ponedeljek, 12. maj 2025 leto 30 / št. 132
Kitajsko orožje proti Zahodu in Rusiji: Je J-10C v največji zračni bitki po letu 1945 sestrelil Rafale in ruske lovce?

Delnice kitajskega proizvajalca letal AVIC Chengdu so ta teden poskočile za 40 odstotkov, potem ko je Pakistan trdil, da je za sestrelitev indijskih letal uporabil lovska letala AVIC J-10C.
Stopnjujoči se konflikt med Indijo in Pakistanom, ki se je medtem spremenil v premirje, bi lahko svetu ponudil prvi pravi vpogled v to, kako kitajska napredna vojaška tehnologija deluje proti preizkušenim zahodnim sistemom.
Pakistan trdi, da je v zračnem boju sestrelil indijska letala – vključno s francoskim Rafalom.
How did the PL-15 manage to take down a
— Johannes Maria (@luo_yuehan) May 11, 2025
Rafale jet? #China #Pakistan pic.twitter.com/rKNxwXOIjp
Indija se pakistanskih trditev ni odzvala niti ni priznala nobenih izgub.
7. maja 2025 je Indijska vojska v vasi Akliya Kalan v okrožju Bathinda v indijski zvezni državi Punjab našla razbitine lovca Rafale, ki je pripadal indijskim letalskim silam.
Incident je del eskalacije konflikta med Indijo in Pakistanom, ki je izbruhnil v noči s 6. na 7. maj po izmenjavi raketnih napadov.
Po navedbah lokalnih oblasti je letalo strmoglavilo blizu meje s Pakistanom, kar je povzročilo zaskrbljenost med prebivalci regije in pritegnilo pozornost mednarodne skupnosti.
O tem poroča The Times of India, ki se sklicuje na uradne vire indijskega ministrstva za obrambo.

Po informacijah, ki jih je objavil pakistanski televizijski kanal Samaa TV, pakistanske sile zračne obrambe trdijo, da so sestrelile dva lovca Rafale, od katerih naj bi eden padel na ozemlju okrožja Bathinda.
Pakistanska vojska trdi, da sta letali kršili zračni prostor države iz smeri indijskega Pandžaba, kar je privedlo do njune eliminacije.
Fotografije razbitin, ki so se pojavile na družbenih omrežjih, prikazujejo dele repnega stabilizatorja z oznakami Rafale, kar bi moralo potrditi izgubo enega najsodobnejših indijskih letal.
Če bo to potrjeno, bo to prva zabeležena bojna izguba francoskega lovca Rafale v zgodovini.
Na podlagi vizualne analize razbitine kažejo prepleteno maso kovinskih in kompozitnih materialov s črnimi ožganinami, kar kaže na izjemno visoke temperature.
Čeprav oblika letala ni očitna, so vidni fragmenti, ki spominjajo na delta krila, značilna za Rafale.
Posebno pozornost pritegneta dve valjasti obliki v zadnjem delu razbitine, ki sta videti kot ostanka motorja.
Rafale uporablja dva turboreaktivna motorja Snecma M88-2, ta konfiguracija pa izključuje možnost, da gre za enomotorno letalo, kot so F-16, JF-17 ali Mirage 2000.
Prisotnost delta kril v kombinaciji z dvema motorjema je zato najbolj trden dokaz, da gre za letalo Rafale.

To bi lahko imelo velike posledice za ves svet.
Rafale imajo poleg Francije v uporabi tudi v Egiptu in Grčiji, pravkar jih je (rabljene) kupila Hrvaška, pogodbe o novih pa je podpisala tudi Srbija.
A kot kažejo rezultati največje zračne bitke po drugi svetovni vojni, kot so jo označili v Pakistanu, bi bilo za Hrvate in Srbe morda bolje, če bi kupili orožje od Kitajske…
This video gives a good explanation of how Pakistan was able to shoot down Indian Rafale fighter jets.
— Carl Zha (@CarlZha) May 8, 2025
Just replace JF-17 with J-10c pic.twitter.com/yUmEhJAA50
Kot glavni dobavitelj orožja za Pakistan Kitajska pozorno spremlja, kako se njeni sistemi obnesejo v resničnih bojnih razmerah.
In za nameček - to letalo naj bi skonstruiral mož v raztrgani majici (spodaj)...
China's J-10 wasn't born in a fancy lab and factory.
— Li Zexin (@XH_Lee23) May 8, 2025
1: R&D staff;
2: Xue Chishou (chief engineer);
3: The pilot cried after J-10's maiden flight. He was prepared to sacrifice before take-off.
Perseverance and determination to outshine made it during that tough era. https://t.co/94pVBvqfem pic.twitter.com/Y0LJpHLCsh
Kitajska se v več kot štirih desetletjih ni bojevala v večji vojni, a je pod vodstvom Xi Jinpinga posodobila svoje oborožene sile in razvila napredne tehnologije.
Kitajska je to posodobitev razširila tudi na Pakistan, ki ga imenuje svoj »jekleni brat«. Po podatkih SIPRI je Kitajska v zadnjih petih letih dobavila 81 odstotkov pakistanskega uvoza orožja.
Kaj si o tem mislijo Pakistanci, je jasno. Ko je v teh dneh kitajski novinar poskusil plačati za blago, ki ga je kupoval od trgovcev so mu vsi dali blago, denarja pa niso želeli vzeti – iz hvaležnosti zaradi pomoči Kitajske.

