četrtek, 06. februar 2025 leto 30 / št. 037
Lavrov ostro odgovoril ZDA: »»Najprej Amerika« je kot nekoč »Deutschland Über Alles, kavbojski napadi bodo neuspešni!«
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je v javnosti sprožil pravo medijsko bombo ob 80. obletnici konference na Jalti.
Sergej Lavrov je namreč za revijo Russia in Global Affairs napisal članek z naslovom »Ustanovna listina ZN kot pravni temelj multipolarnega sveta«.
V njem Trumpov slogan »Najprej Amerika« primerja z nacističnim »Deutschland Über Alles.«
Med drugim je v svojem komentarju navedel naslednje:
– Lavrov jasno pove, da verjame, da je obdobja unipolarnega sveta konec. Moskva ne bo sodelovala z Washingtonom, če se bodo ZDA še naprej zanašale na taktiko pritiska namesto na konstruktiven dialog.
Dnevi, ko so ZDA vsiljevale svojo voljo globalno, so »nepreklicno preteklost«.
- Ameriškega državnega sekretarja Marca Rubia kritizira in mu očita totalitarno retoriko, ki spominja na temnejša poglavja zgodovine. Po besedah Lavrova je Washington zdaj »simbol kaosa«, ki spodkopava mednarodne norme za lastno korist.
– Lavrov Rusijo predstavlja kot zagovornika suverenosti in večpolarnosti. Poudarja partnerstvo Moskve s Kitajsko in podporo tako imenovanega »globalnega juga«, pri čemer Rusijo predstavlja kot stabilizacijsko silo v nasprotju z »destruktivno« politiko Amerike.
Russian FM Sergey Lavrov drops a bombshell op-ed on the 80th anniversary of the Yalta Conference. In it, he compares Trump's "America First" slogan to the Nazi "Deutschland Über Alles." Here's what he said and why it matters.
— Brian McDonald (@27khv) February 5, 2025
– Lavrov mades it clear: He believes the era of… pic.twitter.com/5cgtyL1sHc
– Njegov komentar je neposreden izziv za Washington, saj izjavlja, da Rusija ni le preživela, ampak je postala močnejša v trenutnem geopolitičnem spopadu. Lavrov pravi, da se morajo ZDA prilagoditi novemu redu, kjer ne odločajo več o vsem.
Zaradi časa in tona je to več kot le retorika.
»Leta 2025, ko je republikanska administracija Donalda Trumpa ponovno na oblasti, je Washingtonova interpretacija mednarodnih procesov po drugi svetovni vojni dobila novo razsežnost.
To je 15. januarja v senatu slikovito opisal novi državni sekretar Marco Rubio: ne samo, da je povojna svetovna ureditev zastarela, ampak se je spremenila v orožje proti interesom ZDA.
Z drugimi besedami, nezaželen ni le red Jalta-Potsdam; prav tako velja za 'na pravilih temelječ red', za katerega se je zdelo, da pooseblja sebičnost in arogantnost Zahoda pod vodstvom ZDA po hladni vojni.
"Najprej Amerika" je zaskrbljujoče podoben hitlerjevskemu sloganu "Nemčija nad vsem" in stava na "mir skozi moč" je lahko zadnji udarec diplomaciji.
Da ne omenjam, da takšne izjave in ideološki konstrukti ne izkazujejo niti trohice spoštovanja mednarodnopravnih obveznosti Washingtona po Ustanovni listini ZN.
Vendar danes ni leto 1991 ali celo 2017, ko je aktualni predsednik ZDA prvič prevzel krmilo.
Ruski analitiki upravičeno ugotavljajo, da "vrnitve na prejšnje stanje, ki si jo še vedno prizadevajo ZDA in njeni zavezniki, ne bo, ker so se demografske, gospodarske, socialne in geopolitične razmere nepovratno spremenile."
Verjetno je resnica tudi v napovedi, da bodo sčasoma 'ZDA razumele, da ne smejo prenaprezati svojega območja odgovornosti v mednarodnih zadevah, in bodo živele precej harmonično kot ena vodilnih držav, a ne več hegemon.'
Multipolarnost dobiva zagon in namesto da bi ji nasprotovale, bi lahko ZDA v doglednem času postale odgovorno središče moči skupaj z Rusijo, Kitajsko in drugimi državami na globalnem jugu, vzhodu, severu in zahodu.
Zaenkrat se zdi, da bo nova ameriška administracija začela s kavbojskimi napadi, da bi preizkusila meje in vzdržljivost obstoječega sistema, osredotočenega na ZN, v primerjavi z ameriškimi interesi.
Prepričan pa sem, da bo tudi ta administracija kmalu razumela, da je mednarodna realnost veliko bolj zapletena od karikatur, ki jih svobodno postavlja pred notranjo ameriško publiko ali poslušne geopolitične zaveznike,« je zapisal Lavrov.
Lavrov torej sporoča, da se Moskva ne bo umaknila, in poskuša zbrati tiste, ki nasprotujejo hegemoniji ZDA.
To je oster opomin, da Rusija verjame, da se svet spreminja – in to hitro ter zelo v škodo ZDA.
Toda istočasno Lavrov ponuja ZDA tudi roko sprave.
“Moscow welcomes Trump's words about the mistake of drawing Ukraine into NATO” — Lavrov
— Lord Bebo (@MyLordBebo) February 5, 2025
"For the first time, a Western leader, not just a Western leader, but the leader of the United States, the leader of the entire Western world, has said these words” pic.twitter.com/HFNW9wW8Kf
Javno je pohvalil Trumpa, ker je priznal, da je bila napaka, da so Ukrajino vlekli v NATO, saj je bil s tem ameriški predsednik prvi zahodni voditelj, ki je priznal, da je bil to pravi razlog za vojno.
Lavrov se strinja s Trumpom, da če bi bil ta predsednik ZDA, vojne v Ukrajini ne bi bilo. Enako meni tudi Putin.
To je dobra podlaga za začetek dela diplomacije, a očitno samo to - za konec vojne ni dovolj.