REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Francosko leteče »staro železo« proti modernim ruskim lovcem na nebu Ukrajine

Francosko leteče »staro železo« proti modernim ruskim lovcem na nebu UkrajineMirage 2000. Vir: X, posnetek zaslona

Francija je kijevskemu režimu dostavila prvo serijo bojnih letal Mirage 2000, ruski vojaški strokovnjaki pa ocenjujejo, da to Ukrajincem ne bo prineslo premoči v zraku, niti ne bo vplivalo na razmere na fronti.

Ruski veleposlanik v Franciji Aleksej Meškov dobavo teh lovcev Ukrajini označuje za »primer svobodne uporabe zastarelega orožja«.

»Mirage« je večnamenski lovec četrte generacije, razvit v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, od leta 1984 do 2007 pa je bil glavno bojno letalo francoskih zračnih sil. Uporablja se v več državah v Aziji, Evropi in Latinski Ameriki.

»Mirage 2000« med letom sestrelijo sistemi S-400, S-300, Buk-M2, Buk-M3, pa tudi rakete »zrak-zrak«, ki jih nosijo letala Su-30 in Su-35.

Letalski strokovnjaki poudarjajo, da francoski »Mirage« po številnih parametrih zaostaja za ruskimi letali četrte generacije.

Ugotavljajo tudi, da so ti lovci že dolgo stali v hangarjih in so bili v rezervi, tehnično so uporabni, a imajo tudi veliko pomanjkljivosti.

»Gre za lahko lovsko letalo francoske proizvodnje družbe Dassault Aviation.

V Franciji ga od leta 2007 ne proizvajajo več.

»Miragi« v zraku napadajo druga letala z raketami na razdalji okoli 50 kilometrov, ruski lovci pa jih lahko sestrelijo tudi iz razdalje več sto kilometrov.

Nadomestili so jih 'Rafali', sodobnejša letala. To letalo je v službi več držav, različica, ki je bila dobavljena v Ukrajino - 'Mirage 2000 - 5' pa je posodobljena izvozna različica.

Edino, kar iz pisanja tujih medijev ni jasno je, ali to letalo lahko izstreljuje rakete 'Scalp'. Ta možnost sicer ni bila predvidena v prvotni različici tega letala, bi pa Francozi dobavljena letala zelo verjetno lahko posodobili,« pravi ruski vojaški strokovnjak Dmitrij Drozdenko.

Francoska bojna letala »Mirage 2000« bodo, kot je bilo napovedano, upravljali ukrajinski piloti, ki so opravili večmesečno usposabljanje v Franciji.

Drozdenko pa ugotavlja, da ima Ukrajina kadrovske težave.

»Velike dvome povzročajo trditve, da v pilotskih kabinah sedijo ukrajinski piloti in da bodo ukrajinski piloti opravljali bojne naloge.

Prav tako ostaja nejasno vprašanje samostojnega vzdrževanja teh letal s strani Ukrajine, podobna situacija je bila z letali F-16 ugotavlja strokovnjak.

»Mirage 2000« je drugo zahodno lovsko letalo, ki je bilo dostavljeno Kijevu, po F-16, ki so bili del širše pobude »Letalske koalicije«, namenjene krepitvi bojnih zmogljivosti Ukrajine v zraku.

Tudi ameriški F-16, dobavljeni oboroženim silam Ukrajine, niso izpolnili pričakovanj ukrajinske vojske, čeprav so bili dobavljeni v večjih količinah.

Francija ni navedla, koliko letal je dostavila Kijevu, po poročanju francoskih medijev pa prva serija vključuje tri lovce, opremljene z manevrirnimi raketami Scalp in bombami AASM, medtem ko je Ukrajina zahtevala skupno 12 takih letal.

Vendar pa so nekateri viri pred tem navedli, da bo Francija dobavila šest letal, glede na to, da imajo francoske zračne sile samo 27 lovcev v uporabi.

Ruski strokovnjaki poudarjajo, da »Miragi« ne bodo vplivali na uspeh oboroženih sil Ukrajine v območju posebne vojaške operacije zaradi majhnega števila letal in zastarelih taktično-tehničnih lastnosti, ki ne ustrezajo zahtevam sodobnega zračnega boja.

Velika verjetnost je, da bodo lovce uporabili v zračnem prostoru nad zahodno Ukrajino in da jih bodo Ukrajinci držali stran od območja posebnih operacij.

Strokovnjaki so prepričani, da bodo oborožene sile Rusije, če bodo odkrili bazo lovcev »Mirage«, izvajale visokonatančne napade na to lokacijo, čeprav obstajajo tudi mnenja, da bi lahko imeli sedež na Poljskem ali v Romuniji, glede na to, da so ruske sile že uničile ali poškodovale letališča v Ukrajini.

V primeru zračnega boja bodo francoski lovci slabši od ruskih lovcev, kot je Su-35S, predvsem pa od »Suhojev« pete generacije.

Francoski vojaški strokovnjak Xavier Moreau je ocenil, da je Rusija sposobna sestreliti francoske lovce takoj, ko ti vzletijo. Po njegovih besedah ​​bo uporaba »Mirage 2000« pomenila »še en pokol, ki bo samo povečal število mrtvih ukrajinskih pilotov« in ne bo ničesar spremenil.

»Če govorimo o dobro usposobljeni letalski posadki, je Ukrajina med vojno večinoma ostala brez nje, novi piloti pa nimajo dovolj bojnih izkušenj.

V miru ali vojni lahko letijo, a učinkovita uporaba tako kompleksnih letal zahteva leta urjenja. Poklic pilota je zelo kompleksen. To velja tudi za tehnično osebje.

Tehnično vzdrževanje zahteva tudi posebno opremo, tako za F-16 kot za 'Mirage',« pravi Drozdenko.

Ukrajina lahko uporablja »Mirage 2000« za opravljanje dveh nalog.

Prvič, za boj proti ruskim manevrirnim raketam in drugič, za natančne udarce z raketami dolgega dosega »Scalp«, ki jih je Francija pred tem dostavila Kijevu.

Ruski vojaški strokovnjaki poudarjajo, da francosko letalo resno ogroža civilne objekte, zato bo odprava te nevarnosti prednostna naloga ruskih letalsko-vesoljskih sil.

Kot so navedli, lahko »Mirage 2000« med letom sestrelijo sistemi S-400, S-300, Buk-M2, Buk-M3, pa tudi rakete »zrak-zrak«, ki jih nosijo letala Su-30 in Su-35.

Ob tem lahko »Miragi« v zraku napadajo druga letala z raketami na razdalji okoli 50 kilometrov, ruski lovci pa jih lahko sestrelijo tudi iz razdalje več sto kilometrov.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek