi prvi serijsko narejen Hyundai s pogonom izključno na električno energijo. Poganja ga sinhroni elektromotor z močjo 88 kW/120 KM, kateri se napaja iz litij-ionskih baterij s kapaciteto 28 kW/h. Hyundai navaja, da avtomobil porabi 11,5 kW/h na 100 prevoženih kilometrov, kar pomeni, da ima Ionic teoretično doseg 280 kilometrov. Polni se preko klasičnega polnilca 8 ur, ali preko hitrega polnilca, kjer se baterije v 23 minutah napolnijo do 80%. Elektromotor doseže najvišji navor 295 Nm praktično takoj ob speljevanju, zato je pospešek močan in 100 km/h doseže v manj kot 10 sekundah, končna hitrost pa je elektronsko omejena na 165 km/h.Avtomobil zaradi svoje zasnove dosega izredno nizek količnik zračnega upora (0,24), še dodatno pa je opremljen z zračnimi zavesami na sprednjih kolesih, ima pokrito dno, na zadku pa poseben spojler in difuzor.

V notranjosti srečamo ekološke materiale, na vrhu armature 7 palčni zaslon, na sredinski konzoli pa tipke neposrednega, brezstopenjskega prenosa (menjalnika), pri hibridni izvedenki je tu nameščena klasična ročica menjalnika. Menjalnik ponuja zgolj  izbiro »naprej, nazaj ali park«, lahko pa izbiramo tudi med delovanjem Eco, Normal ali Sport, s čimer si prilagodimo kapaciteto in dinamiko pogona. Nekaj energije lahko v baterije povrnemo tudi preko regenerativnega zaviranja. Hyundai Ioniq Electric stane 35,000 evrov, če odštejemo državno subvencijo 7500 evrov, postane cena z 27,500 evri že bolj razumna.

Hibridna izvedenka je občutno cenejša saj stane 22,900 evrov, zaradi manjših baterij je avtomobil tudi dobrih 50 kilogramov lažji in ima za 100 litrov večji prtljažnik. Od električne izvedenke se razlikuje predvsem po maski, v kateri so klasične reže za dovod zraka na hladilnik motorja, česar pri električni izvedenki ni. Srce vozila je 1,6 litrski bencinski motor z močjo 77 kW/105 KM, kateremu je v pomoč elektromotor z močjo 32 kW. Hibrid porabi dobre tri litre goriva na 100 kilometrov, kar pomeni, da lahko z enim polnjenjem 45 litrske posode za gorivo, prevozimo tudi do 1300 kilometrov. Pri prenosu mu je v pomoč 6-stopenjski robotiziran menjalnik z dvojno sklopko, ki je veliko boljša rešitev od brezstopenjskih CVT menjalnikov, ki jih ponuja konkurenca. Tudi pri hibridni izvedenki lahko izbiramo način vožnje med Eco in Sport programom.

Ob uveljavljeni, najboljši tovarniški garanciji pet let z neomejenim številom prevoženih kilometrov, je Hyundai z IONIQ-om kupcem ponudil celo osemletno garancijo, oziroma do 200.000 prevoženih kilometrov za visokonapetostno baterijo. Z vseobsegajočo serijsko opremljenostjo in konkurenčno ceno, se IONIQ postavlja z izjemno vrednostjo med avtomobili z alternativnimi pogonskimi sklopi.

 

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek