REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Merklova: Evropa bo uničena

Merklova: Evropa bo uničenaNekdanja nemška kanclerka meni, da EU ne bo preživela brez odprtih meja. Vir: Posnetek zaslona, X

Strožje nacionalne migracijske politike in mejni nadzor bi lahko pomenili pogubo za Evropsko unijo, je opozorila nekdanja nemška kanclerka Angela Merkel po nedavnem ukrepu Berlina za omejitev pritoka prosilcev za azil.

»Ne verjamem, da se lahko odločno borimo proti nezakonitim migracijam na nemško-avstrijski ali nemško-poljski meji ... Vedno sem se zavzemala za evropske rešitve,« je dejala na predstavitvi svojih spominov, ko so jo vprašali o najnovejših ukrepih, ki jih je sprejel kabinet kanclerja Friedricha Merza.

Nove politike, ki jih je v začetku tega meseca uvedel notranji minister Alexander Dobrindt, prepovedujejo prošnje za azil na vseh nemških kopenskih mejah – kar je oster preobrat v primerjavi s stališčem Merklove iz leta 2015 o odprtih mejah. Izjeme so za otroke, nosečnice in druge ranljive osebe.

Po besedah ​​Merklove ta poteza ogroža tako svobodo gibanja znotraj EU kot celovitost schengenskega območja, ki omogoča potovanje brez vizumov skozi večino bloka. Vztrajala je, da se je treba o vseh reformah priseljevanja in potovanj dogovoriti na ravni EU.

»Sicer bi lahko bili priča uničenju Evrope,« je opozorila.

Politika odprtih vrat Merklove iz leta 2015 je naletela na ostre politične odzive, kritiki pa so jo označili za »katastrofalno«, potem ko je na vrhuncu begunske krize v letih 2015–16 v Nemčijo vstopilo več kot milijon migrantov.

Nemčija ostaja glavna destinacija EU za prosilce za azil.

Leta 2023 je prejela več kot 237.000 prošenj za azil – približno četrtino vseh prošenj v bloku sedemindvajseterice, glede na statistiko EU.

Merz je med svojo kampanjo pred predčasnimi volitvami februarja obljubil poostren mejni nadzor, sredi vse večje javne podpore desničarski stranki Alternativa za Nemčijo (AfD), znani po trdem protiimigracijskem stališču.

AfD si je na koncu zagotovila drugo mesto z 20,8 odstotka nacionalnih glasov, vendar so jo vodilne stranke izključile iz koalicijskih pogajanj in oblikovanja vlade.

V začetku tega meseca je nemška obveščevalna agencija (BfW) AfD uradno označila za »potrjeno ekstremistično entiteto«. Klasifikacija je bila začasno ukinjena zaradi pravnih izzivov in vse večjega javnega ogorčenja, vendar visoki uradniki – vključno s člani vladajoče koalicije – še naprej iščejo pravne podlage za začetek formalne prepovedi stranke.

V začetku tega tedna je nemška policija opozorila, da bodo policisti morda lahko uveljavljali nove predpise le »še nekaj tednov« zaradi vse večjega pritiska na osebje, nameščeno na mejah.

To se dogaja kljub temu, da je vlada napotila dodatnih 3000 policistov v podporo 11.000, ki so že nameščeni na ključnih mejnih prehodih.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek