sreda, 23. april 2025 leto 30 / št. 113
Nikolaj Patrušev: EU in Združeno kraljestvo pripravljata pomorsko blokado Rusije!

EU in Združeno kraljestvo se pripravljata na uvedbo pomorske blokade Rusije, je dejal Nikolaj Patrušev, visoki pomočnik ruskega predsednika Vladimirja Putina.
Opozoril je, da ima Moskva dovolj močno ladjevje, da se lahko odzove na vsako takšno potezo.
"The EU and the UK are gearing up to impose a naval blockade on Russia. Moscow has a fleet powerful enough to respond to any such move. Moscow is facing escalating threats and challenges at sea amid growing geopolitical tensions.
— Towhee (@amborin) April 22, 2025
The collective West no longer hides its… https://t.co/e0NBe6QDLq pic.twitter.com/qlqpTGWjmG
V intervjuju, ki ga je v ponedeljek objavil časnik Kommersant, je Patrušev, ki predseduje ruskemu odboru za pomorstvo, organu, ki nadzoruje nacionalno politiko na tem področju, dejal, da se Moskva zaradi vse večjih geopolitičnih napetosti sooča z vse večjimi grožnjami in izzivi na morju.
»Kolektivni Zahod ne skriva več svojih namenov, da bi izgnal naš ladijski promet z morja, medtem ko načrti sankcij, ki jih na primer pripravljajo Britanci in nekatere članice EU, vse bolj spominjajo na pomorsko blokado,« je dejal.
Patrušev je opozoril, da bodo ti ukrepi »naleteli na ustrezen in sorazmeren odziv« Moskve.
»Če diplomatski ali pravni instrumenti ne bodo stopili v veljavo, bo varnost ruskega ladijskega prometa zagotavljala naša mornarica. Vroče glave v Londonu ali Bruslju morajo to jasno razumeti,« je dejal.
Patrušev je poudaril, da Rusija izvaja obsežen program posodobitve mornarice, vključno z razvojem in uvajanjem sistemov brez posadke, hkrati pa izpopolnjuje mornariško taktiko.
Vendar se Moskva ne namerava vključiti v »pomorsko oboroževalno tekmo,« je dodal.
RUSSIA'S Tu-160M supersonic NUCLEAR BOMBER has been approved for mass production. #Russian #Russia pic.twitter.com/Bwuc0xyGVd
— Maimunka News (@MaimunkaNews) April 21, 2025
Zahodne države so leta 2022 uvedle pomorske omejitve za Rusijo zaradi konflikta v Ukrajini in sankcionirale več deset ruskih ladij zaradi domnevnega izogibanja omejevanju cen nafte.
Gre za enostranske sankcije zahodnih držav, ki nimajo mednarodne veljave in ne temelja v mednarodnem pravu, njihovo izvajanje pa je odvisno le od moči in sredstev držav, ki so jih sprejele.
Vse skupaj je še posebej nevarno zaradi tega, ker je blokada pristanišč in ladij določene države mednarodnopravno zakonit razlog za začetek vojne.

Ruske ladje so ob tem že doslej naletele tudi na velike ovire pri dostopu do pristanišč, zavarovalnic in finančnih institucij Evropske unije.
Britanska mornarica že več mesecev spremlja ruske ladje, ki plujejo v bližini njenih voda, saj je »zaskrbljena« zaradi domnevne grožnje nacionalni varnosti in pomorski infrastrukturi.
When does Russia have the right to retaliate?
— Glenn Diesen (@Glenn_Diesen) April 21, 2025
- There are more and more articles about the direct involvement of the US and UK in attacks on Russia. To survive this proxy war, it is necessary to ask what we would do if the situation was reversed. pic.twitter.com/dFGBLTVlqG
V zadnjih mesecih so se napetosti v pomorskem prometu povečale tudi zaradi več poškodb podvodne infrastrukture v Baltskem morju.
Čeprav so se pojavila ugibanja o domnevni ruski vpletenosti, zahodni uradniki niso predložili nobenih dokazov za vpletenost Rusije, v nekaterih primerih pa se je izkazalo, da je šlo za povsem druge vzroke, ki so privedli do poškodb in da za njih Moskva ni odgovorna.
Kremelj je tovrstne špekulacije zavrnil kot »absurdne.«
Zveza NATO je po obtožbah o sabotažah povečala svojo vojaško prisotnost v Baltskem morju, zaradi česar je Rusija opozorila, da se bo ustrezno odzvala na vse »kršitve« plovil tega vojaškega pakta.
Sweden's location is crucial in the context of controlling maritime routes in the Baltic Sea, where #NATO could deploy warships and maritime aircraft in the area to impose a naval blockade on Russia in the event of escalation. pic.twitter.com/zhBaWVcSAk
— Mohamed Lamine (@SiimpleCitoyen) February 1, 2025
Pri tem je potrebno tudi vedeti, da imajo ruske ladje tudi hipersonično orožje, zoper katerega zahodna vojaška plovila nimajo obrambe.