Te kitajske dobave vključujejo lovska letala, rakete, radarje in sisteme zračne obrambe.
Nekateri sistemi so skupno razviti ali izdelani s kitajsko tehnologijo. »Zaradi tega je vsak konflikt med Indijo in Pakistanom dejansko poligon za kitajski izvoz orožja,« je dejal Sajjan Gohel iz Azijsko-pacifiške fundacije.
Kitajski in pakistanski vojaki skupaj sodelujejo v vse bolj kompleksnih vajah, vključno z bojnimi simulacijami. Kitajska podpora vključuje opremo, usposabljanje in celo sisteme za ciljanje z umetno inteligenco.
Just a thought: it is a window into how 'strange' modern warfare has become. The war is only days old, and hours after the first 'major battle' a press conference is already freely distributing the tactics and 'sources and methods' of the operation which has hardly finished… https://t.co/UjJSmTqpxJ
— SIMPLICIUS (@simpatico771) May 10, 2025
Konflikt v Kašmirju, ki je sledil napadu, v katerem je bilo ubitih 26 indijskih turistov, je poudaril širši geopolitični premik: Kitajska izziva ameriški vpliv v Aziji.
Čeprav je Indija že desetletja neuvrščena, se v zadnjem času kot »največja demokracija na svetu« približuje ZDA, kupuje več ameriškega, francoskega in izraelskega orožja, s čimer zmanjšuje svojo odvisnost od Rusije.
Pakistan pa je vse bolj odvisen od Kitajske. In ta lahko Pakistanu ponudi veliko. Tukaj je njena družina letal...
The main members of the fighter jet family currently in service with the People's Liberation Army Air Force (PLAAF):
— ShanghaiPanda (@thinking_panda) May 8, 2025
J-10 Raptor
J-15 Flying Shark
J-16 Diving Dragon/Bomb Truck
J-20 Mighty Dragon
J-35 Blue Shark pic.twitter.com/qux6yae21A
Po mnenju analitika Siemona Wezemana je Kitajska izkoristila praznino, ki so jo pustile ZDA zaradi nezadovoljstva s sodelovanjem s Pakistanom, zlasti na področju boja proti terorizmu in jedrskih vprašanj.
Kitajska je kritizirala indijske napade in pozvala k zadržanosti.
Zunanji minister Kitajske Wang Yi je Kitajsko označil za »železnega prijatelja Pakistana«.

Glede na to, da Pakistan uporablja predvsem kitajsko orožje, Indija pa ameriško in zavezniško orožje, se lahko vsak konflikt med njima šteje za posreden boj med kitajsko in zahodno tehnologijo.
Indija je izvedla raketne napade na teroristično infrastrukturo v Pakistanu z letali Rafale in Su-30, medtem ko je Pakistan trdil, da je s kitajskimi lovci J-10C sestrelil pet indijskih letal – tri Rafale, MiG-29 in Su-30, o čemer je večina zahodnih medijev brez zadržkov poročala.
Francosko obrambno ministrstvo je potrdilo domnevno izgubo enega Rafala, kar bi lahko pomenilo veliko spodbudo za kitajski vojaški izvoz.
Delnice AVIC Chengdu so poskočile za 17 odstotkov, nato pa še za nadaljnjih 20 odstotkov po trditvah, da je bil J-10C uporabljen za sestrelitev indijskih letal.
J-10C velja za lovsko letalo generacije 4,5, na isti ravni kot Rafale, čeprav pod letali pete generacije, kot sta kitajski J-20 ali ameriški F-35. Prva serija letal J-10CE je bila Pakistanu dostavljena leta 2022.
Pakistan prav tako uporablja letala F-16, vendar so ta letala v zastareli konfiguraciji, medtem ko imata J-10CE in JF-17 Block III sodobne sisteme, kot so radarji AESA.
Analitiki poudarjajo, da letala F-16 niso več ključ do moči Pakistana, temveč le pomožna komponenta.
J-10 is the result of China’s bold attempt in the 1980s to catch up and prove it could independently build a world-class fighter.
— Li Zexin (@XH_Lee23) May 7, 2025
Tested in real combat, J-10C outdid the French-made Rafale and can now hold its head high in the global arena. #IndiaPakistanTensions pic.twitter.com/9a3FO2clwS
Po nekaterih podatkih je Pakistan od Kitajske dobil rakete z večjim dosegom (celo do 400 km) delovanja kot velja za izvozne rakete.
To in dejstvo, da so jih vodili tudi z »letečih radarjev« oziroma AWACS-ov naj bi bilo krivo za to, da so se indijski Rafali, Su-30 in MiG preveč približali pakistanskim J-10CE in bili sestreljeni.
Če bi kitajsko letalo J-10C res sestrelilo Rafale, bi to za Kitajsko pomenilo velik PR uspeh. »To bi dvignilo obrvi po vsem svetu,« pravi upokojeni polkovnik Zhou Bo iz Pekinga.
Kitajska je že tako četrta največja izvoznica orožja na svetu. Večina izvoza gre v Pakistan.

Če bo strmoglavljenje Rafale potrjeno, bi lahko še bolj odprlo trge na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki.
Analitiki ugotavljajo, da so indijski napadi kljub temu uspešno prebili pakistansko zračno obrambo, ki temelji na kitajskih sistemih, kot je HQ-9B, kar sproža vprašanja o njihovi učinkovitosti.
The #J10 was not under the spotlight at the #ZhuhaiAirshow last year. The much better J-20 and J-35 took the center stage.
— Record GBA (@RecordGBA) May 9, 2025
It was until the real combat that people realized the strength of this almost forgotten boy.#J10C pic.twitter.com/4GeLy7daXc
Skratka, čeprav ni uradnih potrditev, se indijsko-pakistanski spopad vse bolj spreminja v prvi večji preizkus kitajske vojaške tehnologije proti zahodnim sistemom.
Ob tem Pakistan trdi, da je uspel uničiti tudi indijski sistem S-400, kupljen v Rusiji...
In vse več je dokazov, da je kitajska tehnologija že uspela premagati tudi najboljšo rusko in zahodno…