sobota, 28. junij 2025 leto 30 / št. 179
Irska vlada sprejela prepoved uvoza izdelkov iz nezakonitih izraelskih naselbin, kaj čaka Slovenija?

Irska vlada je storila pomemben korak.
V zakonsko proceduro je poslala zakon, ki bo prepovedal ves uvoz blaga iz nezakonitih naselbin Izraela, ki jih je Tel Aviv okupiral.
Ireland has voted to ban all Israeli goods produced in the West Bank and East Jerusalem. Becoming the 1st European nation to take this long overdue step. pic.twitter.com/fCtsavMzoJ
— Sahel Revolutionary Soldier (@cecild84) June 26, 2025
Veliko bolje bi bilo, če bi države EU zaradi izraelskih vojnih zločinov takoj suspendirale vso trgovino in tudi veljavo trgovinskega sporazuma z Evropsko unijo, a to za zdaj očitno ni mogoče.
Nekatere države, na primer tudi slovenska soseda Avstrija, temu nasprotujejo, zato odstop od spornega sporazuma ni mogoč.
Breaking : The Irish government approved the drafting of a bill to ban the import of goods from Israeli settlements considered illegal under international law, an unprecedented move for a European Union member. pic.twitter.com/93pV6CpIRf
— The International Magazine (@TheIntlMagz) June 26, 2025
Toda Irska dokazuje, da lahko države vendarle nekaj storijo tudi same.
Sankcioniranje nezakonitih naselbin, ki jih sporazum z EU ne pokriva je še vedno mogoče.
Če Golobova vlada ne slepomiši, ko trdi, da obsoja izraelski genocid, potem lahko vsaj s tem korakom - in popolno prekinitvijo trgovine z orožjem na državni ravni - pokaže, da misli resno.