ponedeljek, 23. december 2024 leto 29 / št. 358
Ecclestone ne vodi več formule 1, prvi mož poslej Carey
Dolgoletni šef tekmovanja formule 1 Bernie Ecclestone zapušča svoj položaj. Britanec bo po dolgih 40 letih končal svoje delo na čelu najhitrejšega avtomobilističnega tekmovanja na svetu, lastniki formule 1 Liberty Media pa so namesto 86-letnega Britanca na vodilni položaj imenovali 62-letnega Američana Chasea Careyja.
"Danes so me zamenjali. Sem preteklost, to je uradno," je ob tem dejal Ecclestone, ki so mu ponudili mesto častnega predsednika.
Čeprav je dolgo časa veljalo, da je Ecclestone nezamenljiv, se je zgodilo prav to, Britanec je izgubil svoj položaj. Novi lastniki Liberty Media bodo poslej tesno sodelovali tudi z nekdanjim šefom ekipe Mercedes Rossom Brawnom in dolgoletnim direktorjem medijske hiše ESPN Seanom Bratchesom.
"Ponosen sem na posel, ki sem ga opravljal zadnjih 40 let in na vse, kar sem s formulo 1 dosegel," je po izgubi položaja v uradni izjavi za javnost razkril Ecclestone. Ta je konec sedemdesetih kupil televizijske in marketinške pravice tekmovanja in s tem postavil temeljni kamen za njegov milijardni imperij.
Po menjavi na vrhu formule 1 so mnogi Ecclestoneju izrazili spoštovanje, tudi iz vrst dirkačev, pri Liberty Media so zapisali: "Zahvaljujemo se Berniju za njegovo več desetletno vodenje. Šport je danes to, kar je, zaradi njega in nadarjene ekipe, ki jo je vodil."
Njegov naslednik Carey je pred tem delal kot izvršni podpredsednik medijskega podjetja 21st Century Fox, ki si ga lasti Rupert Murdoch, formulo 1 pa prevzema tudi z dolgom osmih milijard dolarjev. Ko so ga vprašali, če bi stopil na vodilno mesto, je moral premisliti: "Deset sekund, nato sem privolil."
Carey, leta 1954 rojeni Američan, ki je zaključil študij na Harvardu, ki se mu v krvi bolj kot bencin pretaka šport. S športom ima namreč že dalj časa opravka. "S seboj prinašam dolgoletne izkušnje iz dela v medijih, pri katerem je imel šport vedno pomembno vlogo."
Prednost Careyja v primerjavi s predhodnikom Ecclestonejem, nekdanjim preprodajalcem rabljenih vozil, ki je po spodleteli karieri dirkača v formuli 1 postal njen funkcionar je, da pozna posel z druge strani. Kot potrošnik, odgovoren televizijski delavec in ustvarjalec televizijskih vsebin.
Sicer mu očitajo, da je kot nečlan njegove družine najtesnejši sodelavec medijskega imperialista Ruperta Murdocha. Zaupanje si je pridobil z oblikovanjem televizijske hiše Fox v osemdesetih letih. Je tudi zagovornik plačljivih vsebin koncerna.
Liberty Media ob Careyju uvaja še dve novi funkciji. Brawn bo na novem direktorskem mestu skrbel za športno področje, Bratches pa se bo ukvarjal predvsem z marketingom in trženjem pravic.
Cilji so, da bi formula 1 z novimi koncepti postala še bolj atraktivna in seveda dobičkonosna. Ecclestone je dobičke beležil predvsem s trženjem tekmovanja, svoj kos pogače so si odrezali tudi upravitelji dirkališč. Pri tem pa je vodilni kader pozabil na druga področja, kot so družbena omrežja ali prodaja TV pravic. Carey bi naj to spremenil. Konkretni načrti sicer še niso znani, a med njimi je tudi izboljšana digitalna strategija, podrobnejše sodelovanje z ameriškim tržiščem in model investicij, vse skupaj naj bi povečalo prihodke.
Dva meseca pred pričetkom nove sezone 26. marca v Melbournu bo Ecclestone poslej svoje življenjsko delo spremljal le od strani. "Moji dnevi v pisarni bodo poslej bolj umirjeni. Morda se bom še udeleževal dirk za veliko nagrado. In imam dovolj denarja, da si lahko obisk dirke tudi privoščim," je še dejal 86-letni sivolasi gospod.