četrtek, 10. julij 2025 leto 30 / št. 191
Pričakovano: Kdor se v Evropi brati z idejnimi nasledniki nacizma, ta doživi obsodbo svojega »komunizma«

Evropski parlament je včeraj sprejel resolucijo, ki obsoja »zločine komunistov« v Sloveniji in drugih delih nekdanje Jugoslavije med drugo svetovno vojno in v času socialistične Jugoslavije.
Resolucija ugotavlja, da »se je treba spomniti vseh zločinov, ki so jih zagrešile totalitarne in avtoritarne vlade v Evropi.«
od kje sploh izhaja pravica evro parlamenta, da se vtika v Slovenijo in sprejema kakrsnekoli resolucije za Slovenijo?
— CheGuevara (@Che27Che) July 8, 2025
Pravico do spomina ima vsak clovek zase, individualno. Ce zelijo tudi skupinsko - notranja stvar vsake drzave posebej pa je, ali to priznava na drzavni ravni
V Sloveniji so v vladnih strankah in s strani predsednice Slovenije resolucijo obsodili.
Resolucijo so namreč sprejele stranke desne sredine s podporo skrajno desnih strank, ki so idejne naslednice fašističnih in nacističnih gibanj iz časov druge svetovne vojne.
Izdajalci
— Cloudy (@CloudyTasa) July 8, 2025
Poslanec Vladimir Pribilič je dejal, da takšna odločitev nosi politični kontekst in samo škoduje Sloveniji na mednarodnem prizorišču, resolucija ima revizionistični značaj in je nevarna za revizijo rezultatov druge svetovne vojne.
Deklaracija domoljubnih strank v evropskemu parlamentu je sedaj podlaga, da naš Državni zbor razglasi Adolfa Hitlerja za heroja, saj so mu žrtve komonizma dvakrat prisegle.
— Zgodovinska dejstva (@ZDejstva) July 9, 2025
Dr. Mozzina in dr. Ferentz bosta v poslanskih skupinah zagotovila dovolj glasov za to zgodovinsko zmago. pic.twitter.com/UzOaD9jVVG
Romana Tomc (SDS), ki je sprožila resolucijo, pa se je na slovenskega premierja Roberta Goloba obrnila s prošnjo, naj spoštuje spomin na več deset tisoč ljudi, ki so umrli med vojno in po njej po krivdi komunistov.

Uspeha resolucije so se razveselili predvsem v SDS, kjer njen vodja Janez Janša že desetletja zbira glasove s pomočjo zgodovinskega revizionizma ter umivanja podobe kolaborantov in sodelavcev z nacifašisti.
Ko je bil predsednik vlade jim je s pomočjo Boruta Pahorja ob grobove poslal tudi častno stražo Slovenske vojske.
Ko ni bilo še nikjer nobenega partizana in nobenega napada komunistov so se maja 1941 podpisniki med njimi ban Natlačen in škof Rožman zahvaljevali v imenu slovenskega naroda za okupacijo... pic.twitter.com/Yhs77vSU6z
— Dejan Pogačnik (@DejanPogacnik) July 8, 2025
Matjaž Nemec, predstavnik politične skupine socialistov in demokratov v Evropskem parlamentu, je opozoril, da je »resolucija postavila precedens, ki bi lahko privedel do revizije in rehabilitacije fašističnih in nacističnih režimov« ter zmanjšuje ugled zavezniških sil.
To je sicer res, po drugi strani pa ni mogoče mimo dejstva, da je Slovenija v OZN redno glasovala proti resolucijam, ki so obsojale vzpon neonacizma:
Die Resolution findet ihr hier: https://t.co/AZK8kisBp7 pic.twitter.com/8HQRz0tLp8
— Florian Warweg (@FWarweg) December 18, 2024
Ob zadnjem nastopu Thompsona v Zagrebu smo lahko tudi videli, da je »normalizacija neonacizma« stalen proces v Evropi, ki je množično vzklikanje ustaških gesel pol milijona ljudi EU samo zelo blago obsodila.
Pa sad, onaj Merc skoro reče da Izrael obavlja prljav posao za EU… tako da otislo je sve k vragu
— fRUSTr4do!!! (@SHYskySUN) July 8, 2025
K temu so pripomogle tudi mednarodne institucije, na primer sodišča (ICTY), ki so redno obsojale samo pripadnike enega naroda (Srbe), ne pa drugih (predvsem Hrvatov, ki so se napajali ob nacistični ideologiji) zaradi zločinov v BiH in na Hrvaškem ob razpadu SFRJ.
Ker živimo med naciji in ksenofobi. Vsak tretji sosed.
— don stariha (@starihalj) July 8, 2025
To velja predvsem za najbolj odgovorne voditelje in poveljnike tudi na Hrvaškem in v BiH.

Zato so skrajne nacionalistične ideologije na Hrvaškem te dni prisotne v vseh porah družbe, ne da bi to kogarkoli v Evropi skrbelo...
hrvaški emigrant in politični aktivist, ki je s skupino septembra 1976 ugrabil letalo s 76 potniki na letu iz New Yorka v Chicago in postavitve bombe v newyorški podzemni železnici.
— Kristjan1234 (@Kristjan17971) July 7, 2025
In glede na to ni prav nič presenetljivo, da se je v Evropi razpasla ocena, po kateri sta bila »komunizem« in »nacizem« povsem enaka in si zaslužita enako obsodbo, čeprav to ni res.
To je na primer (spodaj) slika Kijeva danes.
V Evropskem parlamentu za to - ni obsodbe.
Kiev today … pic.twitter.com/hn3u9zxL1w
— Lord Bebo (@MyLordBebo) July 6, 2025
Ne glede na število žrtev »komunizma«, ki so vsekakor bile in si zaslužijo rehabilitacijo, zločini komunizma pa obsodbo, je vendarle res, da komunizem ni izvajal namernega pobijanja določenih narodov, tako kot nacizem.
In je zato metanje enih in drugih v isti koš zagotovo nesprejemljivo.
Each year the UN adopts by a large majority a resolution “against the glorification of Nazism, neo-Nazism and other practices that contribute to fuelling racism”. Each year NATO countries abstain and two countries systematically vote against: the United States and Ukraine. pic.twitter.com/vh18oA5HhE
— Thomas Fazi (@battleforeurope) March 5, 2023
Nauk za Slovenijo pa je očiten – kdor enako kot ostale članice EU »solidarno« glasuje v OZN zoper ruske resolucije zoper obujanje nacizma, ta nato v lastnem, Evropskem parlamentu od idejnih naslednikov nacizma, pač doživi »obsodbo komunizma.«
Pa nisu džaba sve potomke izdajnika simbolički smjestili na hipodrom, za konje.
— Epski Autohtoni Neuništivi i Vječni (@UniverzalniPrle) July 6, 2025
Čas je zato za drugačna glasovanja, v drugih forumih, kjer ne bo neonacistične večine.