REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

»Bloomberg«: Zelenski lagal Trumpu o rudnih zalogah Ukrajine, zdaj ostaja brez alternativ

»Bloomberg«: Zelenski lagal Trumpu o rudnih zalogah Ukrajine, zdaj ostaja brez alternativKar ima Ukrajina, je »požgana zemlja«, česar nima, pa so redke zemljine, navaja kolumnist Javier Blas. Vir: Posnetek zaslona, X

Ukrajina je močno in namerno pretiravala glede svojih zalog redkih zemljin, da bi si pridobila naklonjenost predsednika ZDA Donalda Trumpa, trdi Bloombergov kolumnist in strokovnjak za surovine Javier Blas in opozarja, da je Trumpova fiksacija na ukrajinske vire »iluzija« in »norost«.

Saga o morebitnem sporazumu med Kijevom in Washingtonom o redkih kovinah se je začela novembra lani, ko je Vladimir Zelenski predstavil svoj »zmagovalni načrt« nad Rusijo.

Načrt je vključeval možnost ločenega sporazuma z zahodnimi državami, vključno z ZDA, »o skupni zaščiti kritičnih virov, ki so na voljo v Ukrajini, skupnih naložbah in kasnejši uporabi ustreznega gospodarskega potenciala.«

Ponudba je vzbudila zanimanje Trumpa, ki je od Ukrajine v zameno za pomoč ZDA zahteval »ekvivalent redkih zemeljin v vrednosti 500 milijard dolarjev«.

Vendar pa Blas ugotavlja, da pripoved o Ukrajini, ki je polna virov redkih kovin, temelji na prevari.

Sklepa, da so Ukrajinci, »ki obupano najdejo način, kako pritegniti Trumpa, novembra tedanjemu predsedniku predstavili 'načrt zmage', ki je pretiraval glede potenciala rudnih virov države.«

Blas je nato zapisal, da Ukrajina »nima pomembnih nahajališč redkih zemljin razen majhnih rudnikov skandija,« kar kaže na to, da Trump je povezal »redke zemeljske minerale« s širšo kategorijo »kritičnih mineralov« - ki jih Ukrajina ima, vendar ne v obsegu 500 milijard dolarjev.

Kolumnist je tudi opozoril, da je Ukrajina pred konfliktom proizvajala znatne količine železove rude in premoga, in dodal, da nekatere rudnike zdaj nadzoruje Rusija.

»Kar ima Ukrajina, je požgana zemlja; česar nima, so redke zemljine,« poudarja.

Blas je opozoril, da to ni prvič, da so ZDA naredile tovrstno napako, in spomnil, da je leta 2010 Pentagon razglasil Afganistan za »Saudovo Arabijo litija«, pri čemer je skupna količina neizkoriščenih mineralnih nahajališč v državi ocenjena na 1 bilijon dolarjev. Kasneje se je izkazalo, da je to bila »popolna fantazija«, je dejal.

Prejšnja poročila so nakazovala, da se ZDA in Ukrajina pogovarjajo o dogovoru, ki bi Washingtonu kot nadomestilo za nadaljnjo vojaško pomoč dodelil 50-odstotno lastništvo ukrajinskih redkih zemljin.

Vendar naj bi Zelenski zavrnil podpis sporazuma, več neimenovanih kijevskih uradnikov pa ga je opisalo kot »kolonialni sporazum«.

Tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je namignila, da poskušajo ZDA izkoristiti pripravljenost ukrajinskega vodstva, da »državo proda na dražbi«.

Bloomberg medtem v drugem članku o Ukrajini navaja, da je konflikt med Zelenskim in Trumpom pustil Ukrajino brez »dobrih alternativ« v konfliktu z Rusijo.

Zelenski se lahko po poročanju »Bloomberga« zdaj poskuša boriti proti ruskim silam brez podpore države (ZDA), ki je bila njihova glavna zaveznica in dobaviteljica orožja.

Namesto tega pa se zdaj zanaša na pomoč, ki jo lahko ponudi Evropa.

Ali pa lahko sprejme dogovor, ki ga Trump doseže z ruskim voditeljem Vladimirjem Putinom.

Zelenski je mesece skušal hoditi po tanki črti med Trumpom in lastnimi obljubami danim Ukrajincem o »zmagi«, zdaj pa je izgubil ravnotežje zaradi spopada z ameriškim predsednikom, ki ga je označil za »diktatorja« in dejal, da je bolje, da se »premakne« in doseže dogovor z Rusijo »ali pa bo ostal brez države«.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek