petek, 03. januar 2025 leto 30 / št. 003
V Novem mestu poklon izjemnim Novomeščankam
Novomeška občina in nekaj tamkajšnjih društev so se lotili projekta Pozabljena polovica Novega mesta, s katerim se želijo pokloniti Novomeščankam, ki so prispevale k razvoju mesta. Med temi jih je več skoraj pozabljenih, pokloniti pa se jim nameravajo z ureditvijo sprehajalne poti, ki jo bodo zaznamovala obeležja ducata izbrank.
Z novomeške občine so sporočili, da bodo skušali ugotoviti in poiskati predvsem Novomeščanke, ki so v obdobju med prvo polovico 19. in drugo polovico 20. stoletja kljub nenaklonjenosti tedanje družbe presegle okolje zasebnosti in se uspešno javno uveljavile ter sooblikovale lokalno skupnost.
Pri njihovem naboru bodo upoštevali tudi širše javno in mnenje posameznikov. Ti pa lahko svoje predloge Novomeščank in žensk, ki so bile kakorkoli povezane z Novim mestom, sporočijo s posebnim spletnim obrazcem ali pa tega oddajo v Knjižnici Mirana Jarca. Predloge zbirajo do 10. februarja.
Na novomeški občini so dodali, da so v Novem mestu le tri od 192 ulic, cest in sprehajališč poimenovane po ženskah, kar priča o dokajšnji nevidnosti soustvarjalk tamkajšnjega razvoja.
Sicer pa so navdih za omenjeni projekt dobili v monografiji več avtoric Pozabljena polovica - portreti žensk 19. in 20. stoletja na Slovenskem, ki prinaša 129 življenjepisov žensk, ki so v 19. in 20. stoletju pomembno soustvarjale umetniško, znanstveno in javno delovanje v Sloveniji.
Med kandidati za ugledne Novomeščanke so, na primer, navedli učiteljico, pesnico in publicistko Marico Strnad Cizerlj, prvo Slovenko z univerzitetno diplomo Marijo Wirgler Jezernik, pisateljico Ilko Vašte, plesalko in pedagoginjo Pio Mlakar ter ginekologinjo, porodničarko in političarko Ružo Šegedin.
Avtorji projekta, ki so seznam razširili na 20 žensk, ocenjujejo, da se bo preko javnega natečaja nabralo še nekaj upoštevanja vrednih predlogov. O končnem naboru pa bo odločala posebna komisija v sestavi članice uredniškega odbora zbornika Pozabljena polovica, predstavnikov Dolenjskega muzeja, Knjižnice Mirana Jarca, območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije in drugih ustanov.
Pri projektu Pozabljena polovica Novega mesta z novomeško občino sodelujejo tamkajšnje Društvo za razvijanje prostovoljnega dela, Društvo Estetika in krajevna založba Goga.