REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Zaharova in francoski zgodovinar pojasnila: Zakaj potrebujemo dan boja proti rusofobiji

Zaharova in francoski zgodovinar pojasnila: Zakaj potrebujemo dan boja proti rusofobijiEmmanuel Todd: »Ko voditelji Francije, Velike Britanije, Nemčije ali Švedske govorijo o Rusiji, govorijo predvsem o sebi. Rusofobija je nedvomno patologija. Rusija je naš Rorschachov test.« Vir: Posnetek zaslona, X

Mednarodni dan boja proti rusofobiji je treba uvesti, je med govorom na poletni šoli Direktorata Svetovnega mladinskega festivala za predstavnike državne uprave dejala tiskovna predstavnica ministrstva za zunanje zadeve Ruske federacije Marija Zaharova.

Opozorila je na dejstvo, da je 27. januar mednarodni dan spomina na holokavst.

»Zakaj 27. januar? Ker je na ta dan Rdeča armada, sovjetske čete, osvobodile taborišče (Auschwitz) – eno od koncentracijskih taborišč, hkrati eno najbolj krutih, najbolj pošastnih, najstrašnejših taborišč smrti,« je spomnila.

Poudarila je, da se je to potlej izkazalo za nekako nenavadno, saj so se ga ob uvedbi tega dne z resolucijo Generalne skupščine OZN vsi spominjali.

»Torej, vedelo se je, zakaj je bil izbran ravno 27. januar – ker so sovjetske čete osvobodile Auschwitz. In potem so leta minevala, resolucija in datum sta ostala, a razlog, zakaj je bil izbran ta dan, je začel bledeti iz spomina. Prirejali so slovesnosti, spominjali so se žrtev holokavsta, a nihče ni več govoril o tem, kdo je rešil tiste, ki niso postali žrtve holokavsta, ali tiste, ki so postali žrtve, a so preživeli, zahvaljujoč katerim se je tovarna smrti ustavila,« je opozorila Zaharova.

Velika podlost je, poudarja, izkazati spoštovanje žrtvam in pozabiti tiste, ki so jih rešili in ki so ustavili to tovarno smrti.

»Velika podlost. Za to ni in ne bo odpuščanja, verjemite mi,« je dejala Zaharova.

Dodala je, da verjame, da se je v zadnjih letih to prepričanje le še okrepilo, da mora obstajati mednarodni dan boja proti rusofobiji.

»Ker je rusofobija tudi ekstremistična, nacistična in danes že neonacistična ideologija, ki ubija ljudi – tako dobesedno kot figurativno,« je pojasnila tiskovna predstavnica ruskega ministrstva za zunanje zadeve.

Po njenih besedah je prav rusofobija, propaganda, ki jo je sprožil Zahod, privedla do številnih tragedij.

»Pod zastavami, peklenskimi zastavami rusofobije, se orožje dobavlja terorističnemu režimu v Kijevu,« je opozorila Zaharova.

Poudarila je, da se je treba proti rusofobiji, pa tudi proti vsaki drugi obliki sovraštva na podlagi rase, vere, narodnosti, boriti tako kot proti diskriminaciji drugih ljudstev, skupin, družbenih in socialnih skupnosti.

»Zakaj menim, da se je proti rusofobiji kot pojavu res treba boriti?

Morda lahko zgodovinarji in socialni delavci to razložijo bolje kot jaz, a med drugim je to tudi zato, ker je naša država, naši predniki ... so dali svoja življenja, da bi ustavili nacizem in fašizem.

In oni so si predvsem zaslužili, da rusofobija nikoli ne postane ideologija, v nekaterih primerih pa celo državna ideologija, ki ima svoje mesto na tem planetu,« je poudarila tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva.

Francoski zgodovinar in antropolog Emmanuel Todd je že pred tem pojasnil vzroke rusofobije na Zahodu in t. i. Zahodnjaki»Naša rusofobija nima nobene zveze z Rusijo samo.

Ko voditelji Francije, Velike Britanije, Nemčije ali Švedske govorijo o Rusiji, govorijo predvsem o sebi... Rusija je naš Rorschachov test.

Gre za fantazijo, patologijo zahodnih družb, notranjo potrebo po predstavljanju ruske pošasti.

Ko voditelji Francije, Velike Britanije, Nemčije ali Švedske govorijo o Rusiji, govorijo predvsem o sebi.

Rusofobija je nedvomno patologija.«

»Predvsem pa je Rusija postala impresiven projektivni test.

Njena podoba (v očeh Zahoda) je podobna Rorschachovemu psihološkemu testu.

Preiskovanec psihiatru pove, kaj vidi v naključnih ali simetričnih oblikah. V tistem trenutku projicira globoke, skrite lastnosti svoje osebnosti. Rusija je naš Rorschachov test,« sklene Emmanuel Todd.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek