REDAKCIJA - KOLOFON (EKIPA)

Registracija edicije: Elektronski časopis INSAJDER je vpisan pri Ministrstvu za kulturo z odločbo št. 006-203/01 pod zaporedno številko 36. Mednarodna serijska številka edicije: ISSN 1408-0990. Odgovorni urednik Igor Mekina.

Von der Leynova priznala: Evropo drago stane odpoved ruskim virom energije

Von der Leynova priznala: Evropo drago stane odpoved ruskim virom energijeŠefica Evropske komisije rada plava pod nadzorom Strica Sama. Vir: Grok AI, posnetek zaslona

Cene so se zaradi prekinitve dobave poceni energije iz Rusije močno zvišale po vsej Evropski uniji, je povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu je povedala, da je EU pred letom 2022 iz Rusije prejemala 45 odstotkov plina in 50 odstotkov premoga, medtem ko je bila Moskva ena največjih dobaviteljic nafte EU.

»Ta energija je bila videti poceni, vendar nas je izpostavila izsiljevanju,« je dejal predsednica EK.

Von der Leynova je povedala, da je od začetka konflikta v Ukrajini, ki je izbruhnil februarja 2022, uvoz plina iz Rusije upadel za približno 75 odstotkov in da EU zdaj iz Ruske federacije uvozi le tri odstotke nafte, medtem ko več ne kupuje premog iz Rusije.

Predsednica Evropske komisije je naposled priznala, da je izguba ruskih zalog poslabšala energetsko krizo v Evropi.

»Svoboda je imela svojo ceno. Gospodinjstva in gospodarstvo so imeli ogromne stroške za energijo,« je dejala von der Leynova.

EU je Rusiji uvedla obsežne sankcije, usmerjene v njeno industrijo ter energetski in finančni sektor.

Leta 2022 je Rusija prekinila dotok plina v Nemčijo po plinovodu Severni tok 1, pri čemer je kot razlog navedla rutinsko vzdrževanje in težave z dobavo opreme, izdelane na Zahodu, zaradi sankcij.

Septembra 2022 sta bila sabotirana dva plinovoda Severni tok 2, ki potekata pod Baltskim morjem.

Čeprav nihče ni prevzel odgovornosti za napad, Moskva od takrat trdi, da za njim stojijo ZDA in Združeno kraljestvo.

Vir: Posnetek zaslona, Insajder.com

Tako London kot Washington sta zanikala kakršno koli vpletenost, kljub dejstvu, da so znani zahodni novinarji, kot je veteran ameriškega raziskovalnega novinarstva in Pulitzerjev nagrajenec Seymour Hersh iz svojih virov v ameriških vladnih agencijah (CIA) in Bidnove administracije - potrdili obtožbe Moskve.

Von der Leynova je v svojem govoru v Davosu dejala, da bi EU lahko dodatno nadomestila dobavo iz Rusije z obnovljivo in jedrsko energijo.

Priznala je, da je zdaj 50 odstotkov plina, ki pride v EU – ameriški LNG.

Torej ameriški utekočinjen zemeljski plin (LNG), ki je nekajkrat dražji od ruskega.

In za katerega je pred kratkim lagala Evropejcem, da je cenejši od ruskega.

Madžarska in Slovaška vse glasneje pozivata Bruselj, naj pregleda svojo politiko sankcij.

In predvsem poišče diplomatsko rešitev vojne v Ukrajini.

Ukrajina je 1. januarja ustavila tranzit ruskega plina v države EU, potem ko se je Kijev odločil, da ne bo podaljšal pogodbe z ruskim državnim plinskim operaterjem Gazprom.

Slovaški premier Robert Fico je zagrozil, da bo prekinil humanitarno pomoč in prekinil dobavo električne energije Ukrajini, če Kijev ne bo obnovil tranzita.

Naše delo na Insajder.com z donacijami omogočate bralci.

Delite članek