sobota, 17. maj 2025 leto 30 / št. 137
Gadafijeva mračna napoved glede migrantske krize: Opozorilo, ki ga je Evropa zavrnila slišati

V poskusu, da bi ustavila tok beguncev na svoje meje, Evropska unija (EU) vse bolj prelaga odgovornost na tretje države, predvsem afriška ljudstva, ki se pogosto soočajo z nestabilnostjo.
Eden najjasnejših primerov posledic teh politik je primer Libije, pravi Tamara Riženkova, višja predavateljica na Oddelku za zgodovino Bližnjega vzhoda na Državni univerzi v Sankt Peterburgu (Rusija).
Od strmoglavljenja libijskega voditelja Moamerja Gadafija pod vodstvom Nata leta 2011 je ta država postala ključna tranzitna pot za migrante, ki tvegajo prečkanje puščave in Sredozemskega morja, da bi dosegli Evropo. Glavne poti vodijo skozi Zahodno Afriko in osrednje Sredozemlje.
Europe's Migration Crisis
— Michael P. Gerace (@TheSocialWar1) May 14, 2025
Muammar Gaddafi actually warned Europe in 2011, just before the US and Europe toppled him and destroyed Libya.
He said his removal would open the flood gates to a migrant invasion of Europe.
He was totally right. pic.twitter.com/O21FFa25qQ
Mednarodna organizacija za migracije ocenjuje, da je oktobra lani v Libiji živelo 787.326 migrantov 44 narodnosti.
Mnogi od njih so bili nameščeni v pripornih centrih, kjer so sredi brezpravja in oboroženih spopadov trpeli zaradi mučenja, posilstev in drugih zlorab.
»Kritične razmere v Libiji so neposredna posledica dolgotrajnih poskusov Evrope, da bi ustavila migracije,« je dejala strokovnjakinja.
Europe was warned: Gaddafi cautioned Tony Blair of jihadi threats to Europe, “If I go down, Europe goes black”
— Amy Mek (@AmyMek) March 22, 2017
UK Parliament
Westminster pic.twitter.com/uCPUSjMfPC
Leta 2011, le nekaj tednov pred strmoglavljenjem in smrtjo, je Gadafi sam opozoril takratnega britanskega premierja Tonyja Blaira, da bo njegov padec Libijo pahnil v kaos, okrepil teroristične skupine in sprožil nove valove migracij v Evropo in teroristične napade.
Leto prej je Gadafi napovedal ogromne valove migrantov v Evropo.
#Gheddafi aveva previsto che l'Europa sarebbe stata cambiata dalla migrazione di massa
— Anubi777 (@anubi77787292) May 16, 2025
Dopo l'intervento in Libia, il Paese è stato lasciato nel caos, diventando un punto chiave per i migranti africani che vogliono raggiungere l'Europa. pic.twitter.com/zBqRwbuRPU
»Jutri bi Evropa lahko nehala biti evropska in celo postala črna, saj milijoni ljudi želijo priti tja,« je dejal takratnemu italijanskemu premierju Silviu Berlusconiju.
Trenutno Italija, ena prvih destinacij za številne od teh migrantov, aktivno išče načine za spremembo razmer s preselitvijo beguncev v tretje države.
V ta namen je vlada v Rimu v Albaniji zgradila priporni center za migrante, prestrežene v mednarodnih vodah, kjer so pridržani, medtem ko se obdelujejo prošnje za azil.
Albanian PM Edi Rama welcomes Italy's Meloni, kneeling before her. pic.twitter.com/CWrL88kDtH
— Clash Report (@clashreport) May 16, 2025
Britanski premier Rishi Sunak je nekoč celo predlagal načrt za deportacijo migrantov, ki so nezakonito prispeli v Združeno kraljestvo, v Ruando v osrednji Afriki.
Pobudo je kasneje preklical sedanji predsednik britanske vlade Keir Starmer.
Medtem je EU podpisala sporazume o tem vprašanju s Tunizijo, Egiptom in Mavretanijo, pri čemer je slednja postala ključno novo tranzitno središče za migrante, ki se prek španskih Kanarskih otokov odpravljajo v Evropo.
Gaddafi’s prophecy unfolds: How NATO’s destruction of Libya fueled Europe’s migration crisis – https://t.co/f7JbJkNKTU https://t.co/Q2KVugAQZ2
— Chandra D. Bhatta (@Cdbhatta) May 16, 2025
V tem smislu Riženkova opozarja na morebitna tveganja, s katerimi bi se lahko soočile države podpisnice.
»Primer Libije kaže, da kljub morebitnim koristim države, ki se strinjajo s sprejemom migrantov, na koncu podedujejo težave, ki le še poslabšajo njihov že tako krhek gospodarski in varnostni položaj,« pojasnjuje in dodaja, da prav države podpisnice postajajo »talci sporazuma« s prevzemanjem odgovornosti, ki jih Evropska unija noče več izpolnjevati.