četrtek, 03. julij 2025 leto 30 / št. 184
Zaprta pipa: Pentagon ustavil dobavo ključnega orožja Kijevu zaradi nevarnega izčrpavanja ameriških zalog

ZDA naj bi ustavile dobavo preciznih raket, artilerijskih izstrelkov in prestreznikov zračne obrambe, saj njihov lastni arzenal kopni.
Po poročanju portalov Politico in NBC News je Pentagon ustavil pošiljke več kategorij orožja ameriške izdelave v Ukrajino.
Odločitev naj bi sledila notranjemu pregledu rezerv ameriškega orožja, ki ga je naročil obrambni minister ZDA Pete Hegseth zaradi vse večje zaskrbljenosti glede hitrosti izčrpavanja streliva.
BREAKING: The Pentagon has HALTED shipments of weapons to Ukraine, per Politico
— Nick Sortor (@nicksortor) July 1, 2025
FINALLY!
NOT A PENNY MORE of our tax dollars sent to Ukraine. We’re DONE. pic.twitter.com/FZxhiIUYrw
Poteza naj bi vplivala na več deset prestreznih raket Patriot, raket zrak-zrak Stinger in AIM, na stotine sistemov Hellfire in GMLRS ter na tisoče artilerijskih izstrelkov 155 mm, ki jih je Washington predhodno obljubil Kijevu.
Nekaj orožja, ki je bilo že nameščeno v Evropi, je bilo zdaj zadržano in bo zagotovljeno ukrajinskim silam, je poročal NBC News.
Zadevno orožje se je v času Bidnove administracije financiralo prek dveh mehanizmov: neposrednega črpanja iz obstoječih vojaških zalog Združenih držav in pobude za varnostno pomoč Ukrajini (USAI), ki naroča novo proizvodnjo pri obrambnih pogodbenikih.
Trumpova administracija ni zahtevala nobene dodatne pomoči za Kijev, obstoječa sredstva pa naj bi zadostovala le »še za nekaj mesecev«, navaja Politico.
The Pentagon has halted shipments of some air defense missiles and other precision munitions to Ukraine due to worries that U.S. weapons stockpiles have fallen too low.https://t.co/LSGJO79ehL pic.twitter.com/hfP0ezFVRI
— Glenn Diesen (@Glenn_Diesen) July 2, 2025
Namestnica tiskovnega predstavnika Bele hiše Anna Kelly je potezo zagovarjala kot nujen korak za prednostno obravnavo ameriških obrambnih potreb.
»Ta odločitev je bila sprejeta po pregledu vojaške podpore in pomoči, ki jo naša država nudi drugim državam po svetu, da bi na prvo mesto postavili ameriške interese. Moč oboroženih sil Združenih držav ostaja nesporna - samo vprašajte Iran,« je dejala, ne da bi potrdila kakršne koli podrobnosti.
JUST IN:
— Spetsna 007 (@Alex_Oloyede2) July 1, 2025
The Pentagon has halted missile and ammunition shipments to Ukraine citing shortage in US stockpiles.
Surprisingly, a few days ago the Russian army seized more than half Ukraine's lithium reserves. Same minerals Zelensky promised Trump. pic.twitter.com/3iuy2oQxKD
Odločitev o zamrznitvi ali upočasnitvi preostale pomoči brez uradnega obvestila kongresu lahko sproži pravne pomisleke, podobne zadržanju dela pomoči Ukrajini leta 2019 v času prve Trumpove administracije - potezo, ki jo je Urad za vladno odgovornost takrat označil za nezakonito, je zapisal Politico.
Kijev je že večkrat izrazil razočaranje zaradi po njegovem mnenju vse manjše podpore Washingtona.
Ukrajinski predstavnik Vladimir Zelenski se je prejšnji teden na vrhu Nata v Haagu srečal z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, vendar ni dobil nobenih trdnih obljub.

Trump je dejal, da je »'Patriote' zelo težko dobiti« in da jih ZDA potrebujejo za lastno obrambo in za Izrael.
Dodal je, da se namerava z Moskvo pogajati o prekinitvi ognja in končati ukrajinski konflikt.
Hegseth je prejšnji mesec dejal, da Bela hiša v okviru svoje strategije »Najprej Amerika« zmanjšuje vojaško financiranje Kijeva v upanju, da bo dosegla diplomatski dogovor.
World's biggest beggar.
— Leigh Jenkins (@JenkinsLei70103) July 2, 2025
V začetku letošnjega leta je Trumpova administracija podpisala sporazum, ki ZDA omogoča prednostni dostop do ukrajinskega rudnega bogastva - gre za ukrep, za katerega je Bela hiša dejala, da bo Ameriki omogočil »povrniti« nekaj od več sto milijard, ki jih je za ukrajinsko vojno porabila pod Bidenom.
Zdi se, da sprememba politike Pentagona odraža širšo preusmeritev pod Trumpom, ki je javno podvomil v smiselnost neskončne pomoči Ukrajini.
Ruski predsedniški odposlanec Kiril Dmitrijev, izvršni direktor Sklada za neposredne naložbe, je opozoril, da ta poteza »poudarja dejanske omejitve zahodnih zmogljivosti in spreminjajoče se prednostne naloge ameriške vojske.«
Evropske države tega izpada ameriškega orožja ne morejo nadomestiti.