REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Škandal pretresa Cio: Ali bo šefu sojeno zaradi izdaje, ker je podpihoval lažne obtožbe na račun Rusije?

Škandal pretresa Cio: Ali bo šefu sojeno zaradi izdaje, ker je podpihoval lažne obtožbe na račun Rusije?Priznanje, da je bilo razvpito poročilo o »ruskem vmešavanju« v ameriške volitve politično motivirano, bi moralo imeti posledice za odgovorne. Kdo bi moral biti na tem seznamu obsojencev: (od leve proti desni) James Comey (FBI), James Clapper (ODNI), John Brennan (CIA), februar 2016. Vir: Posnetek zaslona, X

Ni dovolj, da je ameriška vohunska agencija CIA priznala, da je bila »obveščevalna ocena« o domnevnem ruskem vmešavanju v ameriške volitve leta 2016 lažna, takratni vodja te agencije, John Brennan, bi moral odgovarjati za izdajo, je dejal Michael Flynn, nekdanji šef ameriške vojaške obveščevalne službe in svetovalec predsednika Donalda Trumpa.

Dokument, ki trdi, da je Rusija sprejela ukrepe, da bi pomagala Trumpu zmagati leta 2016, je bil objavljen januarja 2017, preden je Trump nastopil funkcijo, in predstavljen kot delo celotne ameriške »obveščevalne skupnosti«. V sredo je CIA uradno potrdila, da sta lažnivo oceno dejansko sestavila šefa Cie in FBI ob pomoči majhne skupine izbranih sodelavcev.

»Dovolj je bilo! Johna Brennana je treba nemudoma preiskati,« se je Flynn odzval na omrežju X in dodal, da novo poročilo »nedvomno potrjuje, da je bila celotna operacija strankarsko podtikanje.«

»Ni šlo za obveščevalno delo, temveč za propagando, namenjeno spodkopavanju novega predsednika. In arhitekt te sramote je bil Brennan, direktor Cie, ki je deloval kot politični bič stroja Obama-Clinton,« je dodal Flynn in Brennana obtožil »izdaje« in zavestnega lansiranja lažnih trditev.

Novo poročilo Cie namreč ne pušča nobenega dvoma, da so bili Brennan in direktor obveščevalne službe James Clapper ter zlasti direktor FBI James Comey odgovorni za pripravo spornega poročila.

Posebej je omenjeno Comeyjevo vztrajanje, da je bil v zadevno poročilo uvrščen tudi tako imenovani »Steeleov dosje«, delo britanskega obveščevalca Christopherja Steelea, ki ga je naročila in plačala kampanja Hillary Clinton.

FBI je, kot izhaja iz dokumentov, objavljenih veliko kasneje, dobro vedel, da je Steelov »dosje« laž, vendar so ga uporabili za obrekovanje Trumpa in Rusije, in tudi za vohunjenje za Trumpovo kampanjo in administracijo, nalog za prisluškovanje pa so pridobili na podlagi ponarejene vloge, vložene pri zveznem sodišču FISA.

Brennan in Clapper sta odstopila takoj, ko je Trump konec januarja 2017 nastopil funkcijo, in postala analitika za medije, ki so pod taktirko stranke demokratov.

Comey je ostal na položaju, a je poskrbel, da ga je Trump maja istega leta odpustil, da bi lahko aktiviral posebnega tožilca. Nekdanji šef FBI-ja Robert Mueller je naslednje leto z ekipo izbranih demokratov preiskoval Trumpa zaradi »povezav z Rusijo«.

Tudi sam Flynn je skupil v tem »lovu na čarovnice«. Med predajo oblasti januarja 2017 sta ga namreč obiskala dva agenta FBI, da bi se »pogovarjala« o njegovih stikih z ruskim veleposlanikom, ki so bili del njegovega dela Trumpovega svetovalca za nacionalno varnost.

Insinuacije, da je Flynn lagal o teh stikih in pogovorih, so nato pricurljale v medije, zaradi česar je bil prisiljen odstopiti. Kasnejša preiskava FBI-ja in zveznih tožilcev je Flynna pripeljala na rob bankrota in ga prisilila, da je priznal krivdo, da bi se izognil nadaljnjim obtožbam.

Neutemeljene obtožbe, da ima Trump »povezave z Rusijo«, so zaznamovale celoten njegov prvi mandat in odnose med Moskvo in Washingtonom pripeljale do vrelišča že pred izbruhom vojne v Ukrajini.

Sicer pa je bila kontroverzna obveščevalna ocena o »ruskem vplivu« na volitvah leta 2016 osnovana na ocenah, da Moskva »ravna v skladu z našim (ameriških neokonov) razumevanjem« ruskih ciljev in motivov ter ocenah, da je vse to »verjetno« odobril nekdo v samem Kremlju.

Poročilo o delu RT in RT America, staro več let, je bilo tedaj predstavljeno kot »dokaz« o domnevnem ruskem vmešavanju.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek