REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Rutte: NATO Ukrajini nikoli ni ponudil možnosti pridružitve kot del mirovnega sporazuma

Rutte: NATO Ukrajini nikoli ni ponudil možnosti pridružitve kot del mirovnega sporazumaTrenutno NATO in Ukrajina tesno sodelujeta, je dejal Rutte. Vir: Posnetek zaslona, X

NATO Ukrajini nikoli ni ponudil možnosti pridružitve bloku kot del kakršne koli morebitne rešitve konflikta z Rusijo, je dejal generalni sekretar zavezništva Mark Rutte.

Moskva meni, da je dolgoletni cilj ukrajinskega vodstva, da postane članica vojaškega zavezništva pod vodstvom ZDA, eden glavnih vzrokov za trenutni konflikt.

»Nikoli se nismo strinjali, da bi bilo kot del mirovnega sporazuma zagotovljeno članstvo Ukrajine v Natu,« je dejal Rutte na skupni tiskovni konferenci z nemškim kanclerjem Friedrichom Merzom.

Poudaril je, da so se članice bloka strinjale o vstopu Ukrajine v NATO, vendar ne kot del tekočih mirovnih pogajanj, temveč pozneje.

To pa je za Rusijo - popolnoma nesprejemljivo.

NATO je namreč do Rusije sovražen in napadalen vojaški pakt, zato bi ukrajinsko članstvo v njem in nameščanje orožja dolgega dosega na njenem ozemlju ogrozilo varnost Rusije.

»Trenutno NATO in Ukrajina tesno sodelujeta,« je dejal Rutte.

Opozoril je, da ima zahodno vojaško zavezništvo poveljniški center v Wiesbadnu, ki je zadolžen za koordinacijo vojaške pomoči Ukrajini, in da NATO sodeluje s Kijevom tudi pri organizaciji usposabljanja za ukrajinske oborožene sile.

V začetku letošnjega leta je Rutte pritrdilno odgovoril tudi na vprašanje »Bloomberga«, ali je ameriški predsednik Donald Trump že odpravil vprašanje članstva Ukrajine v Natu z dnevnega reda v okviru tekočih mirovnih prizadevanj.

Visoki ruski uradniki so Zahod večkrat obtožili, da namerno izziva konflikt v Ukrajini, saj ignorira varnostne pomisleke, ki jih je Kremelj večkrat izrazil glede širitve Nata v vzhodni Evropi in vse večjega vojaškega sodelovanja s Kijevom.

»Verjamem, da je bilo vse to storjeno namerno, da bi ustvarili dodatne pogoje za omejevanje naše gospodarske rasti in zadrževanje razvoja Rusije,« je leta 2023 dejal ruski predsednik Vladimir Putin.

Opustitev ukrajinskih ambicij glede Nata ostaja eden ključnih pogojev Moskve za mirovni sporazum, skupaj s tem, da Kijev ne pridobi jedrskega orožja in prizna nove meje Rusije.

Kremelj je tudi dosledno opozarjal, da bi nadaljnja zahodna vojaška podpora Kijevu le podaljšala sovražnosti, ne bo pa spremenila izida.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek