REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Škandal v Moldaviji: Opoziciji zavrnjena udeležba na volitvah

Škandal v Moldaviji: Opoziciji zavrnjena udeležba na volitvahDomnevna kršitev postopka je bila razlog, da moldavska centralna volilna komisija ni odobrila udeležbe opozicijskega bloka na parlamentarnih volitvah. Vir: Posnetek zaslona, X

Opozicijskemu bloku »Pobeda« je bila zavrnjena kandidatura za udeležbo na parlamentarnih volitvah 28. septembra v Moldaviji, je odločila centralna volilna komisija.

Odločitev je bila sprejeta z večino glasov na današnji seji, kjer je bila pregledana dokumentacija, ki jo je ta blok predložil 14. julija. Kot je navedeno, je razlog za zavrnitev domnevna kršitev postopka in neizpolnjevanje zahtev volilne zakonodaje.

»Po podrobni preučitvi predloženih gradiv je komisija (CEC) prišla do zaključka, da te volilne liste ni mogoče registrirati,« je dejala predsednica CEC Anjelica Karaman.

Predstavnik bloka »Pobeda«, Vasile Bolea, je odločitev moldavske centralne volilne komisije označil za politično motivirano in poudaril, da se bo nanjo pritožil na sodišče.

Opozicijski blok »Pobeda« združuje stranke, ki se zavzemajo za obnovitev odnosov z Rusijo in vključitev v Evrazijsko gospodarsko unijo.

Volilno listo vodi predsednica Gagauzije Evgenija Gutsul, ki je pod represijo vladajočega režima Maje Sandu v Kišnjevu.

Podporniki tega bloka so se zbrali pred centralno volilno komisijo v Kišinjevu in trdijo, da je državna institucija pristranska do vladajoče Stranke akcije in solidarnosti.

V zadnjih letih, poroča RIA Novosti, so moldavske oblasti povečale pritisk na opozicijo: proti politikom se sprožajo kazenski postopki, pridržujejo jih na letališču zaradi obiskov Rusije.

Da bi preprečila opozicijskim kandidatom sodelovanje na volitvah, vladajoča stranka poskuša razširiti pooblastila varnostnih služb pod pretvezo »boja proti volilni korupciji«.

Pod pritiskom je tudi Moldavska pravoslavna cerkev.

V državi so zaprli številne medije, ki niso po godu oblastem, med njimi ruski »Komsomolska pravda«, »Argumente i fakte«, Lenta.ru, spletno mesto in Telegram kanal agencije Sputnik Moldova in druge.

Blokiranih pa je tudi več kot sto Telegram kanalov.

Analitiki opozarjajo, da gre Moldavija po poti Ukrajine, Maja Sandu pa po stopinjah Vladimirja Zelenskega.

Kljub temu, da Moldavija ni v Natu in je ustavno nevtralna, je generalni sekretar zahodnega vojaškega pakta, Mark Rutte, nedavno dolgovezil o obrambi Moldavije.

Rutte je to izgovoril ob obisku predsednice Sandu, ki je bila nedavno ponovno izvoljena v dvomljivih okoliščinah, saj so ji tesno zmago v zadnjem trenutku prinesli glasovi diaspore iz Evropske unije.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek