nedelja, 22. december 2024 leto 29 / št. 357
Globalna negotovost zamorila vzdušje v nemškem gospodarstvu
Razpoloženje v nemškem gospodarstvu se je januarja poslabšalo. V časih, ko se svet sooča z geopolitičnimi negotovostmi, je nemškim podjetjem začel pojemati optimizem.
Kazalnik gospodarskem klime, ki ga izračunava münchenski inštitut za gospodarske raziskave Ifo, se je januarja glede na december znižal za 1,2 točke na 109,8 točke. To je najmanj po lanskem septembru, ko je zdrsnil na 109,5 točke.
Predsednik Ifa Clemens Fuest je te podatke pospremil z besedami: "Nemško gospodarstvo je v novo leto zakorakalo z manj zaupanja v prihodnost."
"Nemčija je vse bolj zaskrbljena glede morebitnega vpliva ukrepov, ki jih ameriški predsednik Donald Trump napoveduje na področju zunanje trgovine," pa je komentiral analitik pri banki ING Diba Carsten Brzeski. ZDA so lani prvič po več letih zamenjale Francijo na mestu največjega odjemalca nemškega blaga, je dodal.
Glede na grožnjo, ki jo za nemški izvoz predstavlja še brexit, bo nemško gospodarstvo še naprej močno odvisno od domačega povpraševanja, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še zapisal Brzeski.
V približno 7000 anketiranih nemških podjetjih so januarja sicer ocenili svoj trenutni položaj nekaj bolje kot decembra, ta indeks se je izboljšal s 116,7 na 116,9 točke. Vendar pa so precej bolj previdni glede pričakovanj za prihodnjih šest mesecev - tu se je indeks znižal s 105,5 na 103,2 točke.
Manj optimistični so v vseh industrijskih panogah, pa čeprav se je zasedenost zmogljivosti povečala in več podjetij pričakuje rast cen. Slabši kot prejšnji mesec je položaj v trgovini na drobno in tudi obeti so precej zadržani. V gradbeništvu pa svoj položaj ocenjujejo kot odličen, vendar pa je optimizem skopnel